Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. července 2022 8:30
Čas čtení 5:18
Tereza Šnajdrová

Vousatá dáma Josephine Clofullia čelila urážkám i žalobě. Celému světu nakonec ukázala, že i elegantní žena může mít vousy

Vousatá dáma Josephine Clofullia čelila urážkám i žalobě. Celému světu nakonec ukázala, že i elegantní žena může mít vousy
Zdroj: Missouri History Museum/volně k použití
ZAJÍMAVOSTI FREAK SHOW NEOBVYKLÍ LIDÉ Z HISTORIE
Uložit Uložené

Josephine Clofullia bojovala část života kvůli svým hustým vousům s posměšky. Přidala se do cirkusu plného „zrůd“, avšak lidé si ji zamilovali a nepovažovali ji za senzaci hodnou vystavování. Toto je příběh ženy, která okouzlila celý svět.

V rámci naší článkové série Neobvyklí lidé z dob historie ti přinášíme další příběh. Tentokrát se podíváme na život vousaté dámy Josephine Clofullii, která kvůli svému plnovousu již od mládí čelila pomluvám i znechuceným pohledům. Postupem času však celý svět pochopil, že Josephine je žena jako každá jiná a hrubý porost na tváři ji nijak nedefinuje. Ostatně na to by měl pamatovat každý z nás.

Doporučeno
Isaac Sprague vážil pouhých 20 kilogramů. Život prožil jako exponát v cirkuse Isaac Sprague vážil pouhých 20 kilogramů. Život prožil jako exponát v cirkuse 14. května 2022 7:00

Vousaté ženy už v pátém století před Kristem popsal Hippokratés, jenž zmiňoval případ ženy, které vous narostl v době přechodu. Existují také zmínky o kněžce Atén, které měl vous narůst vždy, když byl její národ v ohrožení, a důležitou roli v kultuře, folkloru či náboženství hrají i další vousaté ženy. Ve 14. století byla například jedna vousatá španělská jeptiška prohlášena za svatou a její svátek se slaví až dodnes. Vystavovat se za účelem zisku se takové dámy začaly až v renesanci a pohled na ně změnila možná až právě Josephine Cloffulia.

Ženevská dívka s plnovousem žila v chudobě. Během dospívání si začala vydělávat vystupováním ve freak show

Josephine Clofullia (dříve Boisdechêne) se narodila kolem roku 1830 ve vesnici Versoix ve Švýcarsku. Už jako novorozeně měla na svém těle více chloupků než ostatní děti, ale tehdy to nikomu nepřipadalo zvláštní. Když byly Josephine dva roky, v obličeji jí začaly růst vousy a její rodině bylo ihned jasné, že s dívenkou není něco v pořádku. Dnes se odborníci shodují na tom, že Josephine trpěla hirsutismem, což je forma hypertrichózy, ale tehdy o této nemoci neexistovaly žádné informace a lékaři doufali, že se jedná pouze o přechodnou fázi, z níž dívka brzo „vyroste“.

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 117432 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Co rodině poradili lékaři.
  • Jak na vousatou ženu reagovali lidé.
  • Proč šéfa cirkusu kvůli vousaté ženě žalovali.
  • Jak se z jejího příběhu můžeme poučit i nyní.
Domů
Sdílet
Diskuse