Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Náplasti slibují až 5denní efekt, pravidelným používáním by mělo nastat citelné zmírnění bolestí. Není to však levný špás. Jde o placebo, nebo to opravdu zabírá?
Menstruační křeče jsou příšerné.
Ti, kteří je nezažívají, to často neumí naplno pochopit. Křeče, bolesti, slabost, závratě a nevolnost tě reálně mohou odstavit. Nemůžeš jít do školy či do práce, neboť sotva můžeš existovat. Podle této studie až 85 % žen má během menstruace bolesti a křeče a přibližně třetinu z nich dokáží odrovnat. Kromě toho pociťují i změny nálad a vyčerpanost.
A tak my ženy saháme po pomůckách. Polykáme tabletky, zkoušíme různé jógy a jiná cvičení, vyřazujeme a zařazujeme různé skupiny potravin, minerály nebo bylinné čaje.
Masturbujeme, ohříváme se plyšovými hračkami, krčíme se na posteli v jediné poloze, ve které to jakž takž jde vydržet, nebo na sebe dlouhé minuty pouštíme horký proud vody. A jen s opovržením sledujeme televizní reklamy, kde veselé, hubené a stereotypně krásné ženy poskakují od štěstí, neboť opět sice mají své dny, ale s konkrétní značkou vložek či tampónů o nich prý ani nevědí.
Po téměř 13 letech křečí jsem tedy s nadšením naskočila na možnost vyzkoušet si revoluční pomůcku v boji s bolestmi. Náplasti, které čistě fyzikálním způsobem (bez uvolňování analgetik či jiných léčiv) působí až pět dní a redukují křeče, zněly jako dar z nebes. Opravdu fungují?
Náplasti Fit Therapy Lady neobsahují žádné léčivo, které by vypouštěly přes kůži do organismu. Namísto toho by měly fungovat na fyzikálním principu a příbalový leták slibuje řadu výhod. Používání náplastí by mělo „zvyšovat přirozenou samoléčící schopnost těla“, úleva od bolesti by se měla pravidelným používáním zvyšovat, přičemž viditelná úleva má přijít po dvou až třech cyklech s náplastmi, slibují na webu.
Balení obsahuje náplast na kříž (větší, podlouhlá) a dvě menší, které si máš nalepit na úroveň vaječníků. V jedné krabičce jsou dvě soupravy a prodává se zhruba za 20 €. Musíš opravdu dodržet pokyny na obalu, jinak se ti náplast odlepí a ani zdaleka nevydrží slibovaných pět dní.
Lepit ji třeba na suchou a napnutou kůži (raději ať je pokrčená při běžném nošení, než aby se natáhla) a po nalepení třeba 2 minuty počkat bez pohybu. Oblékání i obyčejný pohyb po bytě ve spodním prádle však způsobily, že mi náplasti na kůži nevydržely.
Já jsem náplasti testovala tři měsíce po sobě. Zapojila jsem se do studie spolu se zhruba dvě stě dalšími ženami, takže jsem je jako ostatní účastnice dostala bezplatně domů. Jako protislužbu jsem vyplnila po každém cyklu dotazník.
Můj první dojem byl pozitivní. Velkou deku či zahřátého plyšáka do práce vzít asi nemůžeš, ale malinké náplasti pod oblečením není vidět. Pokud je dobře nalepíš, vydrží skutečně pět dní včetně tréninků a sprchování se.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak naší redaktorce zabraly náplasti po prvním měsíci.
Zda po čtvrtletí ženy opravdu cítily rozdíl v bolestivosti menstruace.
Co říkají na náplasti gynekologové a jaké s nimi mají zkušenosti.
Na jakém principu náplasti fungují a co jsou jejich největší výhody a nevýhody.
První měsíc jsem však zažívala stejné křeče a nevolnost jako obvykle. Bez analgetik to nešlo a zhruba půl dne jsem byla již tradičně doma v posteli a v bolestech. Vzhledem k pravidelnému cyklu jsem si změny v délce či nějakých jiných projevech nevšimla, ale při rozhovoru mi zástupkyně distributorské firmy Marie Prognerová a Silvia Korbašová řekly, že ženy jim po několika měsících hlásí i takové změny.
Silvia Korbašová, šéfka distribuční společnosti Zentya Care, nám řekla, že technologie je výsledkem dlouholeté práce italského lékařského vědeckého týmu. V průběhu několika let se náplasti rozšířily do více zemí na světě, ale nepatří mezi mainstreamová řešení. Vyzdvihuje to, že se z náplastí do těla nevstřebává „žádná chemie“, princip fungování je fyzikální.
Upozornila však, že náplasti nejsou všelék. „Pokud si někdo několik týdnů lepí náplasti a bolesti neustupují, je třeba jednoznačně vyhledat lékaře.“ Za zázrak je nemůžeme považovat i proto, že na rozdíl od léků jejich účinek nastupuje pomaleji. Může trvat i 24 hodin a na výrazný rozdíl si možná počkáš i měsíce – změna podle slov Korbášové obvykle nastává při druhém cyklu. V tomto přechodném období si můžeš nadále dávat léky, pokud je běžně bereš – nebijí se s náplastí.
„U mě to bylo každým měsícem lepší. Bolest byla vždy menší, trvala kratší dobu a velmi jsem vnímala to, že jsem si třetí měsíc musela dát už jen jednu tabletku ráno,“ řekla pro Refresher Monika, jedna z žen, které náplasti testovala. Kdysi si běžně dávala i šest tabletek během dne, nejsilnější bolesti mívala v první dny menstruace.
Mária Prognerová odpovídá zejména za marketing a komunikaci a jako laikům nám vysvětlila jednoduchý princip, na kterém náplasti fungují. „Klíčovou složkou je oxid titaničitý. Tato forma titanu se chová, laicky řečeno, jako zrcadlo. Zachycuje infračervené paprsky, které naše tělo vyzařuje, a odráží je zpět.“ Podle jejích slov se takto nastartuje samoléčba našeho těla a podrážděná tkáň se začne uvolňovat (křeče podle dosavadních poznatků způsobují prostaglandiny v děloze, které zapříčiňují její stahování).
To je také důvod, proč obvykle výraznou změnu ženy hlásí po dvou až třech měsících používání.
Osobně jsem po třech měsících nezaznamenala výraznou změnu. Běžně si dávám i 4 – 5 tabletek proti bolesti za den a obvykle mám první den cyklu i dovolenou, protože to jinak nejde. V průběhu let nastalo zlepšení po úpravě jídelníčku, snížení váhy, zpevnění a zlepšení držení těla, pomáhají i bylinky, které zmírňují PMS a hormonální výkyvy. Křeče a bolesti však přicházejí pravidelně již více než deset let a náplasti to ve velkém nezměnily.
Poslední měsíc mi stačily „jen“ tři tabletky, ale většinu dne jsem prospala (což v horkém letním počasí a během víkendu šlo o něco lehčeji). Je možné, že větší efekt teprve přijde.
O náplastech jsem mluvila i s ortopedem Petrem Kleinem, který má s nimi zkušenost. Vysvětluje, že podle něj je princip fungování efektivní, přestože se do povědomí lékařů teprve dostává. Svým pacientům náplasti Fit Therapy doporučuje zhruba rok a má převážně pozitivní odezvu. Vyzkoušel je i on osobně a pomohli mu. Zkušenosti má s náplastmi společnosti Fit Therapy celkově na bolesti svalů a kloubů, nejen s těmi určenými na menstruační křeče.
„Protože jsem měl dobrou zkušenost, doporučuji je i pacientům. Většinou se mají lépe, zejména ti, kteří mají bolesti poprvé, tedy nejde o chronické bolesti.“ Klein si pochvaluje používání při poúrazové léčbě, kde náplasti pomáhají redukovat bolest. Náplasti však doporučuje i pacientům, kteří jsou starší a mají různé chronické onemocnění nebo jiné komplikace, pro které jim klasické antirevmatika či analgetika předepsat nemůže.
„Neříkám, že je to zázrak, ale je to pomoc v léčbě u těch, u kterých nemůžeme nebo nechceme používat medikamentózní léčbu, jako jsou těhotné ženy, mladí lidé nebo akutní a poúrazové stavy.“
Podle lékařových slov technologie funguje, nejde jen o placebo efekt. Vidí výhodu v jakési kombinaci východní medicíny a moderní medicíny, kde poznatky například o samoléčící schopnosti našeho těla ověřujeme fakty a vědeckými studiemi a potom je můžeme přetavit do produktů. „Není to tak, že někdo si něco nalepí a očekává, že bude zdravý. Ale je to pomocná léčba. Je to bezpečné a účinné.“
Výrazné změny si však během studie nevšimla ani Jana. „Přiznám se, moc mě to neoslovilo, nevšimla jsem si nějakého efektu. Neviděla jsem rozdíl v bolesti.“ Jana má různá období, někdy o menstruacích déle ani neví a jindy mívá bolesti, na které si musí vzít tabletku. Během studie se jí podařilo zažít jeden cyklus z „lepšího“ a jeden z toho „horšího“ období. „Měla jsem bolesti, musela jsem si vzít léky.“ Náplasti navíc považuje i za nekomfortní, překážely jí na těle.
Proto jsem s otázkami oslovila i gynekologa a porodníka Petra Linkesche. On však z praxe nemá zkušenost s těmito náplastmi. Většinou si jeho pacientky volí i dle aktuální nabídky v lékárně, navíc má dobré zkušenosti s volně dostupnými léky.
Podobně v minulosti reagovaly na otázku, jak řešit menstruační bolesti, i další gynekoložky v tomto článku. Analgetika jsou léty ověřené, náplasti jsou stále novinkou. Někteří lékaři nám na naše otázky neuměli odpovědět, protože náplasti neznají z praxe ani z odezvy pacientek.
Oslovili jsme i Slovenskou gynekologicko-porodnickou společnost, spojili jsme se s profesorem a gynekologem Miroslavem Borovským. Ten nám řekl, že o náplastech nemá žádné informace a neví ani o odborníkovi, který by pro nás mohl zaujmout stanovisko. Jsou tedy opravdu málo známé a rozšířené. Potvrzují je zejména lékaři, kteří s distribučními společnostmi spolupracují.
Zhruba tříletou zkušenost nejen na sobě, ale i na svých pacientkách však má gynekoložka Martina Vagaská, která si je pochvaluje. Pro Refresher řekla, že používá i ostatní typy náplastí Fit Therapy (na bolesti kříže či jiných částí těla) a považuje to zejména za doplňkovou či podpůrnou terapii. „Mám s tím dobré zkušenosti. Je to výborná věc. Já používám i náplasti na kříž a doporučuji je těhotným pacientkám, které nemohou brát léky. Ony mají velmi často bolesti, těhotenství zatěžuje kříž a tyto náplasti jim umí pomoct.“
Toto použití nám potvrdil i doktor Klein, který stejně náplasti doporučuje svým těhotným pacientkám.
Pokud jde o pomoc při menstruačních bolestech, i Vagaská říká, že ženy často sáhnou nejdříve po lécích. Potřebují však několik tabletek denně. Při používání náplastí nepotřebují žádné léky proti bolesti nebo jim stačí jen jedna tabletka.
Takovou zkušenost pro Refresher popsala i Lívia, která náplasti používá již tři měsíce. Kdysi potřebovala několik tabletek během dne, aby bolesti zvládla. Za tři měsíce užívání náplastí však sáhla po lécích jen jedinkrát, výraznou úlevu pocítila hned od prvního cyklu. „Dávám si i různé bylinné čaje, používám i teplý polštář nebo termofor. Ale s tím nemůžete chodit po městě, když někam potřebujete jít, tak u náplasti ani nevíte, že něco máte na sobě.“
Podle gynekoložky Vagaské náplasti sice nejsou zázračné, ale mohou opravdu pomoci. „Bolest zcela neustoupí, ale zmírní se a žena nemusí prožívat takové stavy, že nezvládne jít do školy nebo do práce.“ Podle jejích zkušeností to nejlépe zabírá mladým dívkám v prvních letech menstruování, které se pak nemusí zbytečně přecpávat tabletkami. Bolesti i cyklus se dají upravit i hormonální antikoncepcí, ta však není pro tak mladé dívky dostupná.
Za největší nevýhodu náplastí považuje gynekoložka jejich cenu: dvojbalení stojí 20 €. I v případě, že se ti žádná z náplastí nikdy během roku neodlepí, stále potřebuješ 6 – 7 balení (dle pravidelnosti cyklu) a měsíčně několik eur (5 až 10 €) na hygienické potřeby. Hovoříme tedy už o stovkách eur po jednom roce.
Výhodou naopak je, že jde o nechemickou úlevu od bolesti, vhodnou například i pro ženy, které nechtějí nebo nemohou brát hormonální antikoncepci.
Zejména u mladých dívek, které jsou ještě panny, nelze všechny možnosti vyloučit, protože nemůže proběhnout komplexní vyšetření, vysvětlila nám Vagaská. Za menstruačními bolestmi se mohou skrývat různé problémy, a proto pokud jsi už ve věku, že za lékařem jít můžeš, třeba ho opravdu navštívit a nespoléhat se pouze na léky či náplasti. Gynekolog musí vyloučit jakékoliv jiné příčiny, například hormonální poruchy či závažnější onemocnění.