Tříleté členství v Radě OSN pro lidská práva bylo Rusku pozastaveno po dvou letech. Na zaplnění volné pozice se hlásí Česká republika.
Česká republika chce nahradit Rusko v Radě OSN pro lidská práva. Žádost podala v pátek. Ruské členství, které je obvykle na tři roky bylo pozastaveno po dvou letech kvůli invazi na Ukrajinu. Pro pozastavení jeho členství hlasovala většina zemí. O kandidatuře České republiky na pozici nástupce Ruska informovalo na Twitteru Ministerstvo zahraničí.
„Rusko musí nést odpovědnost za agresi, lidské utrpení a ničení na Ukrajině. Proto bylo pozastaveno jeho členství v Radě OSN pro lidská práva,“ píše Ministerstvo zahraničí na sociální síti, kde oznamuje kandidaturu na „volnou“ pozici v Radě. Zdůrazňuje, že podpora lidských práv byla pro českou vládu prioritou.
Vedle samotného oznámení kandidatury zveřejnil resort také seznam závazků, s nimiž se na post hlásí. Závazky jsou rozděleny na mezinárodní a národní úroveň a patří mezi ně například boj proti diskriminaci, podpora žen a rovnosti příležitostí na pracovním trhu.
Vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva podpořilo 93 zemí, zdrželo se 58 a proti bylo 24 členských zemí OSN. Mezi ty země, které Rusku členství pozastavit nechtěly, patří třeba Čína nebo Írán. Ruská federace v rámci konfliktu na Ukrajině se mluví o útocích na civilisty, jejich zabíjení a znásilňování. Tyto zprávy jsou podle OSN indicie, které říkají, že Rusko na Ukrajině skutečně páchá válečné zločiny.