Víš, proč Mezinárodní den žen vznikl?
Mezinárodní den žen začal vznikat roku 1908 díky stávce švadlen v New Yorku, které brojily za zlepšení životních podmínek. Cílem boje bylo získat volební právo, nastolit rovnoprávnost, spravedlnost a mír. V průběhu let se oslavy měnily a dnes již MDŽ není o socialistické propagandě, karafiátech, ručníkách a chlebíčkách. Jak se k němu staví dnešní společnost?
V návaznosti na stávky švadlen se hned o rok později, konkrétně 28. února 1909, na popud americké Socialistické strany konal první oficiální den žen. V roce 1910 jeho zavedení schválila i Druhá internacionála v dánské Kodani a 19. března 1911 se slavil už i v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Demonstrací se tehdy zúčastnilo přes milion lidí, kteří požadovali volební právo pro ženy, právo pracovat, nastoupit do učení a ukončení jejich diskriminace na pracovišti.
Ve Spojených státech se Mezinárodní den žen slavil jen do začátku první světové války, kdy byl přesunut do pozadí a slávě se opět pyšnil až po obou světových konfliktech, a to především v v zemích socialistického bloku. OSN se pak Mezinárodní den žen rozhodla ustanovit až v roce 1975, který byl zároveň Mezinárodním rokem žen, na 8. března.