Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. května 2022 19:09
Čas čtení 0:43
Tereza Šnajdrová

Švédsko během pár dnů podá žádost o vstup do NATO

Švédsko během pár dnů podá žádost o vstup do NATO
Zdroj: Wikimedia Commons/Frankie Fouganthin/volně k použití
NEWS FINSKO NATO ŠVÉDSKO ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Švédská premiérka Magdalena Andersson uvedla, že Švédsko podá oficiální žádost o vstup do NATO. Reaguje tak na změnu bezpečnostní situace, která nastala po ruské invazi na Ukrajinu.

Severoatlantická aliance by se již brzy mohla rozrůst o další dvě členské země. Poté, co finský prezident Sauli Niinistö oznámil, že Finsko podá oficiální přihlášku do NATO, by se mělo ke stejnému kroku uchýlit i Švédsko. Podle tamní premiérky Magdaleny Andersson by Švédsko mohlo žádost o vstup do NATO poslat během několika následujících dnů, a to s podporou vládní strany, informují The Guardian a BBC.

Doporučeno
Potvrzeno: Finsko podá přihlášku do NATO, Lipavský krok podporuje (Aktualizováno) Potvrzeno: Finsko podá přihlášku do NATO, Lipavský krok podporuje (Aktualizováno) 15. května 2022 13:11

„Předsednictvo strany na svém zasedání 15. května 2022 rozhodlo, že strana bude pracovat na tom, aby Švédsko požádalo o členství v NATO,“ prohlásili tamní sociální demokraté. I v případě Švédska se bude jednat o historický okamžik. Země se totiž poprvé po dvou stoletích vzdá své vojenské neutrality a celému světu dá jasně najevo, na čí straně stojí.

Švédští političtí analytici nepředpokládají, že by Moskva tento krok vnímala jako problematický či provokativní. Údajně je nepravděpodobné, že by členství země v Severoatlantické alianci vyvolalo ozbrojený útok z Ruska.

Žádost o vstup do NATO navíc potěší občany, kteří se po ruské invazi na Ukrajinu bojí o bezpečnost země. Radost naopak nebudou mít ti, kteří Švédsko rádi viděli jako neutrální a mírumilovnou zemi. 

Domů
Sdílet
Diskuse