Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. září 2021 14:30
Čas čtení 7:57
Lukáš Čelka

Trpká zpověď vězně z Leopoldova: Servírují nám plesnivé jogurty, kožním problémům nelze zabránit a v cele máme zimu a mokro

Trpká zpověď vězně z Leopoldova: Servírují nám plesnivé jogurty, kožním problémům nelze zabránit a v cele máme zimu a mokro
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Uložit Uložené

„Jsem si plně vědom svého jednání, ale i vězni si chtějí svůj trest odpykat v důstojných podmínkách s přihlédnutím na základní lidská práva, jako je to v jiných evropských zemích.“

Špína, prach, hnusné jídlo, agresivní bachaři a nelidské podmínky. Tak pro Refresher popsal podmínky v leopoldovské věznici jeden z odsouzených, který se v ní momentálně nachází. Karel (Karel není pravé jméno vězně – pozn. red.) Nám anonymně vyprávěl, jak to ve vězení reálné (ne)funguje.

Jak nám prozradil, věznice v Leopoldově a celý tamní výkon vazby jsou dobře známé tím, že jsou rozdílné od ostatních podobných institucí napříč celou Evropou. Tvrdí, že navzdory nesčetným podnětům a stížnostem ze strany vězňů, jejich rodinných příslušníků či kontrolních skupin vládního i nevládního sektoru se změn nedočkali.

V redakci známe jméno vězně, ale vzhledem k citlivosti tématu ho nebudeme zveřejňovat.
V tomto článku si přečteš:
  • Jaký je rozdíl mezi vazbou a odsouzením na výkon vazby.
  • Čemu všemu musí v Leopoldově čelit Karel.
  • Proč jsou kožní problémy ve věznici na denním pořádku.
  • Proč vězňové v Leopoldově často hladoví.
  • Jak mu zpackali operaci v nemocnici pro odsouzené v Trenčíně tak, že bude mít doživotní následky.
  • Co se pro Karola změnilo po odsouzení na výkon vazby.

Vazba a odsouzení není totéž

V úvodu vyprávění nám Karel vysvětlil, že ačkoli pojmy „vazba“ a „odsouzení pro výkon vazby“ mohou znít pro většinu lidí téměř totožně, pro něj a ostatní ve vězení mají obrovský významový rozdíl.

Vazba je podle jeho slov prvotní stav, kdy obviněného přivezou do věznice. „Dostaneš deku, pyžamo, hygienické potřeby – vše hrozně staré, připomínající ještě minulé dekády,“ dodal vězeň s tím, že další den následuje focení a přidělení referenta.

Leopoldov
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

V tomto stádiu vězeň odevzdá své civilní šaty a dostane úbor. Jak poznamenal Karel, úbory mají už něco odžité a nikoho z personálu nezajímá, jakou nosí odsouzený velikost. „Prostě dostaneš, co je právě k dispozici.“

Převlečení vězni dále putují na lékařskou prohlídku. Podle slov Karla je doprovází neochotný a arogantní personál, který stanoví vězni diagnózu, aniž by zkontroloval jakékoliv informace o jeho zdravotním stavu či jiných zdravotních problémech. „Čistý nezájem, jen ať to je v zápisu.“

Podle slov mluvčího Sboru vězeňské a justiční stráže Alexandra Balucha přidělování úborů vězňům realizuje podle interních předpisů a harmonogramu, který určuje, po jakém čase a které části úboru mají odsouzeným vyměňovat. Tvrdí, že v odůvodněných případech mění odsouzeným úbory ihned nebo denně, například ze zdravotních důvodů.

„Odsouzený si při příjmu do výkonu trestu v oděvním skladu přebere všechny části svého úboru a jejich kompletnost a nepoškozenost následně potvrdí svým podpisem na výstrojní kartě.“ Podle jeho slov při převlékání se z civilních věcí do věcí pro odsouzeného v oděvním skladu se vězni v případě nevyhovující velikosti nebo při poškození oděvní součásti úbor hned vymění. „Úbory se po výměně následně perou v ústavní prádelně, kde se po vyprání žehlí, skládají, a poškozené součásti se vytřídí a opravují v ústavní krejčovské a obuvnické dílně.“

Nelidské podmínky

Karel nám prozradil, že spolu s ostatními vězni byl ve vazbě zavřený v cele s velikostí 2 x 4 metry a se špinavými stěnami. Konkrétně ta jeho byla určena pro tři osoby. Kromě tří vrzajících postelí s prachem nasáknutými matracemi se v ní nacházely ještě tři židle bez opěrky přimontovány k podlaze.

Vězeň si stěžoval i na okno, které se nedalo zavřít. „V cele jsme měli neustále zimu, a když pršelo, i vodu.“ Z umyvadla, které měl v pokoji, podle jeho slov kapala voda a sloužilo pouze na studenou vodu. „Toaletu bez poklopu jsme splachovali vědrem vody. Takové podmínky jsou skoro v každé cele.“

Mluvčí Sboru vězeňské a justiční stráže tvrdí, že matrace se mění na základě požadavků jednotlivých oddílů, přičemž životnost matrace je podle interního předpisu třicet měsíců. Matrace se v ústavu pravidelně nakupují, obměňují a následně vyřazují.

Také odmítá, že by se nějaká z toalet splachovala vědrem vody. „Závady a poruchy stavebně-technického charakteru jsou po jejich nahlášení odstraňovány vnitřní provozem, pracovištěm údržby.“

Kožní problémy a nulová ochota bachařů

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 103063 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč vězňové v Leopoldově často hladoví.
  • Čemu všemu musí v Leopoldově čelit Karel.
  • Jak mu zpackali operaci v nemocnici pro odsouzené v Trenčíně tak, že bude mít doživotní následky.
  • Co se pro Karla změnilo po odsouzení na výkon vazby.
Zpět
Sdílet
Diskuse