U zemřelých dětí v souvislosti se syndromem náhlého úmrtí novorozenců vědci prokázali nižší aktivitu enzymu BChE
Zřejmě přelomová studie, kterou publikovali australští vědci v časopise eBiomedicine, jako první identifikuje biochemický marker v krvi, který by mohl být spojen s rizikem syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Ačkoli test není dostatečně přesný, aby mohl být použit při novorozeneckém screeningu, naznačuje, že abnormálně nízké hladiny chemické látky v mozku by mohly způsobit náhlou smrt novorozenců ve spánku.
Výzkum vedla doktorka Carmel Harrington, výzkumná pracovnice v Dětské nemocnici ve Westmeadu v Novém Jižním Walesu. Ta kvůli SIDS přišla o syna. Harrington s kolegy porovnávali vzorky krve od 655 zdravých dětí, 26 dětí, které zemřely na SIDS, a 41 dětí, jež zemřely v dětství z jiných příčin.
U dětí zemřelých v souvislosti se syndromem SIDS vědci prokázali nižší aktivitu enzymu zvaného butyrylcholinesteráza (BChE). BChE je spjat s mozkovým vzruchovým systémem, to podle vědců vysvětluje, proč k náhlému úmrtí dochází právě ve spánku. Nízké hladiny enzymu snižují schopnost dítěte reagovat.
„Až doposud jsme nevěděli, co způsobilo nedostatek vzruchů v mozku. Nyní, když víme, že se jedná o BChE, můžeme začít měnit výsledky pro tyto děti a udělat ze SIDS minulost,“ řekla doktorka Carmel Harrington pro The Guardian.
Podle odborníků by kojenci měli vždy spát na zádech, v čistém prostoru, na rovné, pevné a voděodolné matraci bez objemných lůžkovin, polštářů a hraček. Jako prevence proti možnému náhlému úmrtí může sloužit také monitor dechu.