NFT v podobě ruské vlajky si kupovali lidé s cílem pomoci situaci na Ukrajině, všichni dárci tak sdílí vlastnická práva k jednomu tokenu. Dle zpěvačky z Pussy Riot je proti válce na Ukrajině mnoho Rusů, které nevidíme, jelikož se bojí režimu.
Ruská zpěvačka a aktivistka Nadya Tolokonnikova, jež strávila za punkovou píseň proti Putinovi dva roky ve vězení na Sibiři, se snaží proti režimu bojovat za pomocí NFT. Za pět dní pomohla vybrat přes 7 milionů dolarů. „V časech jako jsou tyto, je aktivismus to jediné, co vás drží nad vodou,“ řekla v rozhovoru pro Gurdian Tolokonnikova.
Na začátku Invaze Tolokonnikova a její přátelé vytvořili Ukrajinskou decentralizovanou autonomní organizaci (DAO). Bylo to jedno NFT ukrajinské vlajky, ke kterému si mohl kdokoliv koupit práva a sdílet tak jeho vlastnictví se všemi, co přispěli. Díky tomuto kroku bylo vybráno přes 7 milionů dolarů během pěti dní.
„Já a moji přátelé, co se pohybujeme v cryptu, jsme cítili, že musíme na to, co se děje, nějak reagovat. Jsem přesvědčená, že v situacích, jako je tato, je aktivismus jediná možná cesta, jak si udržet mentální zdraví. Dívat se na neštěstí a lidské tragédie a nic s tím nedělat škodí celému světu, zároveň to ale pomalu zničí i vás jako jednotlivce, jelikož si budete připadat zcela bezbranní,“ uvedla aktivistka.
Peníze z NFT už se svým týmem rozdistribuovala organizaci Come Back Alive, jež podporuje ukrajinskou armádu od roku 2014. Zprostředkovává jí zdravotnickou péči, munici, výcviky ale i analytiku obrany.
V jiném rozhovoru pro CNN Nadya Tolokonnikova uvedla, že počet Rusů, jež je proti válce na Ukrajině, je mnohem větší než ten, co je vidět v médiích na protestech.
Dle zpěvačky se Rusové bojí svůj postoj dávat najevo, jelikož jim za pouhé diskutování o válce na Ukrajině hrozí až 15 let vězení a příběhy o brutálním zacházení ze strany policie jsou na denním pořádku. „Nesmíte to ani nazývat válkou. Když už chcete to, co se děje zmínit, musíte používat termín ,speciální vojenská operace',“ uvedla.
„Kamarádku mé dcery, které je 14 let, začal na protestu proti válce bít jeden z policistů. Její otec, se kterým tam byla, policistovi řekl, aby toho nechal, že je to dítě a že je jí pouze 14 let. Policista tak místo ní začal bít jejího otce, který poté skončil na několik dní ve vězení,“ uvedla Tolokonnikova. Dodala, že takové příběhy se dějí často.
Dle aktivistky navíc mnoho Rusů nemá kvůli státní cenzuře vůbec ponětí o tom, co se doopravdy děje. „Ti, kteří skutečné informace aktivně vyhledávají, je najít mohou. Problém však je, že většina lidí si to nemůže dovolit. Nemají o tom kolikrát ani tušení nebo musí pracovat v několika zaměstnáních a nemohou si dovolit VPN,“ uvedla Tolokonnikova.