Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Sport - Zahraničí

Serena Williams končí, v tenise nechala nesmazatelnou stopu. Připomeň si nejlepší momenty její kariéry

Přinášíme profil legendární americké tenistky.

Ilona Hobzová
29. 8. 2022 6:00 Čas čtení: 7:06
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Serena Williams končí, v tenise nechala nesmazatelnou stopu. Připomeň si nejlepší momenty její kariéry
Zdroj: Getty Images/Karwai Tang/WireImage
Sport - Zahraničí
0
Ilona Hobzová
29. 8. 2022 6:00
Čas čtení: 7:06

Serena Williams končí, v tenise nechala nesmazatelnou stopu. Připomeň si nejlepší momenty její kariéry

Přinášíme profil legendární americké tenistky.

Ilona Hobzová
29. srpen 2022, 6:00
Čas čtení: 7:06
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Serena Williams končí, v tenise nechala nesmazatelnou stopu. Připomeň si nejlepší momenty její kariéry
Zdroj: Getty Images/Karwai Tang/WireImage

Serena Wiliams nedávno oznámila, že se blíží konec její tenisové kariéry. Ta byla plná vítězství a zářivých momentů, ale také pádů a kontroverzních chvilek. Připomeň si s námi, jak dnes už legendární sportovkyně s tenisem začínala a jaká byla její cesta k vrcholu. 

Tvrdý otcův trénink zažila už jako dítě

Serena Jameka Williams se narodila díky oběma rodičům do velmi rozvětvené rodiny, a to 26. září 1981 v Saginaw v americkém státě Michigan. Otec Richard Williams Sereninu matku poznal v době, kdy už byl jednou rozvedený a měl pět dětí. Oracene Price, matku tří dětí, si vzal v roce 1980. Ještě toho roku se jim narodila společná dcera Venus, o rok později přišla na svět Serena. 

 

Serena s otcem a sestrou Venus v roce 1991.
Serena s otcem a sestrou Venus v roce 1991. Zdroj: Getty Images

 

Sestry začaly společně s tenisem ještě jako děti. Sereně nebyly ani čtyři roky, když se rodina přestěhovala do města Compton poblíž Los Angeles. Role tenisového trenéra Venus i Sereny se ujali oba rodiče. Dívky měly také domácí výuku. Richard Williams používal k tenisovému tréninku to, co vyčetl z knih nebo zhlédl na videokazetách. Serena jako malá zvládala i náročné, dvouhodinové tréninky. 

 

Richard Williams nevybral Compton náhodou. Město bylo známé vysokou kriminalitou a přítomností pouličních gangů. Chtěl dcerám ukázat, jak zlý může život být, když člověk tvrdě nepracuje a nevzdělává se. Tamní kurty byly plné výmolů, výjimkou nebývala ani chybějící síť. I to mělo Serenu i Venus přimět k herní vytrvalosti. 

 

Pokud tě zajímá, jak dětství Sereny a Venus Williams probíhalo, máme pro tebe tip na životopisný snímek Král Richard: Zrození šampionek z roku 2021. Sportovní drama ukazuje, jak probíhala tenisová cesta legendárních sester pod taktovkou jejich otce. Film se ve velké míře držel reálií. Richarda Williamse ztvárnil Will Smith, který si také odnesl Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. 

 

Když bylo Sereně devět, nastalo další stěhování. Tentokrát do Los Angeles, kde začala navštěvovat tenisovou akademii Ricka Macciho. Bývalého tenistu a trenéra požádal o trénink sám jejich otec Richard Williams. A Macci hned v první chvíli věděl, že má před sebou v obou případech mimořádně talentované dívky. Uvedl, že už při prvním tréninku byl šokován tím, kolik práce a úsilí jsou sestry schopné do tréninku vložit. 

 

Richard Williams se tak na čas vzdal některých svých trenérských povinností, zanedlouho se k nim ale vrátil. Omezil účast svých dcer na některých turnajích po Spojených státech. Důvodem bylo mimo jiné to, že tehdy vycházející tenisovou hvězdu, mladičkou Jennifer Capriati, zatkli v hotelovém pokoji za držení marihuany. I ji trénoval Macci.

 

Williams se bál, že by se dívky mohly v takovém prostředí vydat špatným směrem. Sestry také na turnajích často čelily rasistickým urážkám. Tyto zkušenosti Williamse přiměly, aby své dcery z vyčerpávajícího a občas škodlivého okruhu stáhl. Začal je znovu trénovat sám a počkal, až budou připraveny na profesionální debut.

Rychlá cesta na tenisový vrchol

Přestože zářivější tenisová budoucnost se věštila spíše starší Venus a několik let tenisovému světu dominovaly obě, Serena svou sestru co do statistik a vítězství nakonec překonala. 

 

Do světa profesionálních tenistek vstoupila Serena v roce 1995. Netrvalo to dlouho a brzy začala konkurovat tehdy nelepším světovým tenistkám. V roce 1997 jako 304. hráčka žebříčku porazila světovou sedmičku Mary Pierce i čtyřku Moniku Seleš. První grandslamový titul získala o dva roky později.

 

 

Rok 1999 byl pro Serenu opravdu zlomový. Na domácím US Open musela starší Venus zkousnout semifinálovou porážku od světové jedničky Martiny Hingis. Švýcarskou hvězdu ale tehdy zastavila mladší ze sester a ukázala soupeřkám, že se zrodila velká hvězda, kterou jednou nebude snadné porazit. 

 

Ráda bych v tenise zanechala stopu. Asi nedosáhnu toho, co se povedlo Martině Navrátilové, asi nebudu hrát tak dlouho. Ale kdo ví? I tak bych nějakou stopu zanechat mohla. 

Výstup ze sestřina stínu 

Dalším významným milníkem byl pro Serenu Williams rok 2002. Do prvního grandslamového turnaje sezóny v Austrálii sice kvůli zranění nezasáhla, v následujícím French Open už dominovala. Do finále se probojovala se ztrátou pouhých dvou setů a porazila v něm velkou rivalku, sestru Venus. Díky výhře už v žebříčku WTA figurovala na druhém místě právě za ní. 

 

Serena a Venus Williams byly sice ve dvouhře soupeřky, spolu ale nastupovaly do čtyřhry. Tam byly svého času téměř neporazitelné. Mají čtrnáct grandslamových titulů.
Serena a Venus Williams byly sice ve dvouhře soupeřky, spolu ale nastupovaly do čtyřhry. Tam byly svého času téměř neporazitelné. Mají čtrnáct grandslamových titulů. Zdroj: Wiki Commons/volně k užití

 

Další porážka starší sestry následovala ve finále Wimbledonu. Serena díky triumfu nad Venus poskočila na pozici nejlepší hráčky planety, kde zůstala dalších padesát sedm týdnů. V tomto roce Serena ovládla tři grandslamy ze čtyř, což se předtím naposledy povedlo už zmiňované Martině Hingis v roce 1997. 

 

Poslední titul, který jí do sbírky chyběl, byl ten z Australian Open. Dosáhla na něj v roce 2003. I když nezískala všechny v jedné sezoně, připojila se do klubu tenisových legend po bok Steffi Graf, Martiny Navrátilové nebo Chris Evert. 

Návrat na výsluní

Období mezi lety 2004 a 2006 nepatřilo mezi její nejpovedenější. Z turnajů se odhlašovala, často kvůli zranění nebo nedostatečné formě. Postupně se propadala žebříčkem. V dubnu 2006 vypadla z první stovky. Do některých turnajů nastoupila, žádné zářivé výkony ale nepředvedla. Rok 2006 zakončila na 95. místě, tedy nejníže od roku 1997.

 

Potýkala se s depresí a toto období označovala jako nejhorší ve svém životě. Dokázala ale vytřít zrak všem, kteří mluvili o konci Sereniny éry. Na Australian Open jela jako 84. hráčka. Probojovala se až do finále, kde hladce porazila Rusku Marii Šarapovou. 

 

 

Postupně se znovu vrátila také na trůn pro nejlepší hráčku. Bylo to v roce 2009, kdy triumfovala na Australian Open a Wimbledonu. 

 

Její návrat zbrzdily zdravotní problémy. V roce 2011 u ní v důsledku krevní sraženiny došlo k plicní embolii. Na vrchol se ale znovu dostala, a to v roce 2013, kdy vybojovala potřetí místo světové jedničky a stala se nejstarší lídryní v historii ženského tenisu. V roce 2015 se jí už podruhé (i když ne v jedné sezóně) povedlo ovládnout všechny čtyři grandslamy. 

 

Vyjmenovat všechny tenisové úspěchy Sereny Williams by vydalo téměř na román. Její největší úspěchy přinášíme v přehledné tabulce:

 

Úspěch: Počet titulů/výher/týdnů na pozici světové jedničky: Umístění ve světových tabulkách (v otevřené éře):
Celkový počet titulů na okruhu WTA  73 3.
Celkový počet grandslamových titulů 23 2.
Vítězství na Australian Open 7 (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015, 2017) 1.
Vítězství na French Open  3 (2002, 2013, 2015) 5.
Vítězství ve Wimbledonu 7 (2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015, 2016) 2. (společně se Steffi Graf)
Vítězství na US Open  6 (1999, 2002, 2008, 2012, 2013, 2014) 2. (společně s Chris Evert)
Pozice světové jedničky 319 týdnů 3.
Celkový počet titulů ve čtyřhře na okruhu WTA 23  
Olympijské zlato  4 (1× dvouhra, 3× čtyřhra)  

Poslední grandslamové finále odehrála těhotná

Svůj zatím poslední grandslamový titul získala v Austrálii v roce 2017. Koho tehdy ve finále porazila? Nebyl to nikdo jiný než starší sestra Venus. „Bez ní bych na žádný titul nedosáhla, bez ní bych nedokázala nic. Je mou inspirací a jediným důvodem, proč tady dnes stojím,“ pěla Serena ódy na sestru během své děkovné řeči. Sama totiž přepsala historii. S 23. grandslamovým titulem se v historických tabulkách zařadila na 2. místo za Margaret Court, která má o jednu trofej víc. 

 

 

V dubnu Serena oznámila, že je ve 20. týdnu těhotenství. Svůj třiadvacátý grandslam tak získala už v požehnaném stavu. Mnozí vyjádřili údiv nad tím, že dokáže podat tak obdivuhodný výkon ve chvíli, kdy nosí pod srdcem dítě, navíc už v pětatřiceti letech.

 

Dcera Alexis Olympia Ohanian se narodila v září 2017, po velmi těžkém porodu, při kterém šlo tenistce o život. Na kurty se dokázala vrátit velmi brzy, na několika grandslamových turnajích se dokonce probojovala do finále, na svůj vytoužený 24. titul z velkého turnaje ale stále čeká. 

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Serena Williams (@serenawilliams)

 

Kontroverzím se nevyhnula

Kariéru Sereny Williams poznamenaly kromě úspěchů i mnohé kontroverzní momenty. Často pro ostré slovo nešla daleko, neváhala se také pohádat s rozhodčími. Například v roce 2009 dostala pokutu za nesportovní chování vůči čárové rozhodčí. Podle některých amerických médií jí měla vyhrožovat slovy o tom, že ji zabije. 

 

 

Poprask také vyvolalo finále US Open v roce 2019, ve kterém Serena nakonec podlehla Naomi Ósace z Japonska. Ta si svou první významnou chvíli slávy ale moc neužila. Finálový zápas poznamenaly zejména střety americké tenistky s rozhodčím, který ji napomenul za to, že od svého trenéra přijímá nepovolené rady.

 

Podruhé se provinila proti pravidlům, když ve vzteku mrštila raketou o zem. Rozhodčí tehdy udělil trestný fiftýn. Williams se s ním neváhala pohádat. Obvinila ho mimo jiné ze sexismu a z toho, že jí fiftýn sebral nespravedlivě. „Dlužíte mi omluvu, nikdy jsem nepodváděla. Ukradl jste mi bod, jste zloděj,“ pustila se do něj ostře za hlasité podpory domácího publika. 

 

 

Mnozí ji odsuzovali za hysterické chování, jiní obdivovali za to, jak bojuje za práva tenistek. Podle jejích slov totiž muži dělají na kurtech mnohem horší věci, nikdo je ale takto nepotrestá. 

„Budování tenisového životopisu, nebo rodina? Volím to druhé.“

Ať už se kloníš k jednomu, či druhému táboru, Sereně Williams nemůžeš upřít, že se do tenisového světa zapsala nesmazatelnou stopou a stala se jednou z nejvýraznějších osobností tohoto sportu. 

 

Nechtěla jsem si přiznat, že se musím od tenisu posunout dál. Toto téma bylo tabu. Pomyslím na to a chce se mi brečet.

 

Zda se jí podaří uspět a získat rekordní 24. grandslamový titul, se ukáže na letošním US Open, tedy tam, kde v roce 1999 získala svou vůbec první trofej. A ve Spojených státech to také bude zřejmě naposledy, kdy se na tenisových dvorcích představí. V článku pro zářijové vydání časopisu Vogue totiž napsala, že před tenisem dostaly přednost rodinné plány.

 

 

Dcera Olympia by si prý přála sourozence. „Často to říká, někdy se před spaním modlí za to, aby měla sestřičku. Sama mám čtyři sestry a jsou mými hrdinkami. Přijde mi tak důležité jejímu přání naslouchat,“ uvedla a doplnila, že je ve věku, kdy se nelze naplno věnovat obojímu.

 

„Věřte mi, nikdy jsem si nechtěla vybírat mezi rodinou a tenisem. Není to fér. Kdybych byla mužem, tento článek bych nikdy nepsala. Hrála bych a vyhrávala, zatímco moje žena by mezitím fyzicky rozšiřovala naši rodinu,“ napsala. I když se bude věnovat dalším aktivitám, kromě rodinného života například svému podnikání, tenis jí prý bude chybět. „Jako by to nebylo skutečné, dokud to neřeknu nahlas. Když na to přijde řeč, udělá se mi nepříjemný knedlík v krku a rozbrečím se,“ dodala.

Anketa:Zobrazit výsledky >Skrýt výsledky >
Bude ti Serena Williams na kurtech chybět?
Ano.Ne.Hlasovat
Ano.19%
Ne.81%

O tom, zda se s tenisem rozloučí jako vítězka turnaje, se snaží nepřemýšlet. „Lhala bych, kdybych řekla, že to překonat nechci. Když se dostanu do finále, budu na to myslet. Ale už to, že se mi to povedlo třiadvacetkrát, je mimořádné. Pokud si mám vybrat mezi budováním svého tenisového životopisu nebo budováním rodiny, volím to druhé.“

 

Zdroj: Getty Images/Bradley Kanaris

 

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu Sport
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.