Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. července 2022 v 14:18
Čas čtení 0:54
Tereza Patočková

Prezident Srí Lanky se pokusil utéct do Dubaje. Pracovníci letiště ho však odletět nenechali

Prezident Srí Lanky se pokusil utéct do Dubaje. Pracovníci letiště ho však odletět nenechali
Zdroj: TASR/AP
NEWS SRÍ LANKA ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Radžapaksa je stále prezidentem, a tak se na něj vztahuje stále platná imunita proti zatčení. Úřady věří, že chce ještě v úřadu odjet do zahraničí, aby se tak vyhnul možnosti být zadržen.

Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa se neúspěšně pokusil uprchnout ze země poté, co se mu do cesty postavili zaměstnanci letiště a přinutili ho k ponižujícímu ústupu. Radžapaksa, který má oficiálně odstoupit ve středu po měsících demonstrací, jež ho vyzývaly k odstoupení, se údajně v pondělí večer pokoušel utéct do Dubaje. Informoval o tom server The Guardian

Úředníci uvedli, že imigrační pracovníci odmítli nechat prezidenta vejít do VIP prostoru letiště, aby si orazítkoval pas. Prezident nechtěl procházet běžnými frontami ze strachu, že bude obtěžován veřejností.


Radžapaksa kvůli tomu údajně zmeškal čtyři lety do Spojených arabských emirátů a s manželkou se museli vrátit na nedalekou vojenskou základnu. Podle úředníků, kteří hovořili s Agence France-Presse, prezident nyní zvažuje použití hlídkového plavidla námořnictva k útěku z ostrova, tuto informaci však nebylo možné potvrdit.

Radžapaksa je stále prezidentem, a tak se na něj vztahuje stále platná imunita proti zatčení. Úřady věří, že chce ještě v úřadu odjet do zahraničí, aby se tak vyhnul možnosti být zadržen. Prezident je obviněn z dohledu nad korupcí a špatným ekonomickým řízením, které zemi zbankrotovalo a vyvolalo nejhorší finanční krizi v její historii.

Doporučeno
Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie 2. května 2024 v 15:42

Radžapaksa se celé měsíce bránil tlaku veřejnosti, aby rezignoval, ale v sobotu, poté, co stovky tisíc demonstrantů zaplnily ulice Kolomba a vtrhly do jeho prezidentského paláce, neměl jinou možnost než oznámit, že odstoupí. Prezidenta však od protestů nikdo neviděl a místo jeho pobytu zůstalo zdrojem spekulací.

Domů
Sdílet
Diskuse