Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Tento článek je PR zpráva společnosti Proficio.
10. června 2022 11:40
Čas čtení 1:50
Sponzorovaný obsah

Palivové dříví jako dřevo na topení i dřevo na uzení

Palivové dříví jako dřevo na topení i dřevo na uzení
Zdroj: Freepik
ZAJÍMAVOSTI TOPENÍ DŘEVEM
Uložit Uložené

Jaké dřevo je nejlepší na topení a jaké na uzení?

Grilování odzvonilo, na řadu přichází uzení. A nemluvíme o oblíbenosti obou činností, ale spíše posloupnosti v ročním období, kdy léto už dává sbohem a začíná čas chladných večerů a nastupující zimy. Kdo by neměl rád tuto dobu zabíjaček a také uzení masa.

Uzení jako společenská událost

Tak, jak se přátelé a rodina setkávají v létě na gril párty a opékačkách, je tomu v zimním období u udíren v „šopkách“ či v pergolách na zahrádce. Atmosféra voňavé slivovice, ohýnku v kamnech a čerstvě uzeného masa či klobás pohltí každého. Jaké palivové dřevo na uzení je nejvhodnější? Nasaj náladu a informace blíže.

Vhodné dřevo na uzení

Docílit výborného uzeného masa je složité i snadné zároveň. Je namístě držet se rad a zkušeností uzenářských kabrňáků, kteří mají dlouholetou praxi a znají mnoho triků, jak zaskórovat a vyrobit opravdové lahůdky. Není špatné mít za zády takové našeptávače.

Pokud tak učiníš, jistě tuto specifickou úpravu masa zvládneš levou zadní. Zásadní je vybrat dřevo na uzení. To je nutné skloubit s daným masným výrobkem, dodržovat teplotu a čas. Finální produkt pak nemůže být jiný než dokonalý. Dřevo ovlivňuje chuť masa stejně jako jeho úprava před samotným uzením. Na to nezapomínej.

dřevo, sekera
Zdroj: Freepik

Nejlepší dřevo na uzení

Dub, buk či jasan rádi používáme jako dřevo na topení. Tyto dřeviny jsou však vhodné i jako dřevo na uzení. Buk je specifický v tom, že má větší výhřevnost, a tak se musí udírna hlídat, aby proces uzení nebyl uspěchaný a maso nevyschlo. Je univerzálním dřevem na uzení a hodí se pro přípravu většiny druhů masa. Dub musí být zase dobře vysušený. Pokud budeš udit vlhkým dubovým dřevem, riskuješ, že maso bude mít nakyslou chuť. Celá práce by pak přišla nazmar.

Dřevo na topení a kouzlo uzení

Samozřejmě, výše uvedené dřeviny nejsou jediné vhodné druhy dřeva na uzení. Možností je mnohem více. Pokud plánuješ udit zvěřinu, nejlepším výběrem je bezesporu hrušeň, která dá masu dřevitou chuť. Olše je vhodná na uzení ryb, především lososa. Jabloň a třešeň dávají vynikající chuť sýrům. Každopádně nikdy neuděláš chybu, když použiješ kvalitně vysušené palivové dříví, a to již zmíněný buk nebo dub.

Kde sehnat dřevo na uzení?

Prodej palivového dříví zajišťují nejen lokální prodejci na pilách, ale lze ho koupit i na internetu. Většina e-shopů nabízí dopravu zdarma až před dveře. Dřevo na uzení je pak nasypáno nebo vyrovnáno na paletu. Při nákupu můžeš zvolit více palet s různými dřevinami, a tak si udělat zásobu dřeva na topení i do udírny. Neboj se experimentovat. Vytvoř si své fígle při uzení masa, které můžeš předávat budoucím generacím.

Doporučeno
Skladuješ palivové dřevo správně? Skladuješ palivové dřevo správně? 20. dubna 2022 9:40

Tip na závěr: Dřevo na topení v udírně doplň ovocnými pilinami nebo štěpkou. Docílíš tak lepší chuti a vůně. Nikdy nepoužívej dřevo lakované nebo z nábytkářského provozu. Opravdu věnuj pozornost čistotě dřeva na uzení, aby příprava masa neskončila katastrofou, ale naopak kulinářským zážitkem.

Domů
Sdílet
Diskuse