Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
9. srpna 2022 11:35
Čas čtení 1:32

Rusové mají na Ukrajině vysoké ztráty. Podle Pentagonu bylo zabito nebo zraněno 70 až 80 tisíc vojáků

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Rusové mají na Ukrajině vysoké ztráty. Podle Pentagonu bylo zabito nebo zraněno 70 až 80 tisíc vojáků
Zdroj: TASR/AP

Náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl sdělil na tiskové konferenci, že vzhledem k tomu, jaký neúspěch je pro Ruskou federaci invaze na Ukrajinu, jsou její ztráty obrovské.

Ruská federace na Ukrajině tvrdě narazila a utrpěla velmi vysoké ztráty, sdělil na pondělní tiskové konferenci Pentagonu náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl. V rámci briefingu k novému balíčku pomoci, který se Spojené státy chystají poslat na východ Evropy, uvedl také odhad, který Američané mají, týkající se mrtvých a zraněných Rusů na Ukrajině. „Jedná se minimálně o 70 až 80 tisíc mužů,“ řekl Kahl.

8. srpna 2022 17:46 Čas čtení 0:36 Ukrajinští vojáci měli zlikvidovat ruskou jednotku, která v Buči vraždila civilisty Ukrajinští vojáci měli zlikvidovat ruskou jednotku, která v Buči vraždila civilisty

To ale není všechno. Náměstek dále uvedl, že Rusové mohli během šestiměsíční invaze ztratit „3 nebo 4 tisíce obrněných vozidel“. Invazním vojskům mohou prý docházet i řízené střely, zejména střely s plochou dráhou letu, kterých ruská armáda od 24. února, tedy začátku invaze, spotřebovala velkou spoustu.

Tisková konference Pentagonu byla v pondělí uspořádána zejména proto, aby byla veřejnost informována o dalším vojenském bezpečnostním balíčku, který Spojené státy poskytnou Ukrajině. Má se jednat o vojenskou pomoc v hodnotě 1 miliardy dolarů, v jejímž rámci se budou nacházet například rakety do systémů HIMARS. Přesné číslo nicméně Kahl specifikovat nechtěl. 

Nejedná se o věci, jež by Ukrajina nepotřebovala, ale o efektivní pomoc, kterou si prakticky vyžádala. „Pomáháme Ukrajině s tím, co na bojišti momentálně potřebuje. Momentálně více než 50 států pomohlo Ukrajině s obrannými systémy od začátku invaze,“ uvedl.

V dodávce by se dále kromě balíčků první pomoci a jiné humanitární pomoci měly například vyskytovat i ukrajinským konfliktem proslavené systémy Javelin v počtu 1000 kusů, 75 tisíc kusů 155mm dělostřelecké munice, další vozidla či miny. Náměstek dodal, že Američané od začátku válku poskytli Ukrajině v podobných balíčcích podporu dosahující hodnoty 9,8 miliardy dolarů (více než 234 miliard korun).

Ukrajina má vysokou morálku

Kahl nastínil i situaci na bojišti. Podle něj se intenzivní boje, které se dosud odehrávaly zejména na východě země, přesouvají spíše na jih. A to z toho důvodu, že sem ukrajinské síly přesouvají svou armádu s cílem dalších válečných operací. Pentagon má dále takové informace, že Rusko utrpělo ztráty minimálně 70 až 80 tisíc mužů, zabitých i zraněných, což je obrovská cena za územní zisky, které dosud Putinova armáda získala.

15. května 2024 13:00 Čas čtení 8:02 Rapová válka Drake vs. Kendrick Lamar skončila, přinesla nevídanou hru slov, skryté dítě i krev. Kdo je vítězem? Rapová válka Drake vs. Kendrick Lamar skončila, přinesla nevídanou hru slov, skryté dítě i krev. Kdo je vítězem?

Oficiální čísla ukrajinské armády jsou nicméně mnohem pozitivnější. Dle úterních čísel generálního štábu mělo během invaze přijít o život na 42 640 ruských vojáků a 1817 tanků mělo být zničeno společně se 4076 obrněnými vozidly. K tomu měli obránci zničit 2998 dalších vozidel, 964 dělostřeleckých systémů, 223 letadel, 193 helikoptér, 757 dronů či 15 lodí. 

Domů
Sdílet
Diskuse