Spojené státy americké mají s tímto zákonem zkušenosti už z dob druhé světové války.
Americký prezident Joe Biden v pondělí podepsal zákon, který umožní urychlit dodávky zbraní na Ukrajinu. Zákon známý jako Lend-Lease Act je přitom založen na opatření z dob druhé světové války, které pomohlo Spojeným státům a jejich spojencům porazit nacistické Německo.
Zákon o půjčce a pronájmu, jak zní oficiální název legislativy, který zefektivní dodávání zbraní na Ukrajinu, je podle Bílého domu založen na programu z dob druhé světové války, který pomohl Evropě ubránit se proti nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Zákon počítá s tím, že USA mohou Ukrajinu efektivně zásobovat vojenskou pomocí, aniž by předem očekávaly platby za její dodání.
Americký prezident přitom zdůraznil, že zákon podepisuje den poté, co si Spojené státy a země západní Evropy připomněly porážku Hitlerova Německa v roce 1945. USA během druhé světové války pomáhaly Spojencům v Evropě prostřednictvím stejnojmenného zákona již předtím, než oficiálně vstoupily do války.
Paradoxem dnes zůstává, že pomocí zákona Lend-Lease Act obdržel ve válečných letech rozsáhlou podporu i Sovětský svaz, který by podle mnohých bez techniky, zbraní, munice a potravinových zásob z USA nebyl schopen proti nacistům bojovat tak úspěšně.
Biden prohlásil, že Vladimir Putin podle něj momentálně nemá řešení pro válku na Ukrajině. Putin se podle něj mylně domníval, že invaze na Ukrajinu rozdělí Severoatlantickou alianci a Evropskou unii.
„Jsem přesvědčen, že Putin věřil, že dokáže zlomit NATO, že věřil, že rozbije Evropskou unii,“ uvedl Biden, podle kterého se Západ místo toho společně postavil na stranu Ukrajiny. Putina vnímá jako vypočítavého lídra, který však v aktuální situaci nevnímá realitu a sám přemýšlí, jak ve válce pokračovat či kdy ji ukončit. „Snažím se přijít na to, co s tím uděláme,“ zamyslel se Biden.
Šéf Bílého domu uvedl, že si uvědomuje, že Spojené státy vynaložily na pomoc Ukrajině už několik miliard dolarů. „Cena za boj je vysoká, ale ustupování agresi by bylo ještě dražší,“ konstatoval Biden. Od začátku ruské vojenské invaze doručily Spojené státy na Ukrajinu zbraně a munici v hodnotě přes 3,7 miliard dolarů.