Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
22. července 2022 17:26
Čas čtení 0:48
Tereza Šnajdrová

Buenos Aires zakázalo používání genderově neutrálního jazyka na školách

Buenos Aires zakázalo používání genderově neutrálního jazyka na školách
Zdroj: Unsplash/Delia Giandeini/volně k použití
NEWS ARGENTINA GENDEROVÁ ROVNOST LGBTQ+ LIDÉ NEBINÁRNÍ OSOBY ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Městská správa v Buenos Aires zakázala učitelům používat genderově neutrální slova. Podle ministra školství porušují nebinární výrazy pravidla španělštiny a studentům brání v porozumění textu.

Městská správa v Buenos Aires zakázala učitelům, aby při vyučování či komunikaci s rodiči používali genderově neutrální slova. Podle tamního šéfa oboru školství učitelé použitím genderově neutrálních výrazů porušují pravidla španělštiny a studentům brání v porozumění textu, informuje The New York Times.

Doporučeno
Moje identita není produktem woke levice. Takhle jsem se narodilo, říká nebinární Dodo (Rozhovor) Moje identita není produktem woke levice. Takhle jsem se narodilo, říká nebinární Dodo (Rozhovor) 16. června 2022 7:00

Někteří Španělé byli zvyklí používat místo výrazu „amigos“ genderově neutrální „amigues“, místo „todos“ hojně užívají „todxs“, a dokonce i některé podniky nově zdraví slovem „bienvenid@s“ místo „bienvenidos“. Obyvatelé Argentiny si jazyk uzpůsobili genderové neutrálnosti, což se postupem času dostalo i do škol. Učitelé po celém Buenos Aires začali nahrazovat slova ženského a mužského vzoru neutrálními výrazy, aby respektovali i nebinární osoby.

Podle městské správy v Buenos Aires to však není správné a byly zavedeny nové změny. Učitelé již nesmí používat genderově neutrální výrazy, neboť tím prý „degradují jazyk“ a v žácích vyvolávají zmatení. 

Rozhodnutí městské správy takřka okamžitě vyvolalo velkou vlnu nevole. Proti se postavil jak argentinský ministr školství Jaime Perczyk, podle kterého zákaz připomíná zákaz psaní levou rukou, tak organizace hájící lidská práva. Ty proti rozhodnutí dokonce podaly žalobu. 

„Mysleli si, že něco napravují, ale problém je zakořeněn mnohem hlouběji,“ řekl Perczyk, podle něhož užívají studenti genderově neutrální jazyk jako nástroj v boji se sexistickými postoji, které v zemi přetrvávají. 

Domů
Sdílet
Diskuse