Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
8. března 2022 v 19:48
Čas čtení 1:28
Ema Stanovská

Ženy se s vyhořením setkávají častěji než muži. V roce 2021 zvažovala jedna ze tří žen odchod z práce nebo polevení v ní

Ženy se s vyhořením setkávají častěji než muži. V roce 2021 zvažovala jedna ze tří žen odchod z práce nebo polevení v ní
Zdroj: Pexels/Vlada Karpovich/volně k užití
ZDRAVÍ DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

U příležitosti Mezinárodního dne žen na to upozornila iniciativa Ksebe, která spojuje odborníky z oblasti psychologie.

Ženy mají při plném pracovním úvazku až dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že budou čelit duševním potížím, než muži. Mnohem častěji se potýkají i s vyhořením. U příležitosti Mezinárodního dne žen na to upozornila iniciativa Ksebe, která spojuje odborníky z oblasti psychologie.

Podle zprávy americké společnosti McKinsey Women in the Workplace report 2021 se ženy cítí vyhořelé častěji než muži. „V loňském roce 2021 až jedna ze tří žen zvažovala odchod nebo polevení ve své práci či kariéře. Důvodem byla vyčerpanost. Pro srovnání, během prvních měsíců pandemie v roce 2020 se touto myšlenkou zabývala pouze každá čtvrtá žena,“ interpretuje zjištění psycholožka Gabriela Veselovská z platformy Ksebe.

Doporučeno
Mezinárodní den žen není jen záležitost minulého režimu. Vyjádři podporu všem ženám i ty Mezinárodní den žen není jen záležitost minulého režimu. Vyjádři podporu všem ženám i ty 8. března 2021 v 16:00

Ženy jsou zdrženlivější při sdílení citlivých témat

„Na ženy jsou kladeny stále vyšší nároky, a to nejen v pracovním prostředí. S vývojem společnosti získávají ženy více možností uplatnit se ve své kariéře a zastávat důležitější či významnější pozice, než tomu bylo v minulosti. Avšak zapomínáme na to, že ,standardních' povinností, mezi něž patří například péče o rodinu či domácnost, neubývá,“ vysvětluje psycholožka Gabriela Veselovská z platformy Ksebe.

Portál Harvard Business Review uvádí jako jednu z možných příčin stále častějšího vyhoření u žen i fakt, že ženy jsou při sdílení citlivých témat nebo pracovních obtíží se svým pracovním kolektivem až o 25 procent zdrženlivější než muži.

„V takovém případě mají tendenci věci si internalizovat, tedy osvojit, což může při dlouhodobém neřešení situace vést až k depresi, problémům s příjmem potravy či jiným závažnějším diagnózám,“ vykresluje nežádoucí účinky psycholožka Veselovská. 

Základem je rovnováha ve třech životních pilířích

Psychologové upozorňují, že základní prevencí vyhoření je rovnováha ve třech oblastech života: v péči o sebe, sociálních vztazích a seberealizaci prostřednictvím práce. „Jsou-li všechny tři oblasti v rovnováze a v jedné z nich nastane nějaký problém, pořád mám dvě ,berličky', o které se můžeme opřít. V případě, že práci věnujeme 80 procent času a právě v ní se něco pokazí, těžší bojujeme s pocitem, že se nám hroutí celý život.“

Doporučeno
Love Island efekt: každá druhá žena při sledování cítí mizerně kvůli svému tělu. Jak reality show působí na tvou psychiku? Love Island efekt: každá druhá žena při sledování cítí mizerně kvůli svému tělu. Jak reality show působí na tvou psychiku? 4. listopadu 2024 v 13:00

Iniciativa Ksebe u příležitosti Mezinárodního dne žen spustila projekt Očima žen, který podpořily i známé tváře, jako například Zuzana Smatanová, Ema Müller a Natália Schuster Kisková. Cílem je poukázat na aktuální situaci duševního zdraví ženské části populace. Psychologové zároveň nabízejí 20procentní slevu na první sezení s psychologem (i pro muže).

Domů
Sdílet
Diskuse