Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Barbora Volfová ČTK
13. srpna 2022 9:40
Čas čtení 3:05

Babiš: Pokud Fiala neodvolá Rakušana, ANO chce hlasovat o nedůvěře vládě

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Babiš: Pokud Fiala neodvolá Rakušana, ANO chce hlasovat o nedůvěře vládě
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila Mladá fronta DNES.

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Informuje o tom ČTK.

ANO při vypuknutí kauzy údajné korupce v pražském dopravním podniku Dozimetr před letními prázdninami nechtělo hlasování o nedůvěře vládě iniciovat kvůli předsednictví Česka v Evropské unii, nyní je ale podle Babiše situace příliš vážná a vyžaduje rázné řešení.

Opakované kontakty s Redlem podle expremiéra diskvalifikují Mlejnka pro funkci v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), Rakušan ho ale přesto odvolat nehodlá. Skončit by proto ve vládě měl vicepremiér i ministr vnitra, míní Babiš.

Andrej Babiš
Zdroj: Úřad vlády ČR

„Pokud i po těchto skutečnostech v sobě premiér Fiala nenajde špetku odvahy a rozhodnosti, dál se bude chovat jako slaboch a neodvolá Víta Rakušana z kabinetu, nezbývá nám než vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Dělat jsme to nechtěli v době předsednictví EU, ale situace je už příliš vážná. Radši rychlý řez, než aby Fialova vláda dál zesměšňovala vlastní zemi před celou Evropou a celým světem,“ uvedl Babiš v článku. „Nebo ať pan Fiala svým hlasem před občany posvětí svou shnilou vládu,“ dodal.

Ke svržení vlády při hlasování o nedůvěře je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů. Opoziční ANO a SPD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 92 hlasů, vládní koalice občanských demokratů, lidovců, TOP 09, Pirátů a STAN jich má 108. Premiér ministry přímo neodvolává, podle ústavy navrhuje jejich odvolání prezidentovi.

Babiš míní, že jediným způsobem, jak ÚZSI zachovat důvěryhodnost, je Mlejnkovo odvolání, což Rakušan dosud odmítá. „Je třeba se ptát, proč ministrovi vnitra nevadí, že šéf rozvědky nemá bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné a že Rakušanovi nepřišlo před jmenováním Mlejnka divné, že měl pravidelné pracovní vztahy s úředně nesvéprávným Redlem,“ poznamenal šéf ANO.

Vít Rakušan.
Vít Rakušan. Zdroj: Úřad vlády ČR/propagační materiál

Připomněl Rakušanova dřívější slova týkající se konce ředitele České pošty Romana Knapa, podle nichž nechce tolerovat kontakty se stíhaným Redlem. Stejně kategorický byl předseda STAN Rakušan i v červnu, když se provalily blízké kontakty jeho stranického kolegy, exministra školství Petra Gazdíka s Redlem, napsal Babiš.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Rakušan už dříve uvedl, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadily mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Nového ředitele ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem a nesdílí názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat.

Jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by podle něj bylo to, kdyby Mlejnek nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. Případem se bude 25. srpna zabývat sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI, o situaci chce s Rakušanem mluvit příští týden i premiér Fiala.

O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval tento týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace, což v dnešním článku zmínil i Babiš. Inspekce se ale v pátek proti těmto informacím ohradila a uvedla, že inspekce kvůli úniku informací v kauze Dozimetr šéfa rozvědky neprověřuje ani nevede trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI.

Petr Fiala
Zdroj: Občanská demokratická strana

GIBS se rozhodla nepravdivé informace v článku dementovat v tiskové zprávě

Ke článku zveřejněnému serverem Seznam Zprávy se v pátek vyjádřila tisková mluvčí GIBS. „GIBS vede prověřování ve věci podezření z možného úniku některých informací z trestního řízení známého jako kauza ‚Dozimetr‘ a dále vede prověřování ve věci podezření z neoprávněných lustrací. Obecně můžeme sdělit, že GIBS trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI, nevede,“ uvedla v tiskové zprávě Ivana Nguyen. Podle Nguyen by informace uvedené ve zmíněném článku mohly zásadním způsobem destabilizovat situaci v ÚZSI a poškodit ÚZSI samotný. Dále také vyvrátila informaci, že by GIBS spadala pod Ministerstvo vnitra.

3. května 2024 6:55 Čas čtení 1:15 PŘEHLED: Sleva v Tescu, na telefon, léky nebo elektroniku. Kde všude uplatníš studentskou slevu? PŘEHLED: Sleva v Tescu, na telefon, léky nebo elektroniku. Kde všude uplatníš studentskou slevu?

Celou situaci okomentoval ministr vnitra Vít Rakušan na sociálních sítích. „Janek Kroupa včera napsal, že ředitele ÚZSI vyšetřuje GIBS. Není to pravda, jak dnes potvrdila GIBS. Rovněž není pravda, že GIBS spadá pod Ministerstvo vnitra. Janek Kroupa se nejspíš zmýlil. Očekávám, že se panu Mlejnkovi i svým čtenářům za dezinformace omluví,“napsal na Twitteru.

Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.

Domů
Sdílet
Diskuse