Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda ČTK
17. září 2022 v 12:38
Čas čtení 2:23

Začínají Dny NATO. U letiště Mošnov se tvoří kilometrové kolony

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Začínají Dny NATO. U letiště Mošnov se tvoří kilometrové kolony
Zdroj: Armáda České republiky

Akce, na které se představí vojenská technika i jednotky z 19 zemí, tradičně láká desítky až stovky tisíc lidí. I přes koronavirová omezení z minulého roku ji navštívilo 60 tisíc návštěvníků. Těšit se mohou na nejnovější stíhačky i největší letouny USA.

Společný seskok českých a polských parašutistů dnes na ostravském letišti Mošnov na Novojičínsku zahájil dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Diváky čeká každý den okolo deseti hodin programu. Ze všech stran letiště se od rána tvoří několikakilometrové kolony aut, ve kterých lidé čekají desítky minut. Informuje o tom ČTK.

14. září 2022 v 8:44 Čas čtení 1:02 Až 100 kusů americké letecké techniky se stěhuje do Ostravy. O víkendu začínají dny NATO Až 100 kusů americké letecké techniky se stěhuje do Ostravy. O víkendu začínají dny NATO

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Vstup na akci je zdarma a navštěvuje ji i přes 200 tisíc lidí. Loni počet návštěvníků ovlivnila koronavirová omezení a bylo jich okolo 60 tisíc.

„Jsme rádi, že po dvou letech, kdy návštěvníci bohužel v roce 2020 neměli vůbec přístup a v loňském roce to bylo poprvé a naposledy na vstupenky, které regulovaly počet návštěvníků kvůli covidu, jsme opět v režimu roku 2019. Věříme, že si to návštěvníci užijí,“ řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Britové nepřiletí

Na akci se prezentují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky z 19 zemí. Mělo jich být rekordních 22, ale některé jednotky nakonec účast odvolaly.

„Úplně jsme nepočítali s tím, že v pondělí bude ve Velké Británii státní pohřeb královny Alžběty II. nebo že kvůli velmi nepříznivým meteorologickým podmínkám druhá akrobatická skupina, kterou jsme očekávali z Chorvatska, nakonec nedorazí ani přes veškerou naši snahu vyjít jí vstříc,“ řekl Pavlačík. Britské letectvo podle něj zrušilo účast na všech akcích.

Na ploše jsou desítky letadel i další technika, na přehlídku ale lákají především dynamické ukázky, které se odehrávají ve vzduchu i na zemi. Poprvé ve střední a východní Evropě uvidí lidé ve vzduchu švédský letoun JAS-39 Gripen E. Také bojové letouny páté generace F-35 Lightning II budou mít v Mošnově ve vzduchu premiéru, dva stroje ukáže nizozemské letectvo. Naopak derniéru zřejmě budou mít vrtulníky Mi-24/35V české armády, které postupně začnou nahrazovat modernější stroje.

„Jsme rádi, že zde máme poprvé návštěvníka z Jižní Ameriky, a to z Brazílie, kdy je v České republice na veřejnosti poprvé představen letoun C-390. Dále zde máme opět po šesti letech velmi úspěšnou účast z Jordánska –⁠ jeho ženskou protiteroristickou jednotku, která bude mít společné vystoupení se zásahovou jednotkou Moravskoslezského kraje,“ řekl Pavlačík.

C-5M a C-17 v Česku

Poprvé jsou v Mošnově současně dva největší letouny amerického letectva, C-5M a C-17. Druhý jmenovaný, jak jsme tě informovali, s sebou přivezl také bezpilotní letoun MQ-9 Reaper na statickou ukázku.

18. června 2024 v 18:20 Čas čtení 4:31 ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People

Jednou z nejatraktivnějších ukázek bude vystoupení švýcarské letecké akrobatické skupiny Patrouille Suisse. Ve vzduchu diváci uvidí i mistra Evropy a Česka v akrobatickém létání Martina Šonku na cvičném vrtulovém letounu Z-142C AF. Dohromady si budou moci návštěvníci prohlédnout až stovku letounů.

„Myslím, že nejlepší na akci ale je, co je tady všechno možné vidět pohromadě –⁠ od městské policie přes hasiče, vězeňskou službu, celní správu, pozemní jednotky. Máme zde poprvé i největší zastoupení pozemních sil, kdy zde máme americký těžký tank Abrams společně s německými nejmodernějšími tanky Leopard. Toto všechno vidět společně s leteckými ukázkami nikde jinde není možné,“ řekl Pavlačík.

Domů
Sdílet
Diskuse