Městská správa v Buenos Aires zakázala učitelům používat genderově neutrální slova. Podle ministra školství porušují nebinární výrazy pravidla španělštiny a studentům brání v porozumění textu.
Městská správa v Buenos Aires zakázala učitelům, aby při vyučování či komunikaci s rodiči používali genderově neutrální slova. Podle tamního šéfa oboru školství učitelé použitím genderově neutrálních výrazů porušují pravidla španělštiny a studentům brání v porozumění textu, informuje The New York Times.
Někteří Španělé byli zvyklí používat místo výrazu „amigos“ genderově neutrální „amigues“, místo „todos“ hojně užívají „todxs“, a dokonce i některé podniky nově zdraví slovem „bienvenid@s“ místo „bienvenidos“. Obyvatelé Argentiny si jazyk uzpůsobili genderové neutrálnosti, což se postupem času dostalo i do škol. Učitelé po celém Buenos Aires začali nahrazovat slova ženského a mužského vzoru neutrálními výrazy, aby respektovali i nebinární osoby.
Podle městské správy v Buenos Aires to však není správné a byly zavedeny nové změny. Učitelé již nesmí používat genderově neutrální výrazy, neboť tím prý „degradují jazyk“ a v žácích vyvolávají zmatení.
Rozhodnutí městské správy takřka okamžitě vyvolalo velkou vlnu nevole. Proti se postavil jak argentinský ministr školství Jaime Perczyk, podle kterého zákaz připomíná zákaz psaní levou rukou, tak organizace hájící lidská práva. Ty proti rozhodnutí dokonce podaly žalobu.
„Mysleli si, že něco napravují, ale problém je zakořeněn mnohem hlouběji,“ řekl Perczyk, podle něhož užívají studenti genderově neutrální jazyk jako nástroj v boji se sexistickými postoji, které v zemi přetrvávají.