Jihokorejský vědec zkoumá, jak vypadá společnost v Severní Koreji pomocí odpadků, které se vyplaví na pobřeží Žlutého moře.
Pro někoho obyčejné odpadky, pro vědce důležitá sonda do života v Severní Koreji. Jihokorejský badatel Kang Tong-wan analyzuje odpadky na pobřeží nedaleko KLDR a sesbíral jich již na dva tisíce kusů. Zkoumáním plastových obalů od bonbonů, krabiček od cigaret nebo balíčky od instantních nudlí nasvědčují nejen silnému znečištění Žlutého moře, ale bystrým očím pomáhá udělat si obrázek o jinak poměrně uzavřené zemi. O vědcově práci informoval The Guardian a NY Post.
„Je překvapivé, kolik odpadků se sem dostalo. Díky nim mohu nahlédnout do života Severokorejců,“ sdělil vědec. Odpadky třídí do několika kategorií: sladkosti, pečivo, nápoje, mléčné výrobky, potraviny, koření, alkohol, cigarety, zdravotnické potřeby a drobné zboží.
Dalším překvapujícím faktem podle Kanga bylo, jak rafinované obaly jsou a jak se na severu odráží, jaké výrobky se na jihu produkují. Představa, že je země nevyspělá, je podle něj omezená a obaly jsou přizpůsobeny tomu, aby se líbily spotřebitelům. Podle něj ani tvrdý režim v KLDR nemůže zcela ignorovat tužby svého lidu.
Na odpadcích také Kang může nahlédnout do podmínek výroby. Seznamy ingrediencí a data výroby pomáhají odhalit, co si KLDR byla schopna sama zajistit. Podle výrobny je také možné posoudit, komu je výrobek určen. Mnoho „svačinek“ je totiž určeno právě armádě a veřejnost je nedostává kvůli nedostatku financí. Mnoho obalů je také recyklovaných, i když Kang říká, že spíš než láska k přírodě k recyklaci KLDR nutí právě omezené zdroje.