S parfumérkou Kateřinou Šantrochovou o míchání parfémů, přístupu Čechů k nim i o vůni jako jednom z nejdůležitějších vjemů.
Kateřina Šantrochová vlastní půvabný ateliér Scent Roche, který najdeš v samotném srdci Prahy, jen kousek od Pražského hradu. V něm míchá bytové vůně a parfémy, a to ze zhruba dvou stovek esencí. Hned po příchodu do ateliéru tak ucítíš neobvyklé a úchvatné vůně a právě o nich byl i náš rozhovor. Dočteš se v něm, jaké vůně mají Češi nejraději, jak si správně vybrat parfém, který ti bude sedět, ale také to, zda vůbec ještě lze vymyslet nějakou novou vůni.
Prozradí o nás něco vůně, kterou používáme?Rozhodně. Hned po vizuálním vjemu je to první věc, kterou vnímáme, možná dokonce i silněji. Vůně o nás řekne mnohem víc než to, jak jsme oblečeni nebo upraveni.
Někteří lidé dokonce používají vůně tak, aby něco vyjádřili nebo se zalíbili určité sortě lidí. Například sladké vůně jsou známé tím, že se líbí mužům, a dokonce jsou tak i vytvořené. Muži často reagují hlavně na vanilku. Také mám pocit, že ženy, které nosí sladké vůně, jsou více ženské, potrpí si na měkké materiály atd. Ale nejsem žádný psycholog, jenom to tak vnímám (smích).
Je pravda, že ideální vůni pro nás necítíme?
Pravdou je, že když budete dlouhá léta nosit jednu vůni, tak si na ni zvyknete a přestanete ji cítit. Ale pokud někdo najde vůni, kterou rychle přestane cítit, ale okolí ji vnímá, tak je to ta správná vůně. Stává se to často i v mém ateliéru. Když mícháme vůně a vytáhnu nějakou molekulu či ingredienci a člověk ji necítí, ale já ji z něho cítím, tak vím, že je to podobné jeho pižmu a je to „ono“.
Změnila se v průběhu let technologie vyrábění vůní?
Určitě, zpočátku byly vůně tvořené vyloženě z přírodních esencí a neexistovala možnost do nich zasáhnout chemickými substráty, tedy fixátory či napodobeninami toho, co je v přírodě. Hodně se změnila také destilace materiálů. Dnes se často destilují párou, ale dříve se macerovaly, pokládaly do tuku atd.
Nejtěžší je udělat lehký parfém, který vydrží opravdu dlouho.
Když zmiňujete esence, jsou právě ony tou složkou, která určuje výdrž vůně?
Výdrž vůně určují fixátory, což jsou dnes už většinou chemické látky. Rozdíl mezi přírodními a chemickými látkami je ten, že přírodní vydrží na těle mnohem kratší dobu, rychleji těkají. Rozdílnou výdrž mají i samostatné esence. Když si vezmeme citrusy, tak ty budou cítit jenom nějakou chvilku, rychle vytěkají a zmizí. Kdežto když pracujeme s dřevem či mízou, tak ta nám vydrží déle. Různé délky výdrže jsou tedy i v esenciálních olejích, ale většinou se tomu pomáhá syntetikou.
Jak dlouho vydrží vůně vámi namíchané? Všichni asi známe vůně z komerčních parfumérií, které už po dvou hodinách necítíme.
Výdrž je v „parfuméřině“ vlastně to nejtěžší. Udělat parfém, který má na pokožce projekci co nejdelší dobu, je oříšek. Samozřejmě ale záleží i na jeho nositeli. Každá vůně drží na každém člověku jinak.
Co se dočteš po odemknutí?
- Jaká ingredience je za pouhý mililitr dražší než zlato.
- Které komerční vůně jsou podle Kateřiny dokonalé.
- Kolik tě bude stát namíchání parfému na míru v jejím ateliéru a jak dlouho takový proces trvá.
- Jak vypadají speciální ručně foukané flakony a proč si je Kateřina vybrala.
- Kolik ingrediencí se vejde do jednoho parfému.
- Jak dlouho trvalo Kateřině přijít na správné postupy, aby výsledné produkty opravdu voněly.
- Proč se do výroby vůní promítají hudební principy.
- Kdy Kateřina představí vlastní řadu parfémů.