- produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
- sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
- násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
Na sociální síti Tiktok ve velkém fungují extremisté. Správci nedostatečně blokují jejich obsah.
Hákové kříže, melodické písničky ISIS či neonacistická uživatelská jména. Na Tiktoku se v poslední době začalo dařit extremistům. Zdá se, že čínská sociální síť nezvládá regulovat svůj obsah.
Je to přitom velký paradox, neboť Čína na jiných sociálních sítích přísně cenzuruje (i často neškodný) obsah, který komunistické vládě nevyhovuje. Jak je tedy možné, že správci Tiktoku na něm nedokážou včas blokovat neonacistický obsah či nábor mladých bojovníků ISIS?
„I kontroverzní extremistický obsah přitahuje pozornost a s tím související čas uživatelů strávený na dané platformě, což přímo ovlivňuje zisky společností, které je spravují,“ vysvětluje odborník na extremismus Tomáš Nociar.
Fakt, že Tiktok nedostatečně reguluje svůj obsah, podle něj souvisí i s komplikovaným vztahem mezi právem a svobodou projevu. Podobné dilema totiž musí řešit i Facebook či Twitter, ale jim se už extremistický obsah daří (zejména díky tlaku veřejnosti a stále lepším algoritmům) potlačovat lépe.
Zmapovali jsme profily a příspěvky na Tiktoku a soustředili pozornost na různé formy extremistů. Musíme zmínit, že až 41 % uživatelů sítě Tiktok je ve věku 16 až 24 let. Dost velkou část z nich tedy tvoří teenageři. O to nebezpečnější je pro ně extremistický a nenávistný obsah.
- Co všechno se extremistům podařilo šířit přes Tiktok.
- Jaké triky využívají, aby se vyhnuli zablokování obsahu.
- Jak se tam dostaly hákové kříže a militaristické písničky ISIS.
- Do jaké míry tuto sociální síť využívají extremisté v Česku a na Slovensku.
- Jak lze zastavit šíření extremistického obsahu.
Neonacisté skrčení do tvaru hákového kříže
Pravicoví extremisté na to vyzráli. „Vůdci“ jejich spolků zjistili, že pokud si budou na Tiktoku vytvářet profily, je velmi pravděpodobné, že je uživatelé nahlásí a zablokují. Na propagaci proto využívají tiktokové účty běžných uživatelů, kteří na ně pak odkazují ve svých profilech. Na tomto profilu má například uživatel jméno podle policisty Dereka Chauvina, který zabil George Floyda. Ve svém biu odkazuje na americký rasistický spolek Patriot Front se slovy: „Ilegální imigranti nejsou imigranti, jsou to kriminálníci!“
Extremisté si našli i další účinnou zbraň. Hashtag. Podporovatelé fašistických či nacistických ideologií často propagují svou agendu prostřednictvím populárních hesel jako #blacklivesmatter, které přidávají pod své fotky. Podle organizace ADL k nim pak přidají například hashtag #alllivesmatter nebo #whitelivesmatter. Uživatelům se ale jejich obsah objeví díky nejpopulárnějšímu #blacklivesmatter.
Jeden z příkladů je tento uživatel Tiktoku, který pod hashtag #blacklivesmatter přidal rasistický příspěvek se slovy „Na životech černochů nezáleží.“
Další pozoruhodnou reakcí na vraždu Afroameričana George Floyda, na jejíž podnět vzniklo hnutí #BlackLivesMatter, je fotografie neonacisty v téměř „jogínské“ pozici, ve které vytvořil hákový kříž. Popis jeho tiktokového příspěvku zní: „Každý se klaní Georgi Floyd. Takto se mu klaním já.“
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co všechno se extremistům podařilo šířit přes Tiktok.
- Jak se tam dostaly hákové kříže a militaristické písničky ISIS.
- Do jaké míry tuto sociální síť využívají extremisté v Česku a na Slovensku.
- Jak lze zastavit šíření extremistického obsahu.