Psi se podle vyhlášky nebudou moci volně pohybovat ani na zelených plochách.
Praha chystá novou vyhlášku, podle níž budou majitelé psů muset své mazlíčky venčit výhradně na vodítku, a to na veškeré zeleni, kterou hlavní město oplývá. Takové pravidlo má zabránit zbytečným útokům psů na kolemjdoucí, kterým je například letošní útok na dítě na Petříně. O návrhu informoval server Seznam zprávy.
„Osoba doprovázející psa ve veřejné zeleni je povinna vést psa na vodítku. Pes musí být veden na vodítku způsobem, aby vodítko nebránilo v pohybu ostatním uživatelům veřejné zeleně. Volný pohyb psů bez vodítka je dovolen jen na plochách vyhrazených k tomuto účelu vlastníkem veřejné zeleně,“ píše se v návrhu.
Taková vyhláška zamezuje psům volný přístup v podstatě na jakoukoliv veřejnou zelenou plochu v Praze. Podle návrhu, který zpracoval odbor ochrany prostředí pražského magistrátu a kterým se bude zabývat rada i zastupitelstvo, má vyhláška zabránit útokům psů na lidi. Příkladem takového útoku může být ten z letošního jara, kdy pes na Petříně pokousal čtyřletého chlapce.
„I vzhledem k nedávnému napadení dítěte psem v parku na Petříně s vážnými následky a dalším obdobných incidentům bylo zvoleno řešení, že psi budou muset být ve veřejné zeleni drženi na vodítku,“ stojí ve zprávě.
Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana je návrh veřejnosti ještě nepřístupný a k jejím připomínkám ho magistrát teprve vystaví. V platnost by měl vejít 1. října 2021.
Pravidlo se nemá týkat veškeré zeleně. I nadále budou existovat místa, kde bude možné pustit psa z vodítka, avšak tato místa musí město nejprve výslovně určit. Návrh tak reaguje na připomínky, které argumentují tím, že z Prahy kompletně zmizí možnost psy pustit.
„Někteří psi se stávají agresivními po upnutí na vodítko, zatímco na volno jsou zcela klidní. Ve většině případů se jedná o strachovou agresi, kdy si pes preventivním útokem tvoří kolem sebe takzvaný bezpečný prostor. Na volno si stejný pes může bezpečnou vzdálenost od neznámého subjektu korigovat tak, že raději ustupuje, než by útočil. Na úzkém chodníku, zvláště jedná-li se o velkého psa a slabého psovoda, vodítko často nemůže chodce nebo jiného psa v protisměru ochránit,“ argumentuje Barbora Limrová ze občanského sdružení Strana psa.
Podle ní touto vyhláškou město omezí převážně lidi se slušně vychovanými psy. Lidé, kteří své psy zanedbávají a kteří představují potenciální hrozbu, se vyhláškou prý nebudou zabývat.
„Jsme si vědomi toho, že volný pohyb psů je u řady plemen jejich fyziologická potřeba a i v rámci specifik aglomerace Prahy je proto nutné možnost volného pohybu psů na vybraných plochách zachovat,“ uzavřel Hofman.