Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ve čtvrtek večer se v pražském MeetFactory konal koncert ruské feministické kapely Pussy Riot, na kterém nechyběl ani Refresher. Přečti si naši reportáž o večeru plném kritiky Putina i patriarchátu.
Ve čtvrtek 8. září se v pražském MeetFactory konala show ruské feministické kapely Pussy Riot, na které nechyběl ani Refresher. Čtyři členky v čele s Marijou Aljochinou provedly Prahu během více než hodinu dlouhého koncertu svým životním příběhem, kritizovaly ruského prezidenta Vladimira Putina a vyjádřily podporu Ukrajině. To vše za doprovodu emotivní videoprojekce s anglickým textem.
Ruská feministická skupina Pussy Riot vznikla v roce 2011. Ve své tvorbě kritizuje ruskou vládu, Vladimira Putina, diskriminaci, bojuje proti nerovnoprávnosti pohlaví, a naopak podporuje LGBTQ+ osoby. Počet členek punkrockového uskupení je variabilní, přičemž do Prahy přijely hned čtyři zástupkyně včetně nové členky a bývalé policistky Olgy Borisovy.
Pussy Riot se do povědomí širší veřejnosti dostaly díky svým vystoupením, která jsou často pořádána na neobvyklých či nelegálních místech. Skupina v minulosti vystupovala ve stanicích metra, na střechách trolejbusů, Rudém náměstí v Moskvě či v luxusních obchodech s módou, které navštěvují ruští oligarchové.
Členky skupiny vystupovaly až do roku 2012 s kuklami na hlavě, aby nebylo možné rozpoznat jejich totožnost. Vše se ale změnilo v únoru 2012, kdy Pussy Riot vešly do katedrály Krista Spasitele v Moskvě a odzpívaly v ní píseň s textem „Bohorodičko, vyžeň Putina“. Prezident Vladimir Putin se za text písně omluvil Ruské pravoslavné církvi a jen o měsíc později dal zatknout hned tři členky uskupení – Mariju Aljochinu, Naděždu Tolokonnikovou a Jekatěrinu Samucevičovou.
Soud sledovalo nejen celé Rusko, ale i celý svět. Akce v katedrále byla kvalifikována jako výtržnictví s charakterem organizovaného zločinu, „urážka Boha“ a aktivistky bojující za lidská práva byly odsouzeny ke dvěma letům vězení. (Jekatěrině byl po odvolání trest zmírněn na podmíněný.)
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Odemkni si exkluzivní rozhovor Refresheru s Pussy Riot:
Ptali jsme se, jak moderní technologie pomáhají ruské opozici.
Jak konkrétně chtějí členky skupiny pomáhat přímo na Ukrajině.
Co si Pussy Riot myslí o Miloši Zemanovi a jak se cítí tady v Česku.
Koukneš se také na celou fotogalerii z natřískaného koncertu.
Dozvíš se, komu skupina věnovala poslední píseň a proč.
V prosinci roku 2013 byly Marija Aljochina a Naděžda Tolokonnikova propuštěny, avšak ani tentokrát ze scény neodešly. Veřejnosti začaly prezentovat poměry v ruských věznicích a jen o rok později se při příležitosti konání zimní olympiády v Soči pokusily uspořádat veřejné vystoupení. „Putin nás naučí milovat svou vlast,“ zpívaly, než shromáždění rozehnaly pomocí klacků, obušků a slzného plynu hlídky.
Pussy Riot se nevzdávají, a přestože čelí velkému nátlaku ze strany ruské vlády a při svých aktivitách riskují svoji vlastní svobodu, chtějí být slyšet. Chtějí svobodu pro politické vězně, svobodu lidských práv v Rusku a konec Putinovy vlády.
Pussy Riot se do Prahy vrátily po více než třech letech. Podpořit kapelu přišly stovky lidí
Marija Aljochina navštívila Prahu v lednu roku 2019, a celá kapela tak do Česka přijela po více než třech letech. Koncert, který byl kvůli pozdnímu příjezdu členek posunut o zhruba 30 minut, přilákal stovky nadšených fanoušků, kteří se před MeetFactory začali scházet už kolem sedmé hodiny večerní. Jen o hodinu později se zástupy podporovatelů a podporovatelek feministických aktivistek linuly až dlouhé metry před klubem.
Několik minut po půl deváté pak na stage přišel manažer kapely, který přítomným odvyprávěl příběh o tom, jak se s Marijou poznal, proč se ji snažil přemluvit, aby na nějaký čas opustila Rusko a vydala se na tour po Evropě, a představil i členky, které onen večer v Praze vystoupily. Mezi nimi byla mimo jiné i Olga Borisova, bývalý ruská policistka.
Pak už na pódium za mohutného potlesku přišly Pussy Riot a show mohla začít.
Kritika Putina, Lukašenka, pravoslavné církve i patriarchátu. Aktivistky žádají o svobodu politických vězňů
Hlavními tématy čtvrtečního večera byly revoluce, kritika patriarchátu, ruského prezidenta Vladimira Putina i jeho běloruského protějšku Alexandra Lukašenka či kritika Ruské pravoslavné církve. To vše za zvuků elektronické punkové hudby a emotivních videí promítaných na pódiu za kapelou.
Právě projekce doplněná o anglické titulky provázela diváky po celý večer a stejně jako kapela, i ona vyprávěla životní příběh Pussy Riot. Ty v Praze odvyprávěly trnitou cestu, která se začala psát v roce 2012 v katedrále Krista Spasitele. Tehdy byly dvě členky uskupení v čele s Marijou Aljochinou zatčeny a vězněny ve dvou ženských věznicích na Sibiři, a to jen proto, že bojovaly za svobodné Rusko. „Musíme Rusko změnit,“ vykřikovaly Pussy Riot. „Chceme svobodné Rusko!“
V průběhu večera, který bychom spíše přirovnali k umělecké inscenaci, si Marija na pódiu zapálila cigaretu, Olga přítomné polévala vodou, vyla jako vlk a zazněla i hesla jako „Putin si pochcal kalhoty“, „každý může být Pussy Riot“, „ať si Putin vezme daddyho Lukašenka“ nebo „bacha, možná jdou i po tobě“.
Jedna z posledních písní večera pak byla věnována právě i ruským politickým vězňům. Marina Ovsjannikovova, Jurij Ždanov, Lilia Chanysheva, Alexej Navalnyj, Azat Miftakhov, Nikita Uvarov nebo třeba Ilja Šakursky. Tato a další jména politických vězňů byla promítána na plátně během předposlední písně Pussy Riot.
Ruské aktivistky stojí za Ukrajinou. Výtěžek z akce poputuje na obnovu dětské nemocnice v Kyjivě
V závěru akce se pak punkrockové uskupení vyjádřilo také k válce na Ukrajině, kterou samozřejmě odsoudilo. „Mami, nedívej se na televizi, tam nejsou fašisté, tam je válka, ne speciální operace,“ popisovaly umělkyně způsoby, jakými je válka prezentována v Rusku. Pak vytáhly ukrajinskou vlajku, zařvaly „milujeme Ukrajinu“ a z pódia odešly.
Výtěžek z celé akce poputuje na obnovu dětské nemocnice v Kyjivě a na plátně za kapelou byl během večera hned několikrát zobrazen QR kód, pomocí kterého se do sbírky mohli zapojit i všichni přítomní.
Chceš i ty pomoct a přispět na dětskou nemocnici v Kyjivě? QR kód nás odkázal na tento web, kde jsou všechny potřebné informace.
O pomoci na Ukrajině mluvila i zakladatelka Pussy Riot Marija Aljochina, a protože měl Refresher příležitost položit kapele pár otázek, jedna z nich směřovala právě i tímto směrem. „Marijo, ty jsi v jednom z nedávných rozhovorů mluvila o tom, že by ses ráda zapojila do pomoci Ukrajině. Jak konkrétně by ses chtěla zapojit?“ zeptali jsme se. „Upřímně s tímto nápadem přišla hlavně moje přítelkyně. Plánujeme jet do uprchlického tábora v Přemyšlu, který je na polsko-ukrajinských hranicích. Tam bychom chtěly pomáhat lidem, kteří stále překračují hranice a potřebují pomoc. Máme v plánu tam jet na konci září,“ řekla Marija.
Kromě toho jsme se ptali i na to, jestli aktivistky v uplynulých měsících pozorují, co se týče ruských politických vězňů, nějaké pozitivní změny. „Ne. Na to existuje jen jedna krátká odpověď, a tou je ne,“ odpověděla nám se smíchem Olga.
Zajímalo nás i to, jestli ruské opozici nějakým způsobem pomáhají třeba i moderní technologie. „Určitě, pokud budeme mluvit o VPN technologiích. Na začátku války se mnoho lidí naučilo používat VPN, aby získali nezávislé informace, ne pouze informace poskytnuté tamní vládou. Například i moje máma teď ví, jak používat VPN, což je pro mě velmi překvapivé, protože si normálně neumí změnit ani vyzvánění na telefonu (smích). Takže ano, VPN nám velmi pomáhá. Naši kamarádi vybrali finance a Rusům poskytli 50 000 VPN účtů zdarma, což je úžasný způsob, jak nám technologie mohou pomoci,“ uvedla Olga. „Ale pokud mluvíme o dohledu, tak je to úplně jiná story. Dianě tuhle psal na Instagramu policista, flirtoval s ní, a to jenom proto, aby ji dostal na policejní stanici. Po zapojených do protestu na podporu LGBTQ+ lidí pak zase policisté pátrali pomocí hashtagu… Technologií prostě využili,“ doplnila.
V neposlední řadě nás zajímalo, jaký vztah mají Pussy Riot k Česku. V roce 2014 o nich totiž velmi hanlivě hovořil náš současný prezident Miloš Zeman, který skupinu označil za „pornografickou“ a vinnou „minimálně trestným činem výtržnictví v pravoslavném chrámu, nehledě na to, že jedna její členka se účastnila veřejné soulože v pokročilém stadiu těhotenství“.
„Toto je poprvé, co jsem v Česku a cítím se tu skvěle. Jsem ráda, že vás všechny vidím, je to úžasné, jste tak podporující publikum,“ odpověděla nám Olga. „Zeman není Česká republika, nebo alespoň tomu chci věřit. Také jsme slyšely o demonstraci, která proběhla pár dní zpět na Václavském náměstí, a přesně proto tu jsme. Musíme bojovat za pravdu, ukazovat, kolik politiků je placených Putinem, třeba včetně Miloše Zemana,“ dodala Marija.