Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adéla Ježková ČTK
18. srpna 2022 v 13:16
Čas čtení 1:48

Prezident Zeman je v nemocnici. Údajně plánovaně

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Prezident Zeman je v nemocnici. Údajně plánovaně
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na plánované kontrole vyživovací sondy. Po kontrole bude z nemocnice propuštěn, řekl ČTK jeho kancléř Vratislav Mynář.

„Mohu pouze konstatovat, že panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity – setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka,“ napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v SMS. Jak dlouho Zeman v nemocnici zůstane, Ovčáček neuvedl. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ČTK sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

Zeman do nemocnice nastoupil ve čtvrtek dopoledne. Kolem poledne se v jejím areálu podle zjištění ČTK pohybovali pracovníci ochranné služby a stála tu jejich vozidla.

Naposledy byl Zeman hospitalizovaný v říjnu

Podle dostupných informací shrnutých na webu ČT24 byl prezident naposledy hospitalizovaný v pražské ÚVN po sněmovních volbách v neděli 10. října. V nemocnici byl 48 dní a panovaly pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti. V tu dobu to byl jeho již druhý pobyt v nemocnici od konce letních prázdnin. Hrad tehdy čelil kritice, že o Zemanově zdravotním stavu nijak veřejně neinformuje. 

Lékaři tehdy podle zprávy, kterou si vyžádal a publikoval předseda Senátu Miloš Vystrčil, považovali jeho dlouhodobou prognózu za krajně nejistou a prezident podle nich nebyl v té době schopen vykonávat své pracovní povinnosti. Stanovisko bylo zveřejněno 18. října, Kancelář prezidenta ale prý tuto informaci obdržela již o pět dní dříve.

17. srpna 2022 v 11:00 Čas čtení 5:44 Vzkazy od Boha a předpověď budoucnosti. Takto vysvětlujeme tajemné déjà vu Vzkazy od Boha a předpověď budoucnosti. Takto vysvětlujeme tajemné déjà vu

Prezident už více než rok kvůli onemocnění nohou používá invalidní vozík. Po loňské hospitalizaci mu kvůli riziku podvýživy zavedli lékaři sondu do žaludku. V červencovém rozhovoru pro CNN Prima News Zeman uvedl, že doufá, že mu ji lékaři na podzim vyndají. V rozhovoru také řekl, že se jinak cítí v podstatě zdráv a má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.

Jeho ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral podle prezidenta po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Podle Mynáře právě sondu lékaři ve čtvrtek kontrolují. Po domluvě s ošetřujícím lékařem a ředitelem ÚVN Miroslavem Zavoralem by podle Mynáře vynětí sondy přicházelo v úvahu až ke konci roku, proto lékaři pozvali prezidenta na kontrolu.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace začali kvůli jeho stavu uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu k tomu nedošlo.

3. srpna 2022 v 11:07 Čas čtení 0:52 Zemanovo podezření na sabotáž během jeho hospitalizace nebylo podle žalobců důvodné Zemanovo podezření na sabotáž během jeho hospitalizace nebylo podle žalobců důvodné

Zeman snahy o převod pravomocí označil v polovině února v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes za pokus o puč. Ministru spravedlnosti Petru Blažkovi (ODS) podal na konci června podnět k prověření možné sabotáže. Vrchní státní zastupitelství v Praze na začátku července uvedlo, že Zemanovo podezření nebylo důvodné.

Policie také na začátku roku odložila vyšetřování prezidentových spolupracovníků z podezření z neposkytnutí pomoci předtím, než byl po loňských volbách hospitalizován. Případ mělo na starosti okresní státní zastupitelství v Rakovníku.

Domů
Sdílet
Diskuse