Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. května 2022 16:00
Čas čtení 1:03
Tereza Patočková

Aktivistka z Pussy Riot uprchla z Ruska do Litvy. Přestrojila se za kurýra rozvážkové služby

Aktivistka z Pussy Riot uprchla z Ruska do Litvy. Přestrojila se za kurýra rozvážkové služby
Zdroj: Instagram/Masha Alekhina
ZAJÍMAVOSTI RUSKO ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Ze země utekla kvůli plánovanému turné po Evropě, kterým chce vydělat peníze pro Ukrajinu.

Aktivistka z kapely Pussy Riot Marija Aljochina uprchla z Ruska do Litvy v přestrojení za kurýra. Chce vyrazit na evropské turné a vydělat peníze pro Ukrajinu. Uvedla to v úterý v rozhovoru pro New York Times. Svou týdenní cestu přirovnala ke špionážnímu románu.

„Byla jsem šťastná, že jsem to dokázala, protože to bylo nepředvídatelné a velké plivnutí do tváře ruským úřadům,“ řekla aktivistka v rozhovoru.

Aljochina se nyní plánuje připojit ke svým kolegům z kapely Pussy Riot a vyrazit na turné po Evropě, kterým chce získat peníze pro válkou zničenou Ukrajinu.

Kapela Pussy Riot zdůrazňuje, že jde opravdu především o turné a že Aljochinin odjezd z Ruska byl předem naplánován tak, aby se shodoval s termínem turné. Nejedná se prý o to, že by umělkyně z Ruska uprchla kvůli režimu.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Masha Alekhina (@all_mary)

Aljochina byla v Rusku 26. dubna prohlášena za uprchlou a zařazena na seznam hledaných poté, co byla odsouzena za porušení soudem nařízeného zákazu vycházení ze září 2021. Aljochina byla za poslední rok šestkrát vězněna. Uvádí, že to bylo z pomsty za její politický aktivismus. Oficiální důvody ruských úřadů tvrdí, že nabádala ostatní, aby porušovali zákony během pandemie a aby se účastnili opozičních protestů.

Doporučeno
Už dávno to není magické místo. Rusové na Bali ve velkém skupují nemovitosti a celé pláže, založili si tu Novou Moskvu Už dávno to není magické místo. Rusové na Bali ve velkém skupují nemovitosti a celé pláže, založili si tu Novou Moskvu 24. května 2024 8:00

V rozhovoru pro The New York Times Aljochina řekla, že se přestrojila za rozvážkového kurýra, aby odlákala pozornost policie, která mohla sledovat byt, v němž žila se svou přítelkyní. V bytě také kvůli možnému pronásledování nechala svůj telefon. 

Její přítelkyně a kolegyně z kapely Pussy Riot Lucy Shtein z Ruska do Litvy utekla už minulý měsíc a také využila přestrojení zaměstnance doručovací služby.

Domů
Sdílet
Diskuse