Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Porovnáváme skutečné události a historické osobnosti s jejich ekvivalenty ze seriálu The Crown (Koruna) od Netflixu.
Úmrtí královny Alžběty II. způsobilo zvýšený zájem o seriál The Crown (Koruna), který zobrazuje život královské rodiny přibližně od momentu, kdy se Alžběta stala královnou. První série The Crown je momentálně na českém Netflixu šestou nejsledovanější sérií. Netflix chystá ještě dvě série, kterými pokryje pokročilý věk královny Alžběty II., ale do té doby můžeš zhlédnout první čtyři.
Seriál měl obrovský divácký úspěch a mnozí ho považovali za dokonalý odraz reality života královské rodiny. Ne všechno však bylo opravdu tak, jak jsi viděl v seriálu. Chceš-li se dozvědět, jaká skutečně byla královna Alžběta II. a co všechno v seriálu není pravda, podpoř nás a staň se členem klubu Refresher+, díky čemuž dočteš nejen tento, ale i tisíce dalších článků.
Dramatizace/lež: Žena, která se zamilovala do Churchilla v první sérii, ve skutečnosti neexistovala
Churchillova sekretářka Venetia Scott (Kate Phillips) v seriálu zemře kvůli špatné viditelnosti způsobené smogem, ale ve skutečnosti neexistovala. Odborníci odhadují, že The Great Smog (Velký smog) v roce 1952 zabil 6 až 12 tisíc lidí a způsobil obrovské ekonomické, sociální a politické problémy.
Lidé ale důsledek smogu pocítili později, než tvůrci zobrazili v seriálu. Pro účely dramatizace a skladby scén si však v tomto případě museli pomoci. Podle nás je to v pořádku, protože z historického hlediska nic nezměnili, jen postavám přidali více emocí.
Pravda: Královna měla opravdu dobrý vztah s Porchiem
Lord Porchester alias Porchie v podání herce Josepha Klosky skutečně žil. Dokonce měl s královnou velmi dobrý vztah a staral se o její koně. Spekulovalo se o tom, že s královnou měli víc než jen důvěrný a blízký přátelský vztah, ale neexistuje o tom žádný důkaz.
Pravda: Vztah mezi princeznou Margaret a Peterem Townsendem
Margaret skutečně milovala Townsenda a chtěla si ho vzít. Sňatek ale musela schválit královna a samotný parlament v čele s tehdejším premiérem Churchillem. Ten však královně poradil, aby tak neučinila, protože Townsend se už jednou rozvedl. Takové jednání by odporovalo hodnotám anglikánské církve, jejíž je královna hlavou.
Margaret si Townsenda mohla vzít, ale musela by se vzdát svého královského života, peněz a postavení. Peter Townsend ve své autobiografické knize přiznal, že prostě nenabízel dostatek, aby jí vynahradil všechno, o co by přišla.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Jaký byl vztah mezi premiérkou Margaret Thatcher a královnou Alžbětou II.
Zda Diana trpěla bulimií.
Zda tehdejšího prince Charlese skutečně téměř zabila lavina.
Zda se Michael Fagan skutečně dostal do královniny ložnice a o čem si povídali.
Jak královna zareagovala na důlní tragédii v Aberfanu, kde zemřelo více než sto dětí.
Který člen královské rodiny skutečně sympatizoval s nacisty.
Pravděpodobná lež: Princ Philip se odmítl poklonit královně Alžbětě II. při její korunovaci
V seriálu je scéna, ve které se při korunovaci královny Alžběty II. její manžel odmítá poklonit. Uznávaný expert na královskou rodinu Christopher Wilson pro deník Daily Mailřekl, že se toto podle něj stát nemohlo. Tvrdí, že princ Philip je z královské rodiny, která velkou část tradic převzala právě od zvyků anglického královského dvora, takže věděl, co musí udělat.
Zároveň ale dodal, že si nemyslí, že by Philip před svou manželkou a královnou poklekl v soukromí, takže jeho rebelie a nespokojenost s manželkou a jeho postavením v rodině jsou zřejmě založeny na pravdě.
Pravda: Tehdejší princ Charles byl blízko smrti pod lavinou
V deváté epizodě čtvrté série jsme viděli dost překvapivou událost, při které téměř zemřel důležitý člen královské rodiny. Král Charles III. (tehdy ještě princ Charles) skutečně jel lyžovat do Alp se svými přáteli. Společně se vydali na neoznačenou trasu, na kterou je údajněvedl sám Charles.
Ten se lavině dokázal vyhnout, ale jeho přítel major Lindsay nehodu nepřežil. Pod množstvím sněhu skončil i Charles Palmer-Tomkinson, toho ale záchranáři dokázali udržet naživu. Následně musel strávit čtyři měsíce v nemocnici.
Pravda: Diana měla problémy s příjmem potravy
Ve čtvrté sérii vidíme spoustu nepříjemných scén, ve kterých sledujeme, jak princezna Diana bojuje s bulimií a poruchou příjmu potravy. Bohužel, tvůrci si to nevymysleli a princezna skutečně bojovala s bulimií, a to dokonce celá léta. Začalo to ovšem až poté, co se stala členkou královské rodiny.
V rozhovorupro BBC Panorama princezna řekla, že to byl jeden ze symptomů jejího problémového manželství. Volala tak o pomoc, ale nebyl to správný způsob, a tak si o ní lidé mysleli, že není stabilní.
Lež: Zmizení jejího syna ovlivnilo Margaret Thatcher k rozhodnutí o válce s Argentinou
Rozhodnutí Margaret Thatcher o potenciální válce s Argentinou neovlivnilozmizení jejího syna na závodech v poušti. Válka začala až několik měsíců po nalezení Marka Thatchera. Seriál místo toho zobrazuje Thatcher jako ženu, kterou emoce způsobené Markovým zmizením dohnaly až k radikálnímu kroku.
Mnohým divákům to nemusí vyhovovat, protože takové změny jen podporují klišé o „crazy, emotional women“. Thatcher tímto krokem chtěla v Britech oživit imperiálního ducha.
Nevíme: Vztah královské rodiny k Dianě
Nikdy se nedozvíme, jak to bylo ve skutečnosti. Diana a královna Alžběta II. spolu nevycházely úplně ideálně. Jejich vztah, stejně jako vztah celé královské rodiny s rebelskou a vyčnívající Dianou, byl komplikovaný a ani někteří odborníci si netroufají vyjádřit se k tomu všemu s definitivy. Jisté je, že v královské rodině panovala dusná atmosféra a Diana to měla velmi obtížné.
Dramatizace a částečná lež: Vztah premiérky Margaret Thatcher a Alžběty II.
Seriál vylíčil vztah těchto dvou žen jako problematický. Mimo realitubyly zřejmě i scény, ve kterých se královna Alžběta vyjadřuje k politice, sdílí svůj osobní názor na politická rozhodnutí a radí premiérce, jak postupovat ve vedení Británie.
Královna byla podle všeho apolitická, a to i v diskusích se svými rádci, takže je nepravděpodobné, že by ve skutečnosti byla tak politicky angažovaná. V seriálu vidíme také to, jak královna požádá svého tiskového tajemníka Michaela Sheu, aby novinářům prozradil, co si královna o Thatcher myslí.
I když je možné, že Shea skutečně novinářům prozradil, že královna potají kritizuje premiérku, je nepravděpodobné, že mu to nařídila samotná královna. Ze strany tvůrců šlo o další zdramatizování děje a vztahu mezi těmito dvěma významnými ženami.
Pravda: Michael Fagan se dostal do ložnice královny Alžběty II.
V seriálu se do Buckinghamského paláce dostal rovnou dvakrát. Historie je toho svědkem, protože se to Faganovi skutečně podařilo. Podobně jako v seriálu, i ve skutečnosti to vyvolalo velký skandál a změnu zabezpečení kolem královské rodiny.
Lež: Fagan si s královnou povídal o Margaret Thatcher
Fagan a královna si spolu údajně povídali několik minut, převážně o princi Charlesovi. Fagan podle vlastních slovneměl v úmyslu s královnou vést politické a sociální diskuse. Sám Fagan tvrdil, že to udělal jen tak, bez rozmyslu.
Několik drobností na závěr:
Princ Philip nebyl posedlýletem na Měsíc a nezažil kvůli tomu krizi středního věku, jak vyobrazila 3. série.
Královna Alžběta II. dokáže plakat. Ve 3. sérii její seriálová verze tvrdí, že to nedokáže, což je lež. Jeden z přeživších báňské tragédie v Aberfanu, kde zemřelo 116 dětí a 28 dospělých, tvrdí, že seriál klamně vyobrazil její reakci. Podle něj tehdy na místě neštěstí také plakala. Pravdou je, že královna na místo tragédie dorazila až po osmi dnech.
Matkou prince Philipa byla skutečně řecká jeptiška. Mimo jiné byla neslyšící, naučila se odezírat ze rtů, vzala si řeckého prince a schovávala Židy během 2. světové války, a to i přesto, že její dcery se provdaly za nacisty. Poslední momenty svého života strávila v Anglii, kde žila po boku svého syna.
Královská rodina o sobě skutečně nechala natočit dokument. Zatímco v seriálu je dokument pohromou, ve skutečnosti sklidil úspěcha jen v Británii ho během premiéry vidělo více než 30 milionů lidí (dnes ho však v kompletní podobě nemáš šanci najít).
Princezna Anna měla skutečně vztah s Andrewem Parkerem Bowlesem, pozdějším manželem Camilly. Ještě zajímavější však je, že tvůrci seriálu nezfilmovali pokus o její únos v podání ozbrojeného muže, který se mu nezdařil.
Princ Philip skutečně donutil svého syna prince Charlese navštěvovat školu Gordonstoun. Charles to ovšem psychicky a fyzicky nezvládal, podobně jako v seriálu.
Král Eduard VIII. podle historika Andrewa Lownieho skutečně sympatizoval s nacisty a Adolfem Hitlerem.
Kameramani opravdu zachytili hádku královny Alžběty II. s princem Philipem během jejich návštěvy Společenství národů (Commonwealth) v roce 1954.
Princ Charles randils Dianinou starší sestrou Sarah Spencer ještě předtím, než si začal s Dianou.
The Crown okomentoval také princ Harry v rozhovoru s Jamesem Cordenem. „Netváří se, že prezentují faktografické novinky. Je to fikce, ale založená na pravdě a skutečných událostech. Je jasné, že to není úplně přesné. Seriál ale vykresluje přibližně trefný obraz o životním stylu královské rodiny, tlaku z plnění povinností a nutnosti mít na prvním místě službu zemi, a ne rodinu,“ dodal princ.