Výsledek tě pravděpodobně nepotěší.
Česká správa sociálního zabezpečení právě na svůj portál zařadila novou funkci, pomocí které si můžeš zjistit, kolik peněz dostaneš v rámci starobního důchodu. Zatím se jedná o testovací verzi aplikace, jejíž funkčnost sice pokulhává, ale přesto se můžeš dobrat výsledku, který tě pravděpodobně nemile překvapí.
Pokud se spoléháš na to, že se o tebe ve stáří postará stát, měl by ses mít na pozoru. Podle výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh České republiky by sis měl začít spořit sám a pro ženy to platí dvojnásob.
„Podle všech dostupných informací, když se vezme ohled na ekonomickou situaci, zadlužení státu, demografický vývoj, nevyvíjí se situace zrovna příznivě. A je menším veřejným tajemstvím, že na státní penzi se spoléhat nelze,“ řekla Jana Brodani pro Seznam Zprávy.
Přihlášení do aplikace
Do aplikace se nejprve musíš přihlásit, což ti možná bude působit problémy, neboť webovky jsou zatím v testování a čelí tak častým výpadkům. Přihlásit se můžeš přes elektronickou identitu, která je jednodušší, nebo přes datovou schránku.
Po volbě elektronické identity si pak můžeš vybrat hned z několika možností, jak do aplikace vstoupit, ale my ti doporučujeme kliknout na bankovní identitu, jejíž vyplnění je snadné, rychlé a zvládne ho opravdu každý. Tvůj účet na České správě sociální zabezpečení se tak automaticky propojí s tvým bankovním účtem a sám tak získá informace potřebné k výpočtu starobního důchodu.

Posléze se ti objeví první obrazovka s rodným číslem, datem narození a dalšími informacemi, kde ženy navíc vyplní počet a data narozených dětí. Pak už stačí jen jedno kliknutí, po kterém následuje obrazovka, která tě pravděpodobně nepotěší.
Dozvíš se na ní, kolik let a dní ti zbývá do nároku na starobní důchod a dole najdeš také informaci o tom, jak vysoký tvůj důchod bude. Mnozí se tak dozví, že z podpory od státu takřka nevyžijí a že je na čase, aby svůj osud vzali do vlastních rukou a začali si spořit na důstojné stáří.

Podle mluvčí ČSSZ nyní odhadovaná výše důchodu nezahrnuje budoucí výdělky, takže pokud změníš práci k lepšímu, výsledek kalkulačky tě třeba za pár let naopak potěší. „S ohledem na právní úpravu důchodového pojištění lze nicméně ve většině případů garantovat, že tato odhadovaná výše starobního důchodu bude minimální hodnotou, kterou bude pojištěnec v budoucnu pobírat,“ uvádí Jitka Drmolová.