Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
13. června 2021 v 12:30
Čas čtení 12:56
Adam Novosad

Šéf bitcoinmatů: Poprvé jsem bitcoin kupoval, když stál 117 dolarů. Elon Musk mě zklamal, Teslu si nikdy nekoupím (Rozhovor)

Šéf bitcoinmatů: Poprvé jsem bitcoin kupoval, když stál 117 dolarů. Elon Musk mě zklamal, Teslu si nikdy nekoupím (Rozhovor)
Zdroj: so súhlasom Martina Stránskeho
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Martin Stránský je vizionář, který provozuje jednu z největších sítí bitcoinmatů v Česku a na Slovensku.

„Můj první větší obchod přišel v době, kdy jeden bitcoin stál 117 dolarů, ale druhý den padl na 50 dolarů,“ vzpomíná na své začátky ve světě kryptoměn vizionář Martin Stránský, který šéfuje společnosti Bit.plus provozující stovky bitcoinmatů po celém Česku i Slovensku.

Bitcoinmat je slovo, které si vymyslel, aby lidem ukázal, že kryptoměn se netřeba bát a lze je nakoupit za pár desítek sekund prostřednictvím přístroje, který vypadá jako běžný bankomat. Dnes jeho firma dosahuje roční tržby více než 1 miliardu korun, což je v přepočtu přes 43 milionů eur, a on nepolevuje, právě naopak.

Doporučeno
Unikátní NFT z každého koutu internetu? NFTrade spouští revoluční platformu, Musk neprodává dogecoin a KSI chce změnit Youtube Unikátní NFT z každého koutu internetu? NFTrade spouští revoluční platformu, Musk neprodává dogecoin a KSI chce změnit Youtube 21. května 2021 v 17:45

My jsme si s Martinem Stránským popovídali o tom, jak se mu vůbec podařilo dopravit první bitcoinmat ze Spojených států amerických do Česka, jak často ho kontaktuje daňový úřad i policisté, ale prozradil nám i své nejnovější plány vytvořit ze svého podnikání firmu dvou protipólů – kryptoměn a zlata.

V tomto článku si přečteš:
  • Kdy se poprvé dostal ke kryptoměnám.
  • Jak ho krize před 50. narozeninami přivedla k miliardovým tržbám.
  • Za jakou cenu uskutečnil svůj první velký nákup bitcoinu v roce 2013.
  • Kdo mu nejdříve dlužil na nájmu a pak prodal firmu za 100 milionů dolarů.
  • Jak koupil první přístroj bitcoinmat z USA za hrozivých podmínek.
  • Jak bitcoinmat funguje, kdo a za kolik přes něj může kupovat a vybírat.
  • Proč ho v souvislosti s bitcoinmatem téměř neustále kontaktují policisté.
  • Zda se bitcoin a bitcoinmaty zneužívají k páchání trestné činnosti.
  • Zda ho v souvislosti s bitcoinmatem často kontaktuje daňový úřad.
  • Proč si nikdy nekoupí Teslu a zda si myslí, že Elon Musk je pokrytec.
WBTC
Zdroj: WBTCB

Dnes vedete firmu s ročním obratem více než 40 milionů eur, což je více než 1 miliarda korun. Za vším stojí kryptoměny, ale jak jste na kryptoměny a bitcoin narazil poprvé? Před lety to nebylo téma, která by lidi masově zajímalo.

Poprvé jsem bitcoin viděl v roce 2011, kdy stál 3,3 dolaru, a už tehdy mě fascinovala technologie, na které je postaven. Obecně mám rád technologie, takže jsem se nedivil, proč mě bitcoin hned zaujal. Vždy jsem byl spekulant, stále jsem hledal zajímavé příležitosti, a tak jsem kryptoměny průběžně pozoroval a přemýšlel, jak by se daly využít.

První spekulativní setkání přišlo v roce 2013, když jsem už přemýšlel nad investicemi. Postupně to šlo ruku v ruce s mou blížící se krizí středního věku, protože v roce 2014 jsem slavil 50. narozeniny. V té době se protnuly tři věci: moje touha spekulovat, moje působení v pozici akcionáře proslulého coworkingu Node5 v Praze a bitcoin.

Čím vás nabudil coworking?V coworkingu se setkávali mladí dynamičtí lidé, kteří mě postupně infikovali chutí znovu se pustit do nového projektu. Oni tehdy vymýšleli podnikatelské plány, tak jsem se nechal nabíjet jejich energií a vyústilo to do projektu bitcoinmatů. Měl jsem k dispozici dostatek peněz na novou investici, tak jsem se do toho pustil.

Zajímavostí je, že jistý chlapec, který chodil do zmíněného coworkingu, mi v jednu chvíli dlužil peníze za nájem, ale za pár let svou firmu prodal za 100 milionů dolarů. Doslova se vyšplhal z nuly až na vrchol.

Zkoušel jste na začátku investovat do bitcoinu i vy? Kdy přišly první nákupy?

Určitě, zpočátku jsem spekuloval a investoval i já. Nejprve mě oslovil bitcoin, ale pak jsem nakoupil i litecoin. Do těchto dvou kryptoměn jsem investoval nejvíce. Můj první větší obchod přišel v době, kdy jeden Bitcoin stál 117 dolarů, ale na druhý den padl na 50 dolarů.

Na začátku to byly takové nepředvídatelné hry, přeskakoval jsem z bitcoinu na litecoin a pak zpět na bitcoin. Je však třeba podotknout, že mé firmy nespekulují, spekuluje a investuje pouze Martin Stránský jako soukromá osoba. Moje firmy zastávají rezervistický přístup, že mají svá aktiva pokryté sto procenty bitcoinu i peněz. Majetek firem není určen na spekulativní investice.

Lidé si často říkají, že kdyby koupili bitcoin v roce 2011, dnes ho mohli prodat za 60 tisíc a byli by milionáři.

Je to nesmysl, protože spekulantský život je těžký. Člověk si vždy říká, proč v konkrétním čase nenakoupil, neprodával nebo proč prodával brzy. Spekulace je komplikovaná. Stačí si představit, že proti sobě spekulujeme jen my dva – já něco prodávám a vy kupujete, ať už bitcoin, akcie Tesly, státní dluhopisy, nebo zlato.

Vy si myslíte, že je právě dobrý čas nakupovat, já si zase myslím, že je dobrý čas prodávat, a přitom oba žijeme ve stejném světě, jen současnou situaci vnímáme rozdílně.

Spekulování je jako souboj mozků, kde nikdy nevíte, co se stane. Já se navíc považuji za intuitivního investora, takže nevěřím na žádné analýzy ani technické analýzy, neboť kdyby fungovaly, nikdo by neztrácel peníze a všichni by jen pozorně sledovali grafy a vydělávali miliony.

Kdybyste tehdy koupili akcie Microsoftu, od toho momentu máte nárůst možná i větší než z bitcoinu.

Ale grafy se řídit nedá.Obecně přitom platí, že spekulanti většinou povídají jen o tom, jak vydělali. Nikdo nebude mluvit o tom, jak ztratil kus svého majetku. Když si představíte rok 1990, tak jsme najednou mohli kupovat akcie firem, ale drtivá většina lidí neměla ponětí o tom, co jsou akcie. Kdybyste tehdy koupili akcie Microsoftu, od toho momentu máte nárůst možná i větší než z bitcoinu.

Většina lidí závidí, když se spekulantovi podaří vydělat, vozí se v lepším autě nebo si může dovolit více než běžný člověk, ale interní život spekulanta je náročný. V noci se probouzíte s tím, že váš mozek neustále analyzuje, proč jste ty akcie prodal nebo nenakoupil v té době, kdy jste měl, i když jste možná tušil, že by to byl dobrý krok. Je to stresující a není to život pro každého.

Máte několik úspěšných firem, ale když se na kryptoměny podíváte jako soukromá osoba, baví vás spekulování a investování dodnes?

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 99311 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat , 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse