Společnost Meta se bude muset přizpůsobit přísnějším pravidlům, která zavádějí evropští regulátoři.
Spor mezi Evropskou unií a společností Meta v souvislosti s regulačními pravidly pokračuje, informuje portál The Independent. EU dlouhodobě upozorňuje na problém týkající se ochrany osobních údajů, protože pravidla známá jako „GDPR“ jsou v našich končinách mnohem přísnější ve srovnání s těmi ve Spojených státech, kde Facebook a Instagram shromažďují svá data.
EU pohrozila, že pokud se Meta nepřizpůsobí pravidlům evropských regulátorů a způsob přenosu dat z EU do Spojených států neupraví, společnost nebude moci v našich končinách provozovat své služby včetně populárních sociálních sítí. Jen sociální síť Facebook přitom využívá v Evropě denně přibližně 300 milionů lidí, Instagram jich používá pravděpodobně ještě více, píše Independent.
Celkový podíl uživatelů Facebooku v Evropě je asi 10 %, z Instagramu asi 25 %. I to je důvod, proč společnost Meta přistupuje k řešení tohoto sporu proaktivně. Posun v případě očekává portál v průběhu následujícího měsíce. Meta v nejnovějším vyjádření tvrdí, že situaci vyřeší.
Po medializaci konfliktu v únoru 2022 vydali představitelé společnosti Meta blogový příspěvek s nadpisem „Meta v žádném případě nevyhrožuje odchodem z Evropy“. Připomíná, že jde o známý spor, jenž je aktuálně v řešení, a momentálně vyhodnocují byznysová rizika, která vyplývají „z nejistoty v souvislosti s mezinárodními přenosy údajů“.
„Nemáme absolutně žádnou snahu stáhnout se z Evropy. Ale realitou je, že Meta, podobně jako mnohé jiné společnosti, organizace a služby, se při provozování našich globálních služeb spoléhá na přenosy údajů mezi EU a USA. Nejsme jediní. Nejméně sedmdesát dalších společností ze širokého spektra průmyslových odvětví včetně deseti evropských podniků rovněž upozornilo na rizika spojená s přenosem údajů ve svých výkazech příjmů,“ konstatuje společnost provozující sociální sítě Facebook a Instagram ve snaze uklidnit situaci.