Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
16. února 2022 v 7:00
Čas čtení 3:40
Adéla Ježková

Jako prevence proti sebevraždám na kolejích mohou sloužit bariéry, míní odborníci. Poskytnou potřebný čas na přehodnocení

Jako prevence proti sebevraždám na kolejích mohou sloužit bariéry, míní odborníci. Poskytnou potřebný čas na přehodnocení
Zdroj: Aktron/Wikimedia Commons/Volně k užiít
REFRESHER BEZPEČNOST
Uložit Uložené

Loni zemřelo v Česku na železnici 205 lidí, nejméně za posledních 19 let. Od začátku tohoto roku se však v médiích objevují případy srážky člověka s vlakem prakticky každý týden. Ptali jsme se odborníků na účinné formy prevence.

Drtivý počet usmrcených osob pohybujících se v kolejišti jsou sebevrazi. Sebevraždy také zůstávají podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) jednou z hlavních příčin úmrtí na celém světě, každý rok zemře v jejich důsledku více než 700 000 lidí. Více než v důsledku HIV, malárie nebo rakoviny prsu – nebo v důsledku války a vražd. Sebevražda je zároveň čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí osob ve věku 15-19 let.

Pokud znáš někoho, kdo potřebuje pomoc nebo potřebuješ pomoc ty sám, obrať se na následující NONSTOP linky: Linka bezpečí (pro děti a studenty do 25 let včetně): 116 111; Linka duševní tísně (pro celou populaci): 476 701 444; Linka první psychické pomoci (pro dospělé) NONSTOP: 116 123. Další krizové linky nalezneš zde.

Sebevraždy na kolejích představují nešťastný český fenomén. V roce 2019 bylo na železnicích v EU zaznamenáno 2 572 sebevražd, v průměru sedm každý den. Zhruba 8 % z nich se událo v Česku. Podle dat Evropské železniční agentury je tak Česká republika nad evropským průměrem. Česká železnice ve zmíněném roce evidovala 2,8 smrtí v přepočtu na milion cestujících, přičemž evropský průměr činil 1,8 úmrtí.

Instalace bariér jako účinná prevence 

Tomu by se dalo předejít vybudováním bariér, například v podobě plotů. Názor, že „pokud se lidé opravdu chtějí zabít, nemůžeme jim v tom nijak zabránit“, převládá už celé dekády. Mnohdy je však tato představa mylná, „omezení přístupu“ se totiž ukázalo jako jeden z nejúčinnějších preventivních prostředků.

Doporučeno
Nastolte ve firmě pořádek a přehled. Prvním krokem bude integrace elektronického přístupového systému Nastolte ve firmě pořádek a přehled. Prvním krokem bude integrace elektronického přístupového systému 29. února 2024 v 15:04

Nejde přitom „jen“ o samotné sebevraždy. Trauma utrpí také strojvedoucí, případně další svědci události. Oproti tomu jsou komplikace v dopravě, způsobené několikahodinovým vyšetřováním, jen nemilou těžkostí na cestě z práce domů.
 
„Ze zahraničních studií se skutečně ukazuje, že vztyčení fyzických zábran na takzvaných „hotspotech“, tedy místech s častým výskytem sebevražd, vede v dané lokaci ke snížení počtu sebevražd,“ uvedl výzkumný a vývojový pracovník Alexandr Kasal z Národního ústavu pro duševní zdraví (NUDZ) s tím, že studie se samozřejmě vztahovaly ke všem „hotspotům“ (včetně například mostů).

Vyvstává samozřejmě otázka, zda instalace zábran akorát člověka „nedonutí“ vyhledat přístupnější místo. Podle studie organizace The Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists, která se zabývala sebevraždenými skoky z mostů, ovšem vyplývá, že osoby, kterým brání ve skoku určitá překážka, automaticky neskočí z jiného mostu.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 110296 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse