Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adéla Ježková
29. července 2022 v 11:20
Čas čtení 1:18

Španělská prokuratura žádá pro Shakiru 8 let ve vězení za daňové podvody

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Španělská prokuratura žádá pro Shakiru 8 let ve vězení za daňové podvody
Zdroj: Getty Images/J. Countess

Španělské státní zastupitelství podalo obžalobu na zpěvačku Shakiru. Požaduje pro ni trest osmi let a dvou měsíců vězení za šest trestných činů souvisejících s daňovými podvody ve výši 14,5 milionu eur.

Prokuratura požaduje kromě trestu odnětí svobody také pokutu přes 23 milionů eur (zhruba 565 milionů korun), píše španělský deník El País. Jedná se o reakci na fakt, že tento týden popová hvězda odmítla dohodu, která by jí umožnila vyhnout se vězení.

Shakira čelí obvinění z neplacení daní v letech 2012 až 2014, tedy v období, kdy podle svého tvrzení ve Španělsku nežila. Obžaloba ovšem tvrdí, že v tomto období již navázala vztah s hráčem fotbalového klubu FB Barcelona Gerardem Piquém a pravidelně v hlavním městě Katalánska pobývala. Důkazem je, že zde během těchto let strávila nejméně 183 dní, což je zákonná podmínka pro to, aby byla považována za daňového poplatníka.

Obvinění se zakládá na analýzách každodenního života Shakiry od návštěv kadeřnictví a kosmetických salonů, návštěv kliniky během jejího těhotenství nebo pronájmu nahrávacího studia poblíž Barcelony. Technici také analyzovali sociální sítě umělkyně.

Výslech 37 svědků

Státní zastupitelství přičítá Shakiře šest trestných činů se dvěma přitěžujícími okolnostmi – jedna je způsobena vysokou částkou podvodu a druhá využíváním společností v daňových rájích, které jí umožnily skrýt své příjmy před daňovými úřady. Její plán měl spočívat v tom, že místo toho, aby daň zaplatila u španělské a katalánské daňové agentury, zaplatila ji prostřednictvím několika společností v daňových rájích, kterými jsou Holandsko, Malta, Lucembursko nebo Britské Panenské ostrovy.

2. května 2024 v 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Státní zastupitelství však oceňuje i polehčující okolnost, která umožnila snížit tresty odnětí svobody, a sice náhradu škody, neboť kolumbijská hvězda poskytla soudu 17,2 milionu eur. Kromě Shakiry požaduje státní zástupce vyslechnutí celkem 37 svědků.

Předložení obžaloby znamená, že soud v Barceloně, který vyšetřil skutkovou podstatu, vydá v příštích týdnech příkaz k zahájení ústního řízení. Pokud tak dojde k dohodě na poslední chvíli, Shakira bude muset tak jako tak sedět na lavici obžalovaných. Zatím však vše nasvědčuje tomu, že soudní řízení proběhne běžným způsobem. Pokud by chtěla zpěvačka dosáhnout dohody, musela by se podle El Diario k podvodu přiznat.

Zpěvačka tvrdě kritizovala obžalobu z neústupnosti a používání nepřiměřených prostředků nátlaku a žádá o zproštění viny. 

Domů
Sdílet
Diskuse