Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. července 2022 20:00
Čas čtení 0:44
Tereza Šnajdrová

Psilocybin obsažený v lysohlávkách zlepšuje psychické zdraví, ukazuje nová studie

Psilocybin obsažený v lysohlávkách zlepšuje psychické zdraví, ukazuje nová studie
Zdroj: Pxhere/CC0/volně k použití
NEWS DUŠEVNÍ ZDRAVÍ ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Skupina vědců zkoumala mikrodávkování psilocybinu u lidí, kteří trpí depresemi či jinými psychickými potížemi. Nová studie ukazuje, že látka obsažená v lysohlávkách zlepšuje psychické zdraví a navozuje lepší náladu.

Příznivé účinky psilocybinu jsme ti v minulosti popsali prostřednictvím rozhovoru s doktorem Tomášem Páleníčkem z Národního ústavu pro duševní zdraví. Už Páleníček zmiňoval, že látka obsažená v lysohlávkách působí blahodárně na psychickou pohodu člověka a nyní jeho slova potvrzuje i nová studie zveřejněná na webu Nature

Doporučeno
Člověk během práce s psychedelikem může nahlédnout na některá svá skrytá místa v duši, říká doktor Tomáš Páleníček (Rozhovor) Člověk během práce s psychedelikem může nahlédnout na některá svá skrytá místa v duši, říká doktor Tomáš Páleníček (Rozhovor) 12. února 2021 12:58

Skupina vědců zjistila, že microdosing psilocybinu blahodárně působí na lidskou psychiku. U lidí s depresemi byla po měsíci užívání látky zaznamenána lepší nálada a celkové zlepšení psychického stavu. Mikrodávkování (microdosing) navíc nemá vliv na běžné fungování člověka a mohlo by být velkým pomocníkem v léčbě depresí. 

„Léčba psilocybinem je vhodná pro pacienty trpící depresí, dále pro pacienty, kteří mají úzkostné a depresivní příznaky v souvislosti s konfrontací s diagnózou týkající se neléčitelného nádorového onemocnění či jiné nevyléčitelné nemoci. Paradoxně existuje poměrně přesvědčivá evidence, že psilocybin lze efektivně využít i v léčbě závislostí,“ řekl pro REFRESHER doktor Tomáš Páleníček. 

K léčbě se používá psilocybin, který je vyroben podle postupů správné výrobní praxe. Nefunguje to tak, že bys šel na louku a natrhal si tam lysohlávky. V takovém případě ti totiž nikdo nezaručí, kolik látky která houba obsahuje, a požití by mohlo být nebezpečné. 

Domů
Sdílet
Diskuse
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.