Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Adéla Ježková ČTK
7. září 2022 17:45
Čas čtení 1:24

V Česku se po 27 letech objevil záškrt. SZÚ eviduje již čtvrtý případ

Kategorie:
News
Uložit Uložené
V Česku se po 27 letech objevil záškrt. SZÚ eviduje již čtvrtý případ
Zdroj: Wikimedia Commons/Centers for Disease Control and Prevention/volně k užití

Laboratoř Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos potvrdila čtyři případy záškrtu, který se v ČR od 90. let minulého století nevyskytoval.

První případ byl zaznamenán v květnu u pacientky z Vysočiny. V posledních měsících onemocněli dva sourozenci v dětském věku a starší pacientka. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala ČTK s odkazem na SZÚ. 

Po letošním květnovém případu nákazy zkoumala laboratoř SZÚ v srpnu a září dva vzorky od pacientů z Moravskoslezského kraje a jeden vzorek ze Zlínského kraje. U dvou sourozenců se potvrdil typ bakterie, která se přenáší především z člověka na člověka. U starší pacientky laboratoř zaznamenala bakterii, kterou mohou přenášet i zvířata. „Případy, včetně nastavení příslušných opatření, jsou řešeny místně příslušnými krajskými hygienickými stanicemi,“ uvedla vedoucí laboratoře Jana Zavadilová.

Poslední dřívější případ záškrtu byl v ČR zaznamenán v roce 1995 a poslední dvě úmrtí na záškrt byla evidována v Československu v roce 1969.

Záškrt způsobuje charakteristický oteklý krk.
Záškrt způsobuje charakteristický oteklý krk. Zdroj: Wikimedia Commons/Centers for Disease Control and Prevention/volně k užití

Zdrojem záškrtu bývá kontakt s bacilonosičem, kterým může být i zvíře. Infekce se šíří kapénkami, podobně jako například rýma, ale vzácně i stykem s kontaminovanými předměty. Právě první letošní pacientka, která měla oslabenou imunitu, se nakazila od svého domácího mazlíčka.

Proti záškrtu je v Česku povinné očkování

„V České republice se záškrt dříve řadu let nevyskytoval, protože jeho výskyt značně omezilo povinné očkování, které začalo už v roce 1946. Riziko nákazy se obecně zvyšuje s věkem, s poklesem ochranných protilátek po očkování a většinou má souvislost s kontaktem s neočkovanými osobami nebo s cestováním do zahraničí,“ vysvětlila Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Nárůst případů záškrtu hlásí i některé další evropské země. Několik případů hlásí podle Daily Express například Švýcarsko nebo francouzský ostrov Réunion. Světová zdravotnická organizace proto podle SZÚ doporučuje nechat se v dospělosti proti této nemoci přeočkovat. Nynější dětská populace se proti záškrtu očkuje naposledy ve věku deseti až 11 let.

Záškrt je při včasném zachycení dobře léčitelný antibiotiky. Nejčastěji začíná horečkou, slabostí a bolením v krku, časem se pak na sliznici objevují běložlutá napadená místa, takzvané pablány. Hrtanová forma záškrtu bývala dříve obávaným onemocněním u kojenců a malých dětí, které mohlo končit až zadušením. Pokud není nemocný včas léčen, toxin se dostává do krve a poškozuje buňky srdce, ledvin a také některá nervová vlákna. Nosní forma infekce je mírnější. Existuje i kožní forma.

Domů
Sdílet
Diskuse