Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. března 2022 v 16:06
Čas čtení 1:09
Ilona Hobzová

Vláda schválila navýšení životního a existenčního minima o 10 %, chce domácnostem pomoci s růstem cen

Vláda schválila navýšení životního a existenčního minima o 10 %, chce domácnostem pomoci s růstem cen
Zdroj: Pixabay/volně k užití
NEWS
Uložit Uložené

Obě částky vzrostou od 1. dubna.

Vláda Pera Fialy ve středu schválila zvýšení životního a existenčního minima o deset procent. Obě částky se zvednou od 1. dubna 2022. Kabinet tak chce pomoci domácnostem s rostoucími cenami. Detaily zatím nejsou známy, po jednání kabinetu je oznámí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Médiím to sdělila mluvčí resortu Eva Davidová.

Naposledy se životní minimum upravovalo v dubnu 2020. Pro jednotlivce nyní částka činí 3 860 korun. U první dospělé osoby v domácnosti dosahuje 3550 korun, u druhé 3200 korun. U dětí do šesti let je to 1970 korun, od šesti do 15 let 2420 korun a od 15 do 26 let 2770 korun.

Existenční minimum je nyní na hodnotě 2490 korun.

Díky zvýšení těchto částek může víc rodin dosáhnout na přídavky na děti či na porodné. Zvýší se i příspěvky pro pěstouny z řad příbuzných. Důležitá je výše minima také pro přiznání zvýšení příspěvku na péči či pro stanovení výše dávek mimořádné okamžité pomoci. 

Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. 

Existenční minimum je minimální hranicí peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití. Tento institut byl vedle životního minima zaveden z důvodu větší motivace pro dospělé osoby v hmotné nouzi. Existenční minimum nelze použít u nezaopatřeného dítěte, u poživatele starobního důchodu, u osoby invalidní ve třetím stupni a u osoby starší 68 let.

Životní a existenční minimum je upraveno zákonem č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu.
Domů
Sdílet
Diskuse