Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
8. března 2021 16:00
Čas čtení 1:56
Tereza Šnajdrová

Mezinárodní den žen není jen záležitost minulého režimu. Vyjádři podporu všem ženám i ty

Mezinárodní den žen není jen záležitost minulého režimu. Vyjádři podporu všem ženám i ty
Zdroj: Rula Halawani/Sygma/Sygma via Getty Images
NEWS
Uložit Uložené

Víš, proč Mezinárodní den žen vznikl?

Mezinárodní den žen začal vznikat roku 1908 díky stávce švadlen v New Yorku, které brojily za zlepšení životních podmínek. Cílem boje bylo získat volební právo,  nastolit rovnoprávnost, spravedlnost a mír. V průběhu let se oslavy měnily a dnes již MDŽ není o socialistické propagandě, karafiátech, ručníkách a chlebíčkách. Jak se k němu staví dnešní společnost?

Doporučeno
Česká republika je v rámci Evropské unie nadprůměrně velká země. Nejsme jenom nějaká malá zemička, říká Pirát František Kopřiva Česká republika je v rámci Evropské unie nadprůměrně velká země. Nejsme jenom nějaká malá zemička, říká Pirát František Kopřiva 3. března 2021 16:04

V návaznosti na stávky švadlen se hned o rok později, konkrétně 28. února 1909, na popud americké Socialistické strany konal první oficiální den žen. V roce 1910 jeho zavedení schválila i Druhá internacionála v dánské Kodani a 19. března 1911 se slavil už i v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Demonstrací se tehdy zúčastnilo přes milion lidí, kteří požadovali volební právo pro ženy, právo pracovat, nastoupit do učení a ukončení jejich diskriminace na pracovišti. 

MDŽ
Zdroj: Getty Images

Ve Spojených státech se Mezinárodní den žen slavil jen do začátku první světové války, kdy byl přesunut do pozadí a slávě se opět pyšnil až po obou světových konfliktech, a to především v v zemích socialistického bloku. OSN se pak Mezinárodní den žen rozhodla ustanovit až v roce 1975, který byl zároveň Mezinárodním rokem žen, na 8. března.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse