Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zabal si do batůžku svačinu a vydej se s Refresherem na další výlet!
Pokud jsi z Prahy a okolí (nebo jsi jen znalý českého místopisu), jistě si již slyšel o Koněpruských jeskyních. Je dost možné, že jsi tu byl třeba na prohlídce se třídou ze základky a domů sis pyšně odnášel blyštivý kamínek z místního obchůdku se suvenýry. My ale necháme všechny stalagnáty i stalaktity v klidu odkapávat, nepůjdeme do jeskyní, ale vydáme se prozkoumat geologickou minulost okolí, vápencové lomy a naleziště zkamenělin.
Obec Koněprusy se nachází v okrese Beroun ve Středočeském kraji, asi pět kilometrů jižně od Berouna. Autem se sem z Prahy dostaneš za zhruba 30 až 40 minut, přičemž u místa se nachází hned dvě velká placená parkoviště. Možná je i cesta městskou hromadnou dopravou, do Berouna se z Prahy dostaneš velmi jednoduše autobusem i vlakem. Z Berouna pak do Koněprus jezdí hned několik autobusů. Pohodlně se sem MHD dostaneš také například z Plzně, Příbrami či Hořovic.
Cestovat MHD do Koněprus třeba z Brna by šlo jistě také, ale bude tě to asi stát více času, než za jaký se dostaneš letecky do New Yorku. Pokud jsi tedy z daleka, spoj tento výlet s delší dovolenou. Případně si počkej – Refresher „výletuje“ po celém Česku, takže je možné, že se příště stavíme i u tebe!
Krásy Českého krasu
Nejsnazším výchozím bodem je parkoviště u Koněpruských jeskyní, v takovém případě nás bude čekat trasa dlouhá zhruba 2,5 kilometru. Pokud si ovšem chceš Český kras prohlédnout o trochu více, trasu si můžeš navýšit asi o polovinu tak, že půjdeš z rozcestí Havlíčkův mlýn přes Axamitovou bránu. Hezké výhledy nás ovšem čekají i na trase kratší.
Celou dobu půjdeme po značené Naučné stezce Zlatý kůň, která má hned tři začátky: u pokladny Koněpruských jeskyní, při východu z jeskyň a u parkoviště. Všechny cesty se následně spojí pod vrcholem Zlatého koně.
Naučná stezka je vedena územím přírodních památek, nechovej se proto jako nevychovaný nekňuba a nevstupuj mimo vyznačené cesty, netrhej rostliny a obaly od sušenek si hezky odnes zpátky.
Pravěká stopa
Nejprve budeme procházet Houbovým lomem, v jehož stěně byly v roce 1950 objeveny Koněpruské jeskyně. Dlouhodobě zde v několika lomech probíhala těžba vápence, která odkryla zajímavé geologické profily.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč koněpruský útes patří mezi nejbohatší naleziště na světě
Houbův lom je největší z lomů zaříznutých do jižního svahu Zlatého koně. Nachází se přímo pod vchodem a východem z jeskyní. V jeho stěně je také vidět otvor, kterým byly v roce 1950 jeskyně objeveny.
Pokud nikam nepospícháš, svítí sluníčko a ty zvláštním způsobem tíhneš k šutrům, posečkej tu chviličku. Můžeš zde totiž najít zajímavé horniny, a dokonce se tady sem tam vyskytují zkameněliny prvohorních živočichů, především trilobitů.
Jak upozorňuje expert na geologii a paleontologii Josef Mucha, v prvohorách, kdy se mikrokontinenty budoucího českého masívu nacházely na jižní polokouli Země v tropickém pásu, se zde nacházel útes, který zasahoval až k hladině oceánu. Ten byl velmi teplý a prosluněný a živočichům se tu proto dařilo.
Celkem bylo z území popsáno na 500 druhů zkamenělin, což řadí koněpruský útes mezi nejbohatší naleziště na světě. Nejčastěji lze nalézt například schránky ramenonožců, plžů, mlžů, ale i zbytky lilijic, mechovek či hlavonožců. Jedná se sice o chráněné území, ale lze zde sbírat zkameněliny i za pomocí kladívka – pouze však ze suti.
Až se dostatečně pohrabeme v kamenech, vydáme se nahoru k vyhlídce na lom Čertovy schody. Tento velkolom je stále v provozu, a není tudíž běžně přístupný. Asi nezní úplně zajímavě, že se jedná o největšího výrobce vápenných a vápencových výrobků u nás s údajně tím nejkvalitnějším vápencem v České republice, ale výhled je to opravdu krásný.
Uvidíš, že výhled na velkolom je srovnatelný například s „profláknutým“ výhledem na lom Velká Amerika. Můžeme ti ovšem zajistit, že tu určitě bude méně lidí.
Těžba vápence zde probíhá „etážově“, a tak vznikla jednotlivá patra – schody. Zásoby vápence jsou zde obrovské. Při stále stejném tempu těžby by tu měl vydržet ještě minimálně dalších 100 let.
Miliony let starý Zlatý kůň
Poté už nám zbývá jen kousek na vrchol Zlatý kůň, odkud je nádherný rozhled do širokého okolí Českého krasu. Se svojí nadmořskou výškou 475,3 metrů se jedná o jeden z nejvyšších bodů této CHKO. Až si budete připadat staří, vyšplhejte na Zlatého koně – ten totiž stojí na prvohorních devonských vápencích, které jsou staré až 400 milionů let.
Podle turistického průvodce Českým krasem lze na Zlatém koni skvěle pozorovat, jak „mladší vápence vyplňují pukliny a rozsedliny ve starších vápencích vzniklé tektonickým porušením během usazování těchto hornin“. Podle nás úplně stačí koukat dolů na tu krásu a užívat si šelest stromů. Tektonická porušení jsme zanechali v hodinách zeměpisu.
Cestou zpět projdeme kolem jeskyně malebně nazvané jako „Dědkova díra“. Není ovšem (snad možná i naštěstí) přístupná. Odtud je parkoviště vzdálené zhruba jen 600 metrů.
Pokud ti dnešní výlet nestačil na pořádné provětrání, v blízkém okolí můžeš navštívit například ještě Koukolovu horu nebo Národní přírodní památku Kotýz. Ale pokud máš naopak bolavé nohy, kapsy plné kamenů a do toho hlad a žízeň, nejbližší hospodu najdeš v obci Tmaň, zhruba pět kilometrů od Koněprus.
Doufáme, že už se ti na poličce vyjímá nějaký krásný trilobit a potkáme se venku zase příště!