Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. dubna 2022 7:00
Čas čtení 9:55
Adéla Ježková

Bolestivá menstruace není normální. Řešte problémy včas, radí ženám spolek Endotalks

Bolestivá menstruace není normální. Řešte problémy včas, radí ženám spolek Endotalks
Zdroj: se svolením Endotalks
REFRESHER ŽENSKÉ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Jak se projevuje endometrióza, a lze ji léčit? Ptali jsme se členek spolku Endotalks Mishy Lebedy a Alice Řezníčkové.

Endometrióza je nezhoubné onemocnění postihující nejčastěji ženy ve věku zhruba od 16 do 45 let. Podle lékařských odhadů jím trpí až 10 % žen, mohlo by se tedy jednat o nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Není ale vidět, bolesti žen jsou tak často bagatelizovány.

Buňky, které jsou podobné buňkám děložní sliznice, rostou při endometrióze i jinde v těle. Chovají se velmi podobně, cyklicky – narůstají s hormony a odlučují se v době menstruace. Na cyklické odlučování je však uzpůsobená pouze děloha, nikde jinde v těle to není normální. Vznikají jizvy, rozšiřují se ložiska a mohou se tvořit srůsty, čímž endometrióza může prorůstat i do orgánů, například vaječníků, střev či močového měchýře. 

Zatím není jasné, jak a proč endometrióza vzniká. Podle odborné veřejnosti se jedná o multifaktoriální onemocnění, které ovlivňuje genetika, imunita a hormony.

endometrioza
Zdroj: Anaelle Bouard/ se svolením Endotalks

Jak se endometrióza projevuje?

Nejčastěji bolestí. O endometrióze se někdy hovoří jako o chameleonovi, projevuje se totiž celou řadou symptomů a velmi snadno se dá zaměnit či přehlédnout.

Doporučeno
Podstoupila jsem kolonoskopii. Co tě na zákroku čeká? Podstoupila jsem kolonoskopii. Co tě na zákroku čeká? 22. února 2024 8:00

„Nejčastějším příznakem je bolestivá menstruace, přičemž varovným signálem je zhoršování bolesti v čase. Dalším je neplodnost, čímž trpí třicet až padesát procent žen s endometriózou. Až 64 % žen také za poměrně dost výrazný příznak tohoto onemocnění označuje bolest při sexu. Dále bolestivé vyprazdňování, chronická únava – obecně s jakýmikoli cyklickými problémy je vhodné se poradit s lékařem,“ vysvětlila členka týmu Endotalks Alice Řezníčková.

Ženy s endometriózou trpí také často na nadýmání a střevní potíže: „Jdou tedy spíš na gastroenterologii a skončí se syndromem dráždivého tračníku, to je taková univerzální diagnóza.“

Nicméně mnohdy je endometrióza asymptomatická, 10 až 30 % žen nemá žádné příznaky a zároveň jim nečiní žádné problémy. V takovém případě ale není nutné ji řešit.

Mezi nejčastější projevy nemoci patří: 
–⁠ silná a bolestivá (až paralyzující) menstruace
–⁠ bolestivý sex
–⁠ problémy s vyprazdňováním
–⁠ problémy s početím, případně neplodnost

„Je to skutečně velmi individuální, u každé ženy může probíhat úplně jinak, což je také jedním z důvodů, proč je tak složitá na zmapování,“ dodala Řezníčková. Velmi rozdílné průběhy onemocnění také mnohdy stojí za tím, proč ženy na svou diagnózu čekají průměrně 7 let.

„V břiše jsem měla cystu o velikosti pomeranče“

Hormonální antikoncepce maskuje symptomy endometriózy, žena se tedy o ní může dozvědět až v moment, kdy se snaží se otěhotnět – tedy často v době s velmi omezeným časovým rámcem, nebo naopak po těhotenství. 

Doporučeno
Týden jsem chodila bez kalhotek. V tramvaji jsem si nesedala a neustále jsem musela prát Týden jsem chodila bez kalhotek. V tramvaji jsem si nesedala a neustále jsem musela prát 20. února 2024 8:00

„Dlouhá léta jsem brala hormonální antikoncepci, po vysazení jsem si tedy už ani nepamatovala, jaké to je menstruovat. Myslela jsem, že se mé tělo musí dát zase dohromady po dvou těhotenstvích,“ otevřela svou diagnózu Misha. Bolesti při menstruaci se ale stále zintenzivňovaly.

„Špinila jsem po menstruaci, před menstruací, pak už jsem krvácela 20 dnů v měsíci. Až jednou při kempování jsem měla pocit, že jsem snad potratila. Bylo to strašné, myslela jsem, že vykrvácím. V tu chvíli zpozornil už i manžel. Rozhodla jsem se, že půjdu na gynekologii,“ dodala s tím, že zpětně velmi oceňuje přístup lékaře, který ji vyšetřil. Přestože mu prý muselo být jasné, že se jedná o endometriózu, zbytečně Mishu nevystrašil a rovnou ji poslal ke specialistovi.

endometrioza
Zdroj: Mia Polgar/ se svolením Endotalks

„Byla jsem v klidu a nezačala hned googlit, což bylo velmi strategicky dobře jak pro mě, tak pro něj. Specialista, za kterým mě poslal, měl hned jasno – byla to ,čokoládová cysta', jak se endometrióze přezdívá. Viděl totiž cysty naplněné hnědou tekutinou, sraženou menstruační krví,“ vysvětlila. I přes citlivý přístup lékařů byla ale Misha z diagnózy vyplašená.

Její plánovaná operace se však kvůli probíhající pandemii covid-19 zrušila, bolesti ale neustávaly.

Nebyla jsem schopna vylézt z postele, byla jsem permanentně unavená. Ještě aby ne, ukázalo se, že jsem měla v břiše cystu o velikosti pomeranče.

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 112802 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Co se dozvíš po odemknutí?
  • Alice: „Nevěděla jsem, že bolestivá menstruace není normální.“
  • kde vyhledat odbornou pomoc;
  • jak probíhá léčba endometriózy;
  • jak je možné, že se o endometrióze nemluví;
  • Endotalks: propojení mezioborové spolupráce.
Domů
Sdílet
Diskuse