Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
16. května 2022 19:19
Čas čtení 0:55
Tereza Patočková

Po úniku dokumentu, který navrhoval zrušit verdikt Roe vs. Wade, mají potratová práva v Americe jednu z nejvyšší míry podpory

Po úniku dokumentu, který navrhoval zrušit verdikt Roe vs. Wade, mají potratová práva v Americe jednu z nejvyšší míry podpory
Zdroj: Unsplash/Gayatri Malhotra/volně k užití
NEWS SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA) ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Potratová práva v Americe mají po úniku dokumentu, který navrhoval zrušit verdikt Roe vs. Wade, opět vyšší míru podpory. Proti zákazu potratů jsou dvě třetiny Američanů.

Podpora práv na potrat dosáhla rekordní výše. Téměř dvě třetiny Američanů jsou proti tomu, aby Nejvyšší soud USA zrušil rozhodnutí Roe vs. Wade. Zjistil to národní průzkum NBC News, který server uskutečnil poté, co unikl návrh stanoviska, jež by zrušilo ústavní zákon, a tím i právo žen na potrat.

Průzkum také zjistil, že potrat stoupá stále výše na seznamu problémů, o nichž se Američané domnívají, že jsou pro zemi nejdůležitější. Průzkum dále ukázal, že tento návrh stanoviska Nejvyššího soudu podstatně nezměnil celkovou politickou náladu směřující k listopadovým volbám, jelikož hlavními problémy veřejnosti i nadále zůstávají inflace a ekonomika. 

Podle průzkumu dohromady 60 % Američanů tvrdí, že interrupce by měla být buď vždy legální (37 %), nebo většinou legální (23 %). To činí nejvyšší podíl podporovatelů práva na potrat od roku 2003.

Naproti tomu dohromady 37 % tvrdí, že potraty by měly být nelegální buď s výjimkami (32 %), nebo zcela bez výjimek (5 %).

Podle stran chce 84 % demokratů a 63 % nezávislých, aby byly potraty legální. Pouze 33 % republikánů si přeje opak. 

Proti tomu, aby Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí Roe vs. Wade z roku 1973, které stanovilo ústavní právo ženy na potrat, alespoň v prvních třech měsících těhotenství, je 63 % respondentů. Třicet procent by bylo pro to, aby soud rozhodnutí zrušil.

Doporučeno
Rapová válka Drake vs. Kendrick Lamar skončila, přinesla nevídanou hru slov, skryté dítě i krev. Kdo je vítězem? Rapová válka Drake vs. Kendrick Lamar skončila, přinesla nevídanou hru slov, skryté dítě i krev. Kdo je vítězem? 15. května 2024 13:00

Když byla tato otázka naposledy položena v průzkumu v roce 2018, bylo proti zrušení rozhodnutí Roe vs. Wade 71 % respondentů, zatímco 23 % uvedlo, že by si přálo zákon zrušit. 

Domů
Sdílet
Diskuse