Paleontolog nález komentoval jako jedno z nejúžasnějších mumifikovaných zvířat z doby ledové, které kdy bylo na světě objeveno.
Samičí mládě má dokonale zachovalé nehty na nohou, kůži, trup i prameny chlupů – a to navzdory tomu, že zemřelo asi před 30 000 lety. „Je to tak blízko setkání s živým mamutem, jak jen je to možné,“ komentuje objev Michael Platt z University of Calgary. Mládě nalezl mladý kanadský zlatokop na zlatých polích Klondike na území Trʼondëk Hwëchʼin.
Starší obyvatelé kmene Trʼondëk Hwëchʼin pojmenovali mamuta Nun cho ga, což v jazyce hän znamená „velké mládě“. Náčelnice Roberta Joseph uvedla, že se budou snažit s ostatky naložit způsobem, který ctí tradice, kulturu a zákony, a dodala, že Nun cho ga „se rozhodla zjevit nám všem“.
Předpokládá se, že v době smrti bylo mláděti něco málo přes jeden měsíc. Badatelé našli v žaludku mamutí samičky kousek trávy, poslední chvíle života tak pravděpodobně strávila na pastvě. Její téměř dokonale zachovalý stav naznačuje, že mohla skončit uvězněná v bahně, než skončila zmrzlá v permafrostu během doby ledové. Měří 140 centimetrů, je tedy o něco delší než jediné další celé mládě mamuta srstnatého objevené na Sibiři v roce 2007.
„Jako paleontolog zabývající se dobou ledovou jsem celý život snil o tom, že se setkám tváří v tvář se skutečným mamutem. Tento sen se mi dnes splnil. Nun cho ga je nádherná a patří k nejúžasnějším mumifikovaným zvířatům z doby ledové, která kdy byla na světě objevena. Těším se, až ji poznám blíž,“ komentoval objev paleontolog Grant Zazula.
Nun cho ga je zdaleka nejzachovalejší mumifikovaný mamut srstnatý, který byl kdy v Severní Americe nalezen. Částečná mumie mamutího mláděte, pojmenovaného Effie, byla nalezena v roce 1948 ve zlatém dole ve vnitrozemí Aljašky.