Český statistický úřad informoval o tom, že inflace během měsíce ledna zrychlila o 3,3 %. Zvedla se tak na téměř 10 procent a spotřebitelské ceny se měsíčně zvýšily o 4,4 procenta.
Český statistický úřad v pondělí vydal novou zprávu, podle níž se meziroční inflace v lednu zrychlila o 3,3 %. Z prosincových 6,6 procent tak stoupla na 9,9 procent a meziměsíční růst spotřebitelských cen se zvýšil o 4,4 procenta. Rekordní růst prý nejvíce ovlivnily ceny v bydlení.
„Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 9,9 %, což bylo o 3,3 procentního bodu více než v prosinci. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo zejména v oddíle bydlení. Ceny elektřiny přešly z prosincového poklesu o 15,0 % v růst o 18,8 % v lednu a ceny zemního plynu přešly z poklesu o 7,9 % v růst o 21,5 %,“ zní z Českého statistického úřadu.
Spotřebitelské ceny v lednu stouply o 4,4 %
Spotřebitelské ceny zaznamenaly nejrychlejší nárůst od ledna 1993, neboť meziměsíčně vzrostly o 4,4 %. Za rekordní nárůst mohou především vyšší ceny elektřiny, které stouply o 38,6 % a ceny zemního plynu, jež se zvýšily o 31,3 %. Stoupaly i další náklady spojené s bydlením, například cena tepla, teplé vody, ale i vodné a stočné.
Inflace ovlivnila i vývoj cen v oddíle potravin a nealkoholických nápojů. Pekárenské výrobky jsou o 4,2 % dražší, stejně tak jako maso, jehož cena vzrostla o 2,7 %. Nealkoholické nápoje zdražily o 5,8 %, ovoce o 7,4 %, zelenina o 4,3 % a vejce o 12,9 %.
„Na zvyšování celkové hladiny spotřebitelských cen působil v lednu též růst cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde se zvýšily ceny vína o 8,9 %, lihovin o 7,3 % a piva o 4,6 %. Vývoj cen v oddíle rekreace a kultura byl ovlivněn především zvýšením cen dovolených s komplexními službami o 10,8 %,“ uvádí zpráva Českého statistického úřadu.
Oproti minulému roku ceny stouply až o 10 %
„Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému lednu o téměř 10 %. Je to nejvíce od července 1998, kdy meziroční růst cen dosáhl hodnoty 10,4 %. Největší vliv na výši lednového meziročního indexu měly ceny bydlení, pohonných hmot a potravin,“ řekla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Na meziroční růst cenové hladiny pak v lednu měly největší vliv ceny v oblasti bydlení. Nájmy se zvedaly o 4,3 %, vodné o 5,3 % a stočné o 6,4 %. Rostla i cena automobilů, a to o 11,1 % a cena pohonných hmot, která se v lednu zvýšila až o 28,1 %. I za oblečení si připlatíme více, a to až o 17,4 %.
„Ceny zboží úhrnem vzrostly o 10,5 % a ceny služeb o 8,8 %,“ dodává Český statistický úřad.