Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová ČTK
16. srpna 2022 14:43
Čas čtení 1:12

Ubytování na kolejích v Praze zdraží v průměru meziročně asi o 15 procent, kapacity se přesto zaplňují

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Ubytování na kolejích v Praze zdraží v průměru meziročně asi o 15 procent, kapacity se přesto zaplňují
Zdroj: Univerzita Karlova/volně k užití

Důvodem zdražení je inflace a zvyšování cen energií.

Ceny vysokoškolských kolejí v Praze v novém akademickém roce stoupnou. Vysokoškoláci a vysokoškolačky si za ubytování oproti loňskému roku připlatí v průměru asi o patnáct procent více. Důvodem je inflace a rostoucí ceny energií. Poptávka studentů po ubytování na kolejích i přes zvyšování cen roste. Na dotaz ČTK to uvedli zástupci pražských vysokých škol.

Univerzita Karlova a VŠE už zdražily

Už v červnu zdražila kolejné Univerzita Karlova, a to v průměru o devět procent. Podle mluvčího univerzity Václava Hájka nyní zájemci o ubytování zaplatí měsíčně od 3500 korun – za místo ve vícelůžkovém pokoji – po 6665 korun. Nejstarší česká univerzita aktuálně nabízí ubytování na jedenácti různých místech, v nichž je celkem asi 10 000 lůžek. Podle informací na rezervačním portálu jsou všechna tato místa až na dvě výjimky zaplněná. 

Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), která studenty ubytovává ve dvou objektech s kapacitou 1500 lůžek v areálu vysokoškolských kolejí v pražských Kunraticích, zvýšila poplatky za ubytování o 11,5 procenta už v dubnu. V zimním semestru tohoto akademického roku tak podle platného ceníku ubytování zaplatí studenti od 106 korun do 184 korun za noc. Podobně jako Karlova univerzita, i VŠCHT letos eviduje vyšší zájem o lůžka.

Od září zdraží i další pražské školy

Od září zvýší poplatky za ubytování na svých kolejích Vysoká škola ekonomická (VŠE), jak za univerzitu sdělila Martina Mlynářová. Měsíční poplatky se budou pohybovat v rozmezí od 3420 po 7560 korun. „Důvodem jsou především zvýšené ceny elektřiny, vody, plynu, tepla a dodavatelských služeb jako odvozu odpadu, praní prádla, oprav a podobně. K dalšímu zvýšení ceny kolejného dojde pravděpodobně v důsledku doposud neznámé ceny za plyn,“ doplnila Mlynářová.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Koleje budou dražší také pro studenty Českého vysokého učení technického (ČVUT). Studenti za pokoj nově zaplatí asi 3500 až 6000 korun za měsíc. Aktuálně škola zpracovává žádosti o ubytování, očekává, že se kapacity naplní z více než devadesáti procent.

Domů
Sdílet
Diskuse