Skupina vědců zkoumala mikrodávkování psilocybinu u lidí, kteří trpí depresemi či jinými psychickými potížemi. Nová studie ukazuje, že látka obsažená v lysohlávkách zlepšuje psychické zdraví a navozuje lepší náladu.
Příznivé účinky psilocybinu jsme ti v minulosti popsali prostřednictvím rozhovoru s doktorem Tomášem Páleníčkem z Národního ústavu pro duševní zdraví. Už Páleníček zmiňoval, že látka obsažená v lysohlávkách působí blahodárně na psychickou pohodu člověka a nyní jeho slova potvrzuje i nová studie zveřejněná na webu Nature.
Skupina vědců zjistila, že microdosing psilocybinu blahodárně působí na lidskou psychiku. U lidí s depresemi byla po měsíci užívání látky zaznamenána lepší nálada a celkové zlepšení psychického stavu. Mikrodávkování (microdosing) navíc nemá vliv na běžné fungování člověka a mohlo by být velkým pomocníkem v léčbě depresí.
„Léčba psilocybinem je vhodná pro pacienty trpící depresí, dále pro pacienty, kteří mají úzkostné a depresivní příznaky v souvislosti s konfrontací s diagnózou týkající se neléčitelného nádorového onemocnění či jiné nevyléčitelné nemoci. Paradoxně existuje poměrně přesvědčivá evidence, že psilocybin lze efektivně využít i v léčbě závislostí,“ řekl pro REFRESHER doktor Tomáš Páleníček.
K léčbě se používá psilocybin, který je vyroben podle postupů správné výrobní praxe. Nefunguje to tak, že bys šel na louku a natrhal si tam lysohlávky. V takovém případě ti totiž nikdo nezaručí, kolik látky která houba obsahuje, a požití by mohlo být nebezpečné.