Na sociální síti Tiktok ve velkém fungují extremisté. Správci nedostatečně blokují jejich obsah.
Hákové kříže, melodické písničky ISIS či neonacistická uživatelská jména. Na Tiktoku se v poslední době začalo dařit extremistům. Zdá se, že čínská sociální síť nezvládá regulovat svůj obsah.
Je to přitom velký paradox, neboť Čína na jiných sociálních sítích přísně cenzuruje (i často neškodný) obsah, který komunistické vládě nevyhovuje. Jak je tedy možné, že správci Tiktoku na něm nedokážou včas blokovat neonacistický obsah či nábor mladých bojovníků ISIS?
„I kontroverzní extremistický obsah přitahuje pozornost a s tím související čas uživatelů strávený na dané platformě, což přímo ovlivňuje zisky společností, které je spravují,“ vysvětluje odborník na extremismus Tomáš Nociar.
Fakt, že Tiktok nedostatečně reguluje svůj obsah, podle něj souvisí i s komplikovaným vztahem mezi právem a svobodou projevu. Podobné dilema totiž musí řešit i Facebook či Twitter, ale jim se už extremistický obsah daří (zejména díky tlaku veřejnosti a stále lepším algoritmům) potlačovat lépe.
Zmapovali jsme profily a příspěvky na Tiktoku a soustředili pozornost na různé formy extremistů. Musíme zmínit, že až 41 % uživatelů sítě Tiktok je ve věku 16 až 24 let. Dost velkou část z nich tedy tvoří teenageři. O to nebezpečnější je pro ně extremistický a nenávistný obsah.
V tomto článku si přečteš:
- Co všechno se extremistům podařilo šířit přes Tiktok.
- Jaké triky využívají, aby se vyhnuli zablokování obsahu.
- Jak se tam dostaly hákové kříže a militaristické písničky ISIS.
- Do jaké míry tuto sociální síť využívají extremisté v Česku a na Slovensku.
- Jak lze zastavit šíření extremistického obsahu.
Neonacisté skrčení do tvaru hákového kříže
Pravicoví extremisté na to vyzráli. „Vůdci“ jejich spolků zjistili, že pokud si budou na Tiktoku vytvářet profily, je velmi pravděpodobné, že je uživatelé nahlásí a zablokují. Na propagaci proto využívají tiktokové účty běžných uživatelů, kteří na ně pak odkazují ve svých profilech. Na tomto profilu má například uživatel jméno podle policisty Dereka Chauvina, který zabil George Floyda. Ve svém biu odkazuje na americký rasistický spolek Patriot Front se slovy: „Ilegální imigranti nejsou imigranti, jsou to kriminálníci!“
Extremisté si našli i další účinnou zbraň. Hashtag. Podporovatelé fašistických či nacistických ideologií často propagují svou agendu prostřednictvím populárních hesel jako #blacklivesmatter, které přidávají pod své fotky. Podle organizace ADL k nim pak přidají například hashtag #alllivesmatter nebo #whitelivesmatter. Uživatelům se ale jejich obsah objeví díky nejpopulárnějšímu #blacklivesmatter.
Jeden z příkladů je tento uživatel Tiktoku, který pod hashtag #blacklivesmatter přidal rasistický příspěvek se slovy „Na životech černochů nezáleží.“
Další pozoruhodnou reakcí na vraždu Afroameričana George Floyda, na jejíž podnět vzniklo hnutí #BlackLivesMatter, je fotografie neonacisty v téměř „jogínské“ pozici, ve které vytvořil hákový kříž. Popis jeho tiktokového příspěvku zní: „Každý se klaní Georgi Floyd. Takto se mu klaním já.“
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Dočti článek již od 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 100163 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
, 15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
nebo 30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
Zobrazit všechny (7)
Kromě hashtagů a linků extremisté používají i jména se skrytými neonacistickými hesly. Cíleně je ale zkomolují, aby Tiktok nepřišel na to, že jde o extremistický obsah. Tento trik využili například uživatelé kuuklikxkxlan, 4d0lfH1t13r, negr0ki11er nebo N4z1.
Velkým hitem na Tiktoku byla například písnička krajně pravicového domobraneckého hnutí Boogaloo Bois pod hashtagem Boogaloo. Extremisté v ní tančili se zbraněmi ve vojenských uniformách. Stala se virální.
„Krajní pravici se na sociálních sítích daří, protože nabízí mnohokrát kontroverzní, emocemi vybičovanými obsah. Ten má často virální potenciál,“ říká politolog Tomáš Nociar. Extremisté podle něj odjakživa využívali internet jako svou komunikační platformu. Postupně však přešli z různých utajených diskusních fór na sociální sítě, kde mají mnohem větší dosah.
Jak je na tom Slovensko?
Přestože českých uživatelů Tiktoku stále přibývá, pro krajní pravici je u nás stále populárnější Instagram a Facebook. „U nás dlouhodobě dominuje především Facebook, Youtube a v poslední době začínají být představitelé krajní pravice aktivní i na Instagramu,“ vysvětluje politolog.
Podle Nociara je krajní pravice velmi flexibilní a vynalézavá, co se týče sociálních sítí. Není aktivní pouze na Tiktoku, ale i na mnoha dalších. Pointa je sdílet co nejvíce obsahu, pokud její podporovatele někdo nezablokuje.
„Objevily se ovšem i více či méně úspěšné pokusy využívat i u nás zatím možná méně známá sociální média, jako je například ruská VKontakte, od níž si česká krajní pravice slibovala neregulovaný obsah," dodává. Extremisté se prý pokoušeli využívat i americký Parler, na který se po zablokování Twitterem přesunul i bývalý americký prezident Donald Trump.
Mezi podporovateli slovenského krajně pravicového politika Milana Mazurka se stalo na Tiktoku populárním například video, kde několik členů strany Republika protestuje proti zavřeným podnikům během pandemie.
V našich končinách Tiktok využívá například Dělnická mládež. Video, kde klíčem seškrabávají symbol hnutí Antifa, má kolem sto tisíc shlédnutí.
Účet na Tiktoku si založili teprve nedávno, a ačkoli je to podle nich „půda pro homosexuály a nebělošské osoby“, doufají, že na něm osloví „normální publikum“.
Náboženský extremismus či terorismus
Kromě pravicových extremistů Tiktok využívají i náboženští extremisté. Svůj obsah se na něm podařilo propagovat i teroristické skupině ISIS. Na videích za sebou teroristé vlekli mrtvoly a v rukou přitom předváděli své zbraně. Tímto způsobem se snažili na Tiktoku šířit svou propagandu a nabrat nové členy.
Je otázkou, jak mohlo video zapůsobit na miliony mladých, kteří mají na této sociální síti vytvořené účty. Faktem však je, že teroristické organizaci Islámský stát se právě díky sociálním sítím podařilo naverbovat stovky až tisíce lidí z Evropy, kteří odešli bojovat do Sýrie nebo Iráku.
Dalším zajímavým tahem teroristické skupiny bylo video se srdíčky as chytlavou melodií, v níž zpívali: „Slibujeme věrnost (ISIS), dokud nezemřeme.“
Obě tato videa už na Tiktoku nejsou. Odborníci na extremismus Oxfordské univerzity ale varovali uživatele této sociální sítě. Rýmy, beat i slova písničky jsou podle nich velmi chytlavé a zajímavé pro mladé lidi.
Během šíření této písničky detekovali experti kolem 24 účtů propojených na ISIS, které se snažili verbovat nové členy. Kromě videí se srdíčky a zbraněmi se ISIS snaží podpořit i ženy „recruiterky“. Ty na sociální síť přidávají videa s heslem „hrdé džihádistky“.
Ačkoli Tiktok tvrdí, že se snaží proti takovému obsahu bojovat, praxe ukazuje, že nedokáže ani zdaleka odhalit a včas zablokovat všechna problematická videa. Jde stále o mladou sociální síť, která rychle nabrala 800 milionů uživatelů, postupně však bude muset dohánět standardy Facebooku nebo Twitteru.
Dá se také předpokládat, že pro Čínu je pravicový extremismus či islámský fundamentalismus absolutně okrajová záležitost, i proto těmto extremistům Tiktok možná nevěnuje tolik pozornosti.
Pravicoví extremisté a teroristé ovšem dobře vědí, co dělají a proč používají právě Tiktok. Jako bonus k tomu mají mladé publikum, které se dá nejsnáze zmanipulovat.
Pokud na Tiktoku najdeš nevhodný obsah, neboj se ho nahlásit. Uděláš to jednoduše a jedním klikem možná někomu zabráníš, aby vstoupil do teroristické organizace nebo skupiny neonacistů.