Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 10. 8. 2022 svátek má Vavřinec

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory

Josef Středula: Rozumím lidem a dlouhodobě je hájím, kostlivce ve skříni nemám (Rozhovor)

S předsedou odborů Josefem Středulou o prezidentských volbách, současné vládě i o tom, co považuje za svůj doposud největší úspěch.

Tereza Šnajdrová
24. červen 2022, 7:00 Čas čtení: 10:01
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Josef Středula: Rozumím lidem a dlouhodobě je hájím, kostlivce ve skříni nemám (Rozhovor)
Zdroj: REFRESHER/David Marcin
Refresher - Rozhovory
0
Tereza Šnajdrová
24. červen 2022, 7:00
Čas čtení: 10:01

Josef Středula: Rozumím lidem a dlouhodobě je hájím, kostlivce ve skříni nemám (Rozhovor)

S předsedou odborů Josefem Středulou o prezidentských volbách, současné vládě i o tom, co považuje za svůj doposud největší úspěch.

Tereza Šnajdrová
24. červen 2022, 7:00
Čas čtení: 10:01
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Josef Středula: Rozumím lidem a dlouhodobě je hájím, kostlivce ve skříni nemám (Rozhovor)
Zdroj: REFRESHER/David Marcin
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Volba prezidenta České republiky 2023 se blíží a osob, které se chtějí ucházet o křeslo na Hradě, každým dnem přibývá. Začátkem května projevil zájem o post prezidenta i předseda odborů Josef Středula a v předvolebních modelech se takřka okamžitě dostal na třetí příčku.

 

V našem rozhovoru se dočteš, co Josef Středula považuje za svoji největší výhodu, jaký by byl prezident, ale také například to, jak nahlíží na manželství pro všechny a současnou ekonomickou krizi.

Začátkem května jste oznámil, že se budete ucházet o podporu občanů České republiky, abyste mohl kandidovat na post prezidenta jako občanský kandidát. Jakých reakcí jste se dočkal?Nebylo to něco, co by se nedalo očekávat, není to poprvé, co jsem s takovým tématem konfrontován. Ovšem rozhodnutí, zda kandidovat, nebo nekandidovat na post prezidenta je samozřejmě neuvěřitelně těžká věc. V první fázi jsem to konzultoval s rodinou a až poté, co jsme se doma na něčem usnesli, jsem s tím šel i na další místa, mezi kolegy do odborů. Rodina je pro mě tím nejdůležitější, a pokud řekla, co řekla, tak jsem si mohl dovolit pokračovat v tom dál.

 
Druhá věc byla, jak se na to budou dívat kolegové z odborů, protože si neumím představit, že bych kamkoli kandidoval bez jejich podpory. Kandidaturu jsme tedy diskutovali na sjezdu ČMKOS, a když bylo vše naplněno, tak jsem mohl říct, že zahajuji proces sběru podpisů.

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin

 

Člověk má nějaký životní příběh a já mám životní příběh spojený s tím, že se snažím chránit lidi. (...) Další věc je, že nejsem závislý na žádné politické straně a nikdy jsem nebyl, ale zároveň jsem tím politickým nepolitikem.

 

V nejnovějším volebním modelu se vaše jméno objevilo na třetím místě. Předběhl jste i bývalého kandidáta Pavla Fischera či Danuši Nerudovou. Čím si tento úspěch vysvětlujete?

To je dobrá otázka, ale spíše na voliče. Člověk má nějaký životní příběh a já mám životní příběh spojený s tím, že se snažím chránit lidi. Chránit dobrého zaměstnavatele před špatným zaměstnancem, ale také dobrého zaměstnance před špatným zaměstnavatelem. Můj příběh není krátký, je už více než 30 let dlouhý a v této době možná rozhoduje o tom, jak se na mě lidé dívají.
 
Lidé možná více vnímají názory, které říkám, protože jsem předsedou odborů a z tohoto pohledu možná vyhodnocují, jaký typ člověka by rádi viděli na postu prezidenta České republiky. Další věc je, že nejsem závislý na žádné politické straně a nikdy jsem nebyl, ale zároveň jsem tím politickým nepolitikem. Lidé možná hledají člověka, který politiku zná, umí s ní pracovat, ovládá ji, ale současně není spojen s politickými subjekty, které třeba v současné době existují. Proč tomu tak je, to opravdu dopodrobna nevím, ale myslím, že to mohou být jedny z těchto základních rysů.

 

Máte nějaký plán, jak porazíte ostatní kandidáty?

Určitě porazím (smích). Plán nezveřejním, ale jsem přesvědčen, že situace je velice pozitivní.

Nenastal podle vás čas, aby příští prezidentkou byla žena?

Myslím si a doufám, že se věci vyhodnocují podle toho, jaký člověk je. Ne podle toho, zda je muž, nebo žena.

 

Volební průzkumy naznačují, že vaším největším soupeřem by mohl být bývalý premiér Andrej Babiš. Co je vaše výhoda oproti němu?Nechci se definovat ve vztahu k jakémukoli kandidátovi. Jednak nikdo žádným kandidátem není, stane se jím až ve chvíli, kdy se naplní předpoklady, a jednak nikdo neví, zda Andrej Babiš bude kandidovat, nebo ne. Možná bude lepším premiérem, ale to je na jeho úvaze či úvaze voličů. Až nastane ten čas, kdy budeme znát jména všech kandidátů, tak tato otázka bude relevantní.

 

Prezident republiky je už z principu své pozice tím moderátorem, a jestliže vyjednáváte s podnikateli bez ohledu na jejich politickou příslušnost, tak s tím máte zkušenost. Obrovitou, kterou má opravdu málokdo.

 

Proč by měli lidé volit právě vás?

V tuto chvíli se každý z potenciálních kandidátů snaží získat podporu pro svou kandidaturu, aby měl možnost zúčastnit se finálního rozstřelu. Až v něm pak můžete říct, co byste dělali, a co naopak ne, ale v této chvíli to ještě není možné.
 
Pokud bych se však přes tuto etapu přenesl, tak si myslím, že mojí výhodou je právě ta obrovská zkušenost, to, že rozumím lidem a že je dlouhodobě hájím. To je důležité. Prezident republiky je už z principu své pozice tím moderátorem, a jestliže vyjednáváte s podnikateli bez ohledu na jejich politickou příslušnost, tak s tím máte zkušenost. Obrovitou, kterou má opravdu málokdo.
 
Za druhé, jestliže zastupujete lidi, tak znáte jejich názory, víte, jaký je život, a to vás také definuje. No a samozřejmě za třetí je to také obrovská znalost politické scény a toho, co všechno se v ní odehrálo. Někdy je to tak, že se politické strany ze svých chyb z minulosti nepoučí, ale institucionální paměť je na mé straně veliká. Toto všechno navíc člověk musí vnímat nejenom v kontextu osobním, ale zejména v kontextu národním a mezinárodním. Jsem viceprezidentem Evropské odborové konfederace, což je sociální partner na úrovni Evropské unie, takže řadu věcí vnímám ještě i z jiného úhlu pohledu.

 

Zdroj: REFRESHER/David Marcin

 

Co by mohla být vaše slabina? Co by na vás mohlo lidem vadit?

Míra citlivosti bude u každého kandidáta rozdílná a záleží na voliči, jak to bude vnímat. Někomu může vadit, co jste od počátku dělala a co děláte, pro někoho to naopak může být definičně naprosto v pořádku. Někomu můžou vadit šedé vlasy místo černých a jinému může vadit třeba to, že potenciální kandidát nebyl členem žádné politické strany. Bude to individuální a v neposlední řadě pak roli může hrát i nějaký pocit, emoce, cokoli s tím spojené.

 

Je tedy důležité, aby se prezidentská kancelář intenzivně zapojila do legislativního procesu a nespoléhala pouze na to, že ve finále může prezident republiky zákon vetovat. To určitě není přístup, který bych upřednostňoval.

 

Česko v současné době sužuje ekonomická krize, klimatická krize, ale i nedostupné bydlení. Přicházíte s řešením těchto problémů?

Prezident republiky není tím, kdo předkládá návrhy zákonů, ale je rozhodně moderátorem, který může klást vládě otázky. Do jaké míry je řešit chce, jak je chce řešit, jak předkládat konkrétní návrhy a jak chránit zemi, tedy nejenom občany, ale také podnikatele a všechny, kteří tu žijí a vedou spořádaný život. Proto je znalost problému tak důležitá. Výkonným orgánem je sice vláda České republiky, ale mnoho věcí může prezident řešit v komunikaci s ní.
 
Je tedy důležité, aby se prezidentská kancelář intenzivně zapojila do legislativního procesu a nespoléhala pouze na to, že ve finále může prezident republiky zákon vetovat. To určitě není přístup, který bych upřednostňoval. Pro mě je důležité zapojit se od samotného počátku procesu, komunikovat, znát názory a samozřejmě projevit se v připomínkovém řízení či v diskusi.
 
Musím zmínit, že problémů je celá řada a nyní se všechny potkávají na jednom místě. Kromě problémů, které jste zmiňovala, je to také otázka Green Dealu, otázka budoucí důchodové situace, otázka daňových zákonů, jejich rozdělení ve společnosti, důstojnosti života, příjmové situace, ale také otázka toho, v jaké situaci jsou ohrožené skupiny, zdravotně postižení lidé, neúplné rodiny a jak jsou na tom děti, jak je to se vzděláváním a tak dále. Těch otázek, na které se musíme vlády ptát, je celá řada. Prezident má možnost diskutovat o tom s lidmi, ptát se na jejich názory, ptát se lidí po celém Česku, jak to cítí, co by chtěli, co by si přáli, co je trápí, co chtějí napravit… To by měl podle mého soudu dělat prezident. Vládě, Poslanecké sněmovně a Senátu by pak měl dávat zpětnou vazbu.

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 117059 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jaký názor má Josef Středula na manželství pro všechny.
  • Jak hodnotí současnou vládu.
  • Jak vnímá vyjádřenou podporu od prezidenta Zemana či Miroslava Kalouska.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: REFRESHER/David Marcin
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít