Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Radim Šlechta
19. srpna 2022 20:40
Čas čtení 1:09

Každé sedmé dítě v Česku někomu poslalo intimní fotku. Zveřejněno bylo 7 % z nich

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Každé sedmé dítě v Česku někomu poslalo intimní fotku. Zveřejněno bylo 7 % z nich
Zdroj: Pxhere/volně k užití

Sexting a posílání intimních fotek nese svá rizika.

Sexting může být okořenění vztahu, ale také nebezpečný fenomén. Podle průzkumu společnosti ESET a Policie České republiky má s posíláním intimních fotografií zkušenost každý třetí dospělý a každé sedmé dítě. Část fotografií byla přitom později zveřejněna nebo zneužita proti vůli jejich odesílatele.

Mezi osobami, které se dobře znají, může docházet k tzv. sextingu, kdy si lidé mezi sebou posílají intimní fotky. V některých případech ale může dojít i k sextorzi, kdy vlastník fotografie vydírá odesílatele nebo na něj vyvíjí sexuální nátlak. Agresoři často vyhrožují zveřejněním dostupných fotografií.

Zveřejněno bylo podobným způsobem 7 % intimního obsahu mezi mladistvými a 1 % obsahu pořízeného dospělými. Obětí vydírání se stal každý dvacátý mladistvý a padesátý dospělý.

„Materiály zveřejněné v důsledku zmiňovaného vydírání, sextingu, ale i sebeprezentace na sociálních sítích se tak mohou opakovaně náhodně objevovat mezi uživateli internetu neomezeně dlouho. To může mít negativní dopady v různých životních situacích, například při navazování nového vztahu nebo ucházení se o zaměstnání. Každý by měl proto opravdu důkladně zvážit, komu a jaké intimní informace a materiály poskytuje,“ popisuje policie.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Sexting je podle průzkumu obecně nejrozšířenější mezi mladými dospělými, mezi oběti ale patří nejčastěji nejmladší nezletilé dívky. Za nebezpečný jej přitom považuje 82 %, respektive 74 % lidí. V případě vydírání apeluje policie na veřejnost, aby se nebála čin nahlásit.

„Pro následné využití pro dokazování je třeba vše uložit tak, aby útočník již zpětně nemohl komunikaci či obrazový materiál smazat. Ideální je pořídit kopii obrazovky celé komunikace. Do předání všech podkladů policii by neměla oběť útočníka v komunikačním zařízení blokovat. Samozřejmě by poškozená osoba neměla ani pod nátlakem zasílat útočníkovi žádné další materiály či informace o sobě,“ vysvětluje policie.

Průzkum se uskutečnil od 31. května do 12. června 2022. Dotazováno bylo 541 respondentů ve věku 12–18 let a 542 respondentů starších 18 let.
Domů
Sdílet
Diskuse