Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Filmy a Seriály - Recenze

RECENZE: Seveřan

Vyplatí se jít do kina na nejnovější film Roberta Eggerse?

Martin Adam Pavlík
14. 4. 2022 15:30 Čas čtení: 2:53
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
RECENZE: Seveřan
Zdroj: Focus Features
Filmy a Seriály - Recenze
0
Martin Adam Pavlík
14. 4. 2022 15:30
Čas čtení: 2:53

RECENZE: Seveřan

Vyplatí se jít do kina na nejnovější film Roberta Eggerse?

Martin Adam Pavlík
14. duben 2022, 15:30
Čas čtení: 2:53
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
RECENZE: Seveřan
Zdroj: Focus Features

Okultní rituály, kouzla, kletby, vyříznutá srdce, odťaté hlavy, mrtvé děti, plačící a znásilněné ženy, zpustošená země. Nejnovější film režiséra Roberta Eggerse The Northman diváky vůbec nešetří. Osmatřicetiletý Američan opět provokuje, bourá konvence a přináší na plátna kin další mimořádně temné a drsné dílo. Máš se proto na co těšit.


Tentokrát však nejde o komorní horor, jakými byly jeho dva předchozí filmy The Witch (2015) a The Lighthouse (2019). Je to krvavé historické drama, zasazené do dob, kdy severští Vikingové obsazovali území hrubou silou bez špetky slitování. Hororových prvků se ovšem Eggers nevzdal, děsit diváky ho pořád baví.

Zdroj: Focus Features

Krvavá pomsta, jiné cesty není

Američan se postaral i o scénář, pomáhal mu však Islanďan Sjón Sigurdsson, který výrazně čerpal ze severské mytologie, aby byl film více autentický (napsal také scénář k filmu Ada). Hlavním hrdinou příběhu je Amleth (Alexander Skarsgård), který musel poté, co mu krutě zabili otce, mocného vikingského krále (Ethan Hawke), opustit svůj domov. 


Sílu mu dodává touha po pomstě. Chce nejen pomstít otcovu smrt, ale vysvobodit ze zajetí svou matku (Nicole Kidman). Považuje to za svůj osud, jiné cesty pro něj není. Na své pouti ale potkává Slovanku Olgu (Anya Taylor-Joy), která mu ukáže, že život nabízí i něco víc, než jen soustavný boj s nepřáteli. Bude si proto muset vybrat mezi nenávistí a láskou. 


Robert Eggers patří mezi nejambicióznější současné autorské režiséry, snaží se ozvláštnit žánrová schémata důrazem na psychologii jednotlivých postav. Vybudoval si vlastní styl. Je pro něj příznačný precizní vizuál, bizarní prvky (je těžké být konkrétní, jednoduše je hned poznáš při návštěvě kina) nebo expresivní herectví.

 

Zdroj: Focus Features

Citlivá práce s atmosférou

Jeho dva předchozí filmy evokují ty nejlepší horory starých časů, odkazují k nim svou ponurou atmosférou a nespecifikovaným, neviditelným zlem přítomným v obraze. Eggers pracuje s atmosférou stejně citlivě jako kdysi Ridley Scott ve Vetřelci (Alien 1979) či Stanley Kubrick v kultovním Osvícení (The Shining 1980).


To je jeho největší devizou. Daří se mu to vždycky dokonale a mnozí, včetně starých režisérských bardů, se od něj mohou učit. Eggers by si zase mohl osvojit jejich způsob vyprávění příběhu. V nejnovějším snímku totiž zabloudil do nepoznaných vod s tím, že si chtěl vyzkoušet něco nového. Dal sám sobě jistou výzvu a bojoval s ní.


Řídil se instinktem a pocity, ale jakoby místy zapomněl, jaký příběh a o čem vlastně vypráví. Příběh vyžaduje určitý druh napětí a měl by diváka zajímat po celou dobu, nejen na chvíli. V důsledku toho je The Northman zajímavý jednotlivými fragmenty, respektive sekvencemi, jako celek ale působí mírně rozpačitě.

Zdroj: Focus Features

Skvělé akční scény a famózní finále

Eggers nám nabízí znovu špičkový vizuál (Jarin Blaschke opět kouzlí s kamerou a okouzluje diváky náročnými jednozáběrovkami) a znovu důkladně buduje uvěřitelnou a podmanivou atmosféru, tak jak je u něj již zvykem. Tentokrát jde ovšem cítit, že tomu celému chybí silnější vypravěčský talent a lepší dramaturgie, která by udržela pozornost diváka po celé dvě a půl hodiny.  

Nálady diváka zde jsou totiž jako sinusoida. Chvíli je totálně unesen z toho, co vidí, nedýchá a je jako paralyzovaný, a o několik minut později je mu úplně jedno, co se s postavami na plátně děje, necítí k nim žádnou emoci, neumí se s nimi pořádně ztotožnit a jejich repliky mu přijdou zbytečné. Eggers má obrovské štěstí, že scény z první kategorie převažují.    


Kdyby však druhou kategorii scén zcela eliminoval, jeho nejnovější film by byl mistrovským dílem. Abychom tě tedy zbytečně nepopletli, The Northman je skvělým a originálním historickým filmem, který je třeba vidět v kině zejména kvůli nezapomenutelným akčním scénám, sugestivnímu projevu herce Alexandra Skarsgårda (patří mezi nejvýraznější evropské talenty) či famóznímu finále.

Zdroj: Focus Features

Musíš mu dát šanci

The Northman má trochu smůlu, že do kin vstupuje ve stejnou dobu jako třetí díl Fantastických zvířat. „Běžní diváci“ tak upřednostní spíše filmové zpracování z pera J. K. Rowling před kvalitnějším a daleko umělečtějším Seveřanem. Ten není jen prvoplánovým filmem o pomstě. Rozebírá střet náboženství a iluze, kterými trpí ti, kteří se do puntíku řídí jejich výkladem a pravidly.  

 

Eggersova novinka splnila do velké míry očekávání. Zklamání, které s sebou přináší, je v konečném důsledku jen mírné a dochází k němu právě proto, že režisér laťku nastavil hned ve svém debutu extrémně vysoko. Přestože The Northman se kvalitativně drží za svými staršími sourozenci, dostává od nás úctyhodných osm bodů z deseti a měl bys mu dát určitě šanci.

 

Pokud jsi film viděl, nezapomeň ho ohodnotit v naší databázi.
Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Focus Features
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.