Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Tereza Šnajdrová
25. července 2022 13:26
Čas čtení 0:49

S přáteli se směješ jinak než se svým partnerem, ukazuje nová studie

Kategorie:
News
Uložit Uložené
S přáteli se směješ jinak než se svým partnerem, ukazuje nová studie
Zdroj: Unsplash/Priscilla Du Preez/volně k užití

Smích s přáteli je přirozenější, hlasitější a méně zranitelný, tvrdí vědci.

V časopise Journal of Nonverbal Behavior byla zveřejněna nová studie, podle které se tvůj smích liší v souvislosti s tím, s kým ho sdílíš. Pokud jsi s přáteli, tvůj smích je podle vědců hlasitější, vřelejší, přirozenější, uvolněnější a dominantnější, než když jsi se svým partnerem či partnerkou. V milostném vztahu se lidé naopak smějí zranitelněji, píše PsyPost.

23. července 2022 14:00 Čas čtení 3:53 Queer móda: Viděli jsme trendy kousky ze sekáče i sex shopu. V Česku prý chybí extravagance Queer móda: Viděli jsme trendy kousky ze sekáče i sex shopu. V Česku prý chybí extravagance

Smích je nejjasnější pozitivní emocí, kterou se učíme ovládat už ve čtyřech měsících. V pozdějším věku začneme smích používat v různých kontextech, naučíme se jej předstírat a podle nové studie se liší i to, jak se s kým smějeme. 

Studie probíhala ve třech fázích a zahrnuto do ní bylo více než 252 osob, které telefonovaly svému partnerovi nebo kamarádům. Vědci pak podle nejrůznějších metodik a parametrů zjišťovali, jak se liší tvůj smích v souvislosti s tím, komu voláš a s kým mluvíš.

Z výsledků vyplývá, že smích věnovaný přátelům je oproti tomu s partnerem či partnerkou hlasitější, vřelejší, proměnlivější, přirozený, uvolněný a dýchavičný. Mužský smích byl navíc mužnější a chladnější, kdežto ten ženský hlasitější, přirozenější, proměnlivý, zralý, uvolněný a dominantní. Smích v romantickém vztahu je naopak zranitelnější. 

„Pouhé vteřiny smíchu odhalí stav vztahu. Smích s přáteli zní autentičtěji a méně zranitelně než smích s romantickými partnery,“ dodali autoři studie. 

Anketa:
Máš pocit, že se se svým partnerem směješ jinak než s přáteli?
Ano, všímám si toho.
Ne, směju se pořád stejně.
Ano, všímám si toho.
62 %
Ne, směju se pořád stejně.
38 %
Domů
Sdílet
Diskuse