Leguáni na Bahamách mají zvýšenou hladinu cukru v krvi a ohrožuje je cukrovka. Na vině jsou turisté, kteří tvory krmí sladkými hrozny.
Severnímu bahamskému skalnímu leguánovi hrozí vyhynutí. Jedinci, kteří žijí ve volné přírodě na Bahamách, trpí podle zjištění vědců cukrovkou. Na vině jsou prý turisté, kteří ještěry krmí hrozny, informuje The Scientist.
Severní bahamští leguáni skalní již nyní patří k ohroženým druhům zvířat, a dokonce se nachází na červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody. Jako by nestačilo, že ještěrů už je na zemi jen pár, nyní čelí další hrozbě.
Vědci zjistili, že leguáni na Bahamách trpí cukrovkou a na vině jsou turisté. Ti tvory krmí velmi sladkými hrozny a zvyšují jim tak hladinu cukru v krvi. Leguáni si na cukr už tolik navykli, že ve chvíli, kdy se k Bahamám blíží lodě s turisty, cukru chtiví tvorové přiběhnou na pláž a dožadují se hroznů.
„Jsou to prostě malí popeláři,“ komentuje chování leguánů Emily Taylor, ředitelka laboratoře Fyziologické ekologie plazů na Kalifornské polytechnické státní univerzitě.
Autoři studie doufají, že jejich zjištění přiměje vládu, aby vypracovala plán, který leguány uchrání a zároveň nezlikviduje turistické oblasti na Bahamách. „Rozhodně nechceme, aby se zastavil cestovní ruch, myslíme si, že je to důležitá součást ochrany těchto zvířat,“ podotýkají autoři. „Ironií je, že se jim tu díky turismu daří. I když možná nezdravým způsobem,“ dodávají.