Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Žena je sexy, když se cítí sexy, říká Lotta Love neboli Šárka Nohelová. S burleskou se jí daří budovat ženám sebevědomí a bojovat za reprodukční práva.
Zakladatelka Bratislava Burlesque, performerka burlesky a aktivistka za lidská práva. Lotta Love (Šárka Nohelová) se nebojí nahoty či lidské sexuality. Otevřeně o nich mluví a věnuje se jim i v profesionálním životě. Kromě představení burlesky ji najdeš i na OnlyFans nebo ve Spotify podcastu lava.
Burlesce se začala věnovat po vysoké škole ve skotském Edinburghu. Přemýšlela i nad založením strip klubu, odradily ji však předsudky a tzv. slut-shaming ve slovenské společnosti.
„Věděla jsem, že na Slovensku jsou takové ženy silně odsuzovány. Zároveň jsem si ale uvědomovala svůj „chtíč“ a to, že chci dělat něco s nahotou a se svým tělem,“ popisuje v rozhovoru pro Refresher.
Burleska jí ukázala, že to lze dělat i uměleckou formou. Prostřednictvím svých vystoupení, podcastu lava a příspěvků na sociálních sítích se snaží o to, aby společnost byla více otevřená. A daří se jí to.
Proč Lotta Love?
Jednou mi můj kamarád vyprávěl o svých sexuálních zážitcích s přítelkyní. Když mluvil o tom, že jí chtěl dopřát orgasmus, řekl, že jí dal hodně, hodně lásky, což je v angličtině lotta love.
Zalíbilo se mi to a dala jsem si to jako své burlesque jméno. Lidé mi teď říkají Lotta nebo i Šárka. Někteří mi začali říkat Šárika, děkuji, Noro (smích).
Kdy jsi začala vnímat, že nemáš problém s nahotou?
Pamatuji si, že od mladého věku mě bavilo se fotit nebo něco vymýšlet. Nikdy jsem ale nevěděla, jak to můžu dělat tak, abych se nemusela skrývat. Burleska mi poskytla platformu, na které jsem to mohla dělat sama za sebe a nemusela jsem se bát.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Proč jí nevadí nahota a ráda pracuje se svým tělem.
O čem je burleska a jak ženám pomáhá budovat sebevědomí.
Kdy se podle Lotty Love žena cítí sexy.
V čem je burleska podobná striptýzu a v čem rozdílná.
Sledovala jsem tehdy mnoho bulvárních médií a věděla jsem, že na Slovensku jsou takové ženy silně odsuzovány. Zároveň jsem si ale uvědomovala svůj „chtíč“ a to, že chci dělat něco s nahotou a svým tělem. Přemýšlela jsem i nad striptýzem.
Burleska mi ukázala, že se něco takového dá dělat i uměleckou formou. Pochopila jsem, že když se mi líbí tancovat na podpatcích ve spodním prádle, určitě budou i další holky, kterým by se to líbilo. A naše publikum nás za to miluje, akceptuje a podporuje. Necítíme z něj pomluvy ani hejt, jaký jsem vnímala z bulvárních médií.
Setkáváte se se slut-shamingem i v rámci Bratislava Burlesque?
Osobně s tím nemám špatné zkušenosti, ale umím se vcítit do žen, kterým se to děje. Velmi se mě to dotýká a beru si to až osobně, protože to nesnáším.
Ale myslím si, že Slováci jsou otevřenější, než by se zdálo. I když je to bublina, ve které se pohybuji. Vytvořila jsem si zázemí k tomu, abych mohla tvořit a aby byla moje tvorba pochopena a akceptována. Důležitým faktorem je, že pokud přijde někdo na naší show, většinou tam přijde s tím, že ví, co očekávat. Problém je spíše s komentáři pod našimi videi – ty je lepší nečíst.
Zaujalo mě, že jsi na svém posledním vystoupení burlesque otevřeně vyjádřila nesouhlas s návrhem slovenské poslankyně Anny Záborské na zpřísnění interrupčního zákona. Proč ses rozhodla dát najevo svůj postoj během vystoupení?
Na našich burlesque shows se snažíme vyjádřit svůj názor. Ať už se týká interrupcí, násilí na ženách nebo čehokoli aktuálního.
Bylo to do očí bijící vystoupení, na pódiu jsme byly úplně nahé. Moje kamarádka Ivinitty přišla nahá, svlékla z kostýmu i mě a navzájem jsme se nastříkaly červenými spreji. Při tom jsme křičely: „Mé tělo!“ a publikum odpovídalo: „Moje volba!“
Kromě toho ses podílela i na tvorbě dokumentu Moja voľba, který se rovněž týká ženských práv. Proč ses rozhodla zapojit do natáčení?
Vždy jsem podporovala protesty Nebudeme ticho a snažila jsem se jich zúčastnit. Toto téma pro mě začalo být osobnější, když za mnou přišla kamarádka, která chtěla v mém podcastu rozebrat svou osobní zkušenost s interrupcí.
Když jsme ho nahrály, napadlo nás udělat dokument Moja voľba. Spojily jsme se s kamarády, kteří jsou filmaři, a začali dělat rozhovory s lidmi, kteří mají k tomuto tématu co říct. Moje role byla kreativně-organizační.
Dokument je momentálně ve výrobě. S tímto kolektivem lidí se snažíme nadále mobilizovat, vymýšlet nové způsoby, jak bojovat za reprodukční práva.
Dokument byl také reakcí na návrhy slovenské vlády zpřísnit interrupce. Naposledy tento návrh v parlamentu neprošel jen o jeden hlas.
Ano, všichni se radujeme z toho, že to neprošlo. Je ale strašidelné, že lidská práva stojí na jednom hlasu.
Musíme se snažit zuby nehty, aby se zde nestalo nic takového jako v Polsku. Jakékoli omezení reprodukčních práv je opravdu nebezpečné.
Co myslíš, že by ve společnosti nastalo, kdyby zákon prošel?
Zřejmě by nastala extrémní, radikální vzpoura. Alespoň v to doufám. Protestovali bychom, bojovali bychom. Myslím, že by se k protestům přidalo i více mužů.
Ženy na Slovensku by pak byly nuceny cestovat za interrupcí a využívat takové formy, které nejsou bezpečné. Například by si objednávaly z internetu pilulky, které neumí používat. Z mého pohledu totiž ženy, které nejčastěji řeší tento problém, nemají dostatek informací. Nevědí, co mají dělat. Nebydlí ve velkých městech, kde mají lidé vědomost a sílu něco udělat.
K reprodukčním právům se aktivně vyjadřuješ i na svém Instagramu. Máš pocit, že tě followeři sledují díky tvému postoji, burlesce nebo kvůli fotografiím?
Je to mišmaš všeho. Sledují mě díky burlesce, kurzům nebo vystoupením. Ale líbí se jim zřejmě i fotky. Jsem se svými followery spokojená, mám je ráda a nemám pocit, že by na mě vytvářeli nějaký tlak.
Ale někdy bych chtěla, aby opravdu vnímali, když něco napíšu. Minule se mi stalo, že jsem opět přidala něco s hnutím Moje telo, moja voľba a moji followeři vůbec nevěděli, o co jde. Někteří byli také zcela proti mým názorům. Ta část followerů mě zřejmě sleduje jen kvůli fotkám.
Na internetu se zřejmě potýkáš i s negativními komentáři nebo hejtem.
Negativní komentáře zde budou vždy, ale nevnímám je. Většinou si je nepamatuji. Samozřejmě, že se některým lidem nebude můj profil líbit, protože mají jiný vkus. Se svým tělem se snažím zacházet v rámci svého vkusu a citlivě. Pokud mi někdo nadává, nenadávám mu zpátky. Nejvíce, co můžu udělat, je, že si ho bloknu.
Baví tě umělecké akty stejně jako burleska?
Baví mě práce s tělem. Ať už jsou to fotky, videa nebo živá vystoupení, beru to stejně. Samozřejmě, že živé vystoupení má úplně jinou energii než fotka.
Na Instagramu ale mají lidé tendenci se srovnávat, závidět druhým jejich postavy, upadat proto do deprese. Vnímáš to jako problém?
Určitě to je problém. Mladí lidé ztrácejí vinou filtrů pojem o vlastní osobnosti, vlastní identitě. Mají o sobě křivý obraz a to je velmi nebezpečné.
Určitě se někdo srovnává se mnou, tak jako se já srovnávám s někým dalším. Tisíckrát za den mě napadne, že bych měla být jiná. Je to unavující a každý z nás by s tím měl vědomě pracovat.
Má i člověk s perfektní postavou, jakou je tvoje, pochybnosti?
Rozhodně mám na těle části, které mám méně ráda a chtěla bych, aby byly jiné. Často se neztotožňuji s tím, jak vypadám.
Pomohla ti burleska budovat sebevědomí?
Asi to nebyla jen samotná burleska. Spíš celý ten proces zjištění, že se mi něco líbí a chci to dělat naplno. Realizování nalezené vášně.
Jaké to bylo, když jsi s burleskou začínala?
Bylo to super, protože jsem byla nesmírně naivní. Nevěděla jsem, co znamená učit nebo mít firmu. Ale tím, že člověk prostě neví, tak do toho jde naplno. Celý tento proces mi jistě pomohl se sebevědomím.
Ale sebevědomí není něco, co se naučíme a zůstane nám „donekonečna“. Mění se situacemi, obdobími, cyklem. Ovlivňuje ho také lockdown, pandemie. Mohu znát 48 cvičení na zlepšení sebevědomí, ale pokud vím, že během lockdownu nebudu moci dva měsíce učit a vystupovat, nebudu mít vysoké sebevědomí. Protože si nedokážu vydělat tím, co chci dělat. Je to boj.
Předpokládám, že pandemie velmi ovlivnila chod Bratislava Burlesque.
Z letošního roku jsem byla neskutečně frustrovaná. Nevěděla jsem, co budu dělat, bylo to fakt hrozné.
Když teď znovu přišel lockdown, byla jsem pár dní úplně mimo. Za posledních šest měsíců jsem měla nejvíc práce za celou dobu. Potom přišel listopad, přestala mi jít ve studiu elektřina a vůbec jsem nemohla učit.
Dá se něco z tvých aktivit přesunout do online prostoru? Určitě budeme dělat online kurzy. Chci také nahrávat podcast, který jsem zanedbala kvůli jiným aktivitám. Přemýšleli jsme i o nahrávání online show, ale toho se trochu bojím. Kromě těchto aktivit se chci věnovat OnlyFans a Patreonu.
Jaký obsah dáváš na OnlyFans?
Videa z vystoupení, tanec, ale i odhalené fotky či obsah z backstage. Burleska mě dostala do světa, kde se dá dělat hodně věcí týkajících se sexuality, intimity a fantazie. Kromě vizuálního obsahu jsem se na OnlyFans věnovala například i psaní erotického příběhu na pokračování. Někdo požádal o erotický příběh, za který si zaplatil.
Když se někdo podívá na burlesku a nezná její koncept, může se také domnívat, že jde o striptýz. Jak daleko je od pravdy?
Podle mě je to spojení naprosto legitimní. Celý název burlesky je burlesque striptýz a hlavní pointou burlesky je, že se performerka svléká. Takže když nás někdo nazve striptérkami, je to v pořádku. Spíš nemám ráda, když někdo říká, že burleska není striptýz, protože to je hloupost.
Neberu pojmenování striptérka urážlivě, a pokud to tak někdo myslí, měl by se snažit víc. Není to pro mě hanlivé, je to práce s tělem.
Přece jen je ale klasický striptýz jiný než burleska.
Hlavním rozdílem je, že ve striptýzu jde performerka do úplné nahoty. V burlesce má vždy bradavky a spodek zakrytý. Na striptýzu jde o to, aby se striptérka co nejrychleji svlékla. V burlesce je důležité, jak se svléká.
Striptýz je v našem kontextu také většinou orientován na hetero muže, kteří jsou opilí ve čtyři ráno ve strip klubu. Na burlesce máme smíšené publikum, většinu žen nebo párů, kde je iniciátorkou žena.
Burleska pro ně představuje událost, přemýšlejí, co si oblečou, kdy tam půjdou, co budou pít. Těší se na to, kdo tam vystupuje. Na striptýz jde většinou publikum náhodně, neví, co se tam bude dít. Burleska je zaobalena do příběhu, vyjádření názoru, emocí.
Kdo se může stát tanečnicí v burlesce?Každý, komu je nad osmnáct let, protože stále jde o práci s nahotou a sexualitou. Může to být žena, muž, nebinární člověk či trans.
Tančí u vás i muži?
Měli jsme soukromé hodiny s muži, ale nemáme žádné stálé mužské účastníky. Vždy slibují, že přijdou, ale nakonec tomu tak není. Bojí se. Ale na vystoupeních spolupracujeme s mužskými performery, ať už jsou to profesionální tanečníci nebo drag queens.
Pokud chci chodit do Bratislava Burlesque, musím mít taneční, herecké či pěvecké vlohy?
Pokud se chceš cítit sexy, budovat si vztah k sobě a poznávat se, tak musíš prostě chtít. Snažíme se proto do burlesky vložit i různá další cvičení na budování sebevědomí či uvědomování si sebe sama.