Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Cestování sólo, kdy je tvým jediným společníkem batoh na zádech, nebylo nikdy populárnější. Mnohé ale odrazuje strach z toulek cizinou o samotě. Přečti si cenné rady bloggerky a zjisti, které země jsou nejbezpečnější.
Evropu lze zařadit mezi bezpečné kontinenty, přesto se úroveň bezpečnosti v jejích jednotlivých zemích a městech liší. Sólo cestování je mimořádně oblíbené, pojí se s ním však mnoho rizik. Rozhodli jsme se podívat na to, které země jsou na tom nejlépe, a sestavili jsme seznam pěti nejbezpečnějších zemí Evropy. Dozvíš se, jaký je jejich indexkriminality a bezpečnosti, ale také to, čeho konkrétně se v daných městech lidé bojí nejvíce.
Zajímalo nás i to, jak lze bezpečnost během cestování zvýšit, a proto jsme oslovili travel influencerku a bloggerku Janku. Ta nám dala několik tipů a triků, kterými se řídí už dlouho.
Než ti ukážeme nejbezpečnější místa v Evropě, podívejme se na domácí píseček. Praha se umístila na 22. místě s indexem bezpečnosti 75,83. Obyvatelé mají největší problém s korupcí a uplácením. Nejvíce se obávají toho, že jim někdo ukradne z auta jejich osobní věci, a nejmenší strach mají z fyzického napadení.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Která místa v Evropě mají nejmenší index kriminality.
Kde lidem vadí nadměrný prodej drog.
Podle čeho si vybrat vhodné ubytování v cizí zemi.
Město Donostia-San Sebastián se nachází v provincii Guipúzcoa na severním pobřeží Španělska. Turisty láká na čisté pláže, promenády a v oblibě je i díky příjemnému podnebí, které je mírnější než na jihu země. Díky okolním horám jsou zde velmi populární procházky v přírodě. Město nabízí také kulturní vyžití. Během roku se zde koná několik akcí světových rozměrů, najdeš zde mezinárodní filmový festival, ale i mezinárodní jazzový festival. O městě se kromě toho říká, že je nejdražším ve Španělsku.
Zdroj: Unsplash/Ultrash Ricco
Kromě těchto zajímavostí se může pyšnit i prvenstvím v žebříčku nejbezpečnějších měst v Evropě, o čemž svědčí výzkum na stránce Numbeo. Index bezpečnosti je v této zemi hned 86,03. Podle výpovědí obyvatel nemají domácí strach z toho, že je někdo okrade či napadne. Nejméně se obávají napadení pro jinakost, ať už se bavíme o barvě pleti, vyznání, nebo sexuální orientaci. Cítí se bezpečně jak při procházkách během dne, tak v nočních hodinách.
Curych a Bern, Švýcarsko
Index bezpečnosti: 83,22 a 81,66
Švýcarsko. Krajina plná přírodních krás, zasněžených vrcholků Alp, nedotčené přírody, jezer a historických měst. Největší město Curych se umisťuje mezi prvními místy celosvětového žebříčku nejlepších míst k životu. A ze švýcarských měst není toto město jediné, hned v těsném závěsu se nachází Bern.
Zdroj: Unsplash/Henrique Ferreira
Level kriminality je v největším městě Švýcarska nízký, pouhých 16,78, avšak za poslední tři roky vzrostl. Nejméně se v Curychu lidé bojí, že jim někdo ukradne auto. Nejvíce lidí z dotázaných má problém s obyvateli města, kteří užívají a prodávají drogy. Město Bern je na tom podobně. V obou městech se respondenti shodli také na tom, že je bezpečné chodit po ulici ve dne, ale i po západu slunce.
Mnichov, Německo
Index bezpečnosti: 82,49
Mnichov je jasným soupeřem hlavního města Německa Berlína v souboji o titul nejpopulárnější německé destinace. Najdeš zde všechny druhy kultur, obrovské množství muzeí i bouřlivý noční život. Snad nejznámější tradicí je Oktoberfest, který se každoročně odehrává právě v Mnichově. Bavorská metropole je jedním z nejvíce prosperujících a nejrychleji rostoucích měst v Německu.
Zdroj: Unsplash/Ian Kelsall
Index bezpečnosti je v Mnichově vysoký a dosahuje čísla 82,49. Přestože level kriminality za poslední tři roky vzrostl, obyvatelé Mnichova se nebojí chodit ven během dne ani noci. Nejvíce obávanými jsou ovšem krádeže a vandalismus. Za nimi se umístilo užívání a prodej drog.
Trondheim, Norsko
Index bezpečnosti: 79,84
Trondheim leží v centru Norska, přibližně 500 km od polárního kruhu. Toto třetí největší město severské země se může pyšnit bohatou historií, ale také divokou přírodou. Trondheim je považován za centrum norského výzkumu a sídlí zde několik vysokých škol včetně druhé největší univerzity v zemi. Právě proto ho lze nazvat i městem studentů. Místní si užívají divadla, muzea a galerie a během roku se ve městě koná několik hudebních i filmových festivalů.
Zdroj: Unsplash/Carlo Alberto
Toto město se se svým indexem bezpečnosti 79,84 umístilo v žebříčku na pátém místě. Obyvatelé se bojí nejméně toho, že by byli odsouzeni za své vyznání, barvu pleti či orientaci. Problémy spojené s korupcí jsou minimální, stejně jako trestné činy jako napadení či ozbrojená loupež. Někteří lidé ale mají problém s drogovými dealery.
Co říká travelhackerka Janka?
Mnozí cestovatelé neumí odlišit dvě věci a těmi jsou reálná bezpečnost města a pocit bezpečí. Zatímco jeden člověk se v daném městě může cítit ohrožen, druhý může ve stejném městě zažívat absolutní pocit bezpečí.
Zdroj: Instagram/janka_travelhacker
Závisí to na několika faktorech. Roli hraje místo ubytování, lidé, se kterými se setkáš během pobytu, nebo čas, kdy se vracíš do hotelu. Své přidává i mentální situace, lidé v zahraničí často přirozeně pociťují podvědomý strach z neznámého.
Pokud toužíš po sólo tripu, travel bloggerka Janka má pro tebe několik tipů. Sama procestovala Řecko, Dánsko, Srbsko či Makedonii. Projela také země sousedící se Slovenskem.
Než se Janka vydá na sólo toulky městem, dopředu si zjistí pár informací. Vyhledává například to, které čtvrtě jsou bezpečné, a kam se naopak raději nevydat. „Informace si hledám přes Google. Zadám název města a slova ‚which are unsafe neighborhoods‘. Většinou mi Google najde výsledky přes Tripadvisor, případně články a mapky,“ dodává.
Ve všech zemích a městech, které Jana sama procestovala, se cítila bezpečně. Samozřejmě, že v každé zemi pro ni byl sólo výlet naprosto odlišný. Mohla za to například i jiná mentalita domácích. „Například na Balkáně ke mně často promlouvali i muži, když viděli, že jsem někde sama. Někdo to může považovat za nebezpečné, já to nesoudím. Kritériem pro mě je, jestli se s daným člověkem cítím bezpečně a jak se ke mně chová. Na mých cestách v Rakousku či Dánsku na mě nikdo ani nepromluvil. Tam se to prostě nedělá,“ směje se Jana.
Zdroj: Instagram/janka_travelhacker
Bizarním je pro bloggerku fakt, že jedinou nepříjemnou vzpomínku má z hlavního města Dánska Kodaně. Omylem se tam zatoulala do čtvrti, která nepatřila právě mezi ty bezpečné. „Překvapilo mě to, protože o Dánsku a celkově o Skandinávii se říká, že je to jedna z nejlepších destinací pro sólo travelery. Je však třeba mít na paměti, že každé místo může být bezpečné i nebezpečné,“ říká.
Jak vybrat ubytování?
Janka doporučuje ubytování v hostelu. Bývá finančně nenáročné a máš šanci poznat nové lidi. „Pro člověka, který má nižší budget nebo nižší nároky na soukromí, je společný pokoj ideálním řešením. Okamžitě se seznámíš s dalšími cestovateli, kteří ti mohou dát cenné rady,“ říká. Těm, kteří chtějí trochu více soukromí, radí, ať si vezmou samostatný pokoj. „Nezapomeň, že pro dobrý spánek jsou zde potřebné masky na oči a špunty do uší,“ připomíná.
Zdroj: Unsplash/Marcus Loke
I ubytovny však mohou být nebezpečné. Je proto důležité ubytovat se v dobře hodnoceném hostelu v bezpečné lokalitě.
„Já mám ráda ubytovny, které mají společné prostory pro lidi, kteří tam jsou ubytováni. Prohlížím si i fotky a popisy a vybírám si ubytování, která spojují digitální nomády, backpackery či mladé lidi. To lze snadno vyčíst z hodnocení nebo popisu.“
Mezi Jančiny oblíbené patří například sítě ubytoven Selina. Ty fungují hlavně v Jižní a Střední Americe, ale najdeš je i v Evropě. Jejich ubytování jsou pro ni zárukou, že tam najde digitální nomády, dobrou kávu, krásné pokoje a příjemné prostředí. Nacházejí se v dobrých čtvrtích měst. Další dobrou sítí hostelů je například Wombats.
Při hledání ubytování si přes Google Maps prohlédni ulici hostelu/hotelu. Travelhackerka doporučuje, aby ses po ní prošel přes Google Street View. „Jak na tebe působí? Vypadá bezpečně? Dej na svůj pocit a neubytuj se v zařízení, které tak nevypadá.“
Pro vlastní dobrý pocit doporučuje mít zároveň v telefonu aplikaci, která sleduje tvůj pohyb. V případě nouze jedním klikem zavolá policii, nafotí situaci, ve které žádáš o pomoc, nebo zašle informaci o tvé poloze kontaktům, které máš zvolené. Takové aplikace jsou například bSafeči Rescuer.
Zdroj: Unsplash/Josefina Di Battista
A co je nejlepší na cestování sólo?
Zajímavostí je, že Janka během svých sólo výletů téměř nikdy sama nebyla. Vždy si rychle našla kamarády. Ať už z hostelu, společných výletů, nebo free walking tours.
„Možná to zní jako oxymóron, ale sólo výlet může být nejlepší způsob, jak poznat nové lidi a najít si přátele či přítele/přítelkyni,“ dodává na závěr Janka.
Pro více tipů týkajících se cestování a cenných rad navštiv Jančin profil na Instagramu.