Na některých místech světa klesla populace hmyzu přibližně na polovinu. Může za to klimatická změna i intenzivní zemědělství.
V důsledku intenzivního zemědělství a změny klimatu se v některých částech světa snížil výskyt hmyzu, jako například včel, mravenců, motýlů či vážek, až na polovinu. Vědci upozorňují, že právě kombinace globálního oteplování a intenzivního zemědělství je pro život hmyzu skutečně nebezpečná. Přitom podle nich existuje cesta, jak životně důležité opylovače zachránit. O studii University College London informovala stanice BBC.
Počet hmyzu na některých místech klesá až na polovinu, což může mít neblahé dopady i na lidský život. Pokud nebude dostatek opylovačů, bude to mít vliv na potravinovou bezpečnost a lidské zdraví. „Naše zjištění zdůrazňují naléhavost opatření na ochranu přírodních stanovišť, zpomalení rozšiřování vysoce intenzivního zemědělství a snížení emisí za účelem zmírnění změny klimatu,“ řekla vedoucí studie Charlie Outhwaite.
Klesající populace hmyzu vyvolala znepokojení v celém světě. Podle výzkumu, publikovaném v časopise Nature, se na místech s intenzivním zemědělstvím a výrazným oteplováním snížila populace hmyzu o 49 % a druhová rozmanitost je o 27 % nižší než na místech, která tak intenzivní zemědělství a oteplování nemají.
Podle Tima Newbolda z UCL by situaci mohlo pomoci vyhýbání se intenzivnímu zemědělství, pěstování široké škály plodin nebo zachování přírodních stanovišť, jako jsou živé ploty a lesní porosty, v blízkosti zemědělské půdy.
„Musíme si uvědomit, jak důležitý je hmyz pro životní prostředí jako celek a pro lidské zdraví a pohodu, abychom se vypořádali s hrozbami, které pro něj představujeme, a to dříve, než mnoho druhů navždy zanikne,“ doplnil jej výzkumný pracovník Peter McCann.