Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 28. 11. 2022 svátek má René

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Kultura

Hlavní je být svůj a nebát se toho, říkají mladí designéři. Táhne originalita a udržitelnost

Pražský Design Week, který proběhl na začátku září, představil mnoho mladých talentovaných návrhářů. Lidi podle nich v designu baví udržitelnost a originalita.

Anna Koucká
29. 9. 2022 6:00 Čas čtení: 7:19
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Hlavní je být svůj a nebát se toho, říkají mladí designéři. Táhne originalita a udržitelnost
Zdroj: ONI Magazine/Radim Pergl
Kultura
0
Anna Koucká
29. 9. 2022 6:00
Čas čtení: 7:19

Hlavní je být svůj a nebát se toho, říkají mladí designéři. Táhne originalita a udržitelnost

Pražský Design Week, který proběhl na začátku září, představil mnoho mladých talentovaných návrhářů. Lidi podle nich v designu baví udržitelnost a originalita.

Anna Koucká
29. září 2022, 6:00
Čas čtení: 7:19
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Hlavní je být svůj a nebát se toho, říkají mladí designéři. Táhne originalita a udržitelnost
Zdroj: ONI Magazine/Radim Pergl
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Začátkem září se v Praze konal Design Week, na kterém svou práci představilo mnoho mladých talentů. K vidění byla široká škála produktů, od šperků přes nábytek až po magazíny. Jak důležité ale pro mladé designéry podobné akce jsou? Proč jsou české designérské výrobky mnohdy tak drahé? A co by studenti designu doporučili lidem, kteří se na umělecké školy teprve chtějí hlásit? Na to jsme se zeptali mladých českých designérů a designérek na Czech Design Weeku.


Akce Design Week nabízí českým designérům a designérkám i studiím prostor k tomu, aby se seznámili jak mezi sebou, tak i s případnými zákazníky a celkově rozšířili povědomí o své značce. Pro milovníky designu pak ale Design Week otevírá i možnost prohlédnout si jedinečné kousky lokální výroby a nasát energii z mladých inspirativních lidí, kteří přichází s mnohdy netradičními koncepty. Ačkoliv se v pražském Mánesu na Design Weeku představilo mnoho designérů, studií a ateliérů, my ti teď představíme pár zajímavých projektů, které ukazují, že mladá česká designérská scéna je plná svěžích nápadů a kreativity. 


Monotropa x Supernova Bakehouse


Spojení gastronomie s produktovým designem? Proč ne, a to v podání nové pekárny Supernova Bakehouse a české značky Monotropa. Holešovický podnik a značku Monotropa však spojuje mnohem více než jen stánek na Design Weeku. Za Monotropou stojí architektka Klára Janypková, která právě nové pekárně pomáhala s vybavením a navrhovala společně s grafickou designérkou Julií Dítětovou její současnou podobu. Na Design Weeku se tak objevily skleněné výrobky, kterými je vybavena holešovická pekárna, a také další výrobky, jež Monotropa navrhuje spolu s designéry Annou Semancovou a Tomášem Kučerou. 


„Pekárnu Supernova Bakehouse jsme vybavovali našimi produkty. Dodávali jsme jim například skleničky foukané pomocí speciální techniky se dvěma formami, což je poměrně náročný a unikátní proces. Produkty zatím vyrábíme v malých sériích, a to se bohužel také promítne do jejich ceny,“ říká designérka Klára Janypková. 

 

Takavete


Značka Takavete vznikla na střední škole Akademie Světlá nad Sázavou. Značku založili manželé Šenkýřovi a zaměřují se na výrobu skleněných produktů, ale i módy. 


Aktuálně jsou velmi zajímavým výrobkem z jejich portfolia difuzéry, které obsahují i zlato nebo stříbro. „Difuzéry jsou hodně specifická věc, plno lidí má zážitky spojené s určitou vůní, a když něco ucítí, mohou si skrz to vybavit nějakou vzpomínku,“ vysvětlují studentky Akademie.


Malé difuzéry od Takavete stojí mezi třemi až sedmi tisíci korun, velký difuzér pak vyjde na třicet tisíc korun. „Ceny se odvíjí od práce, která je do toho vložená. Kromě toho, že platíte materiál, platíte i třeba čas ve sklárně, protože někdy si skláři za hodinu práce říkají třeba až kolem pěti či sedmi tisíc. Samozřejmě je také nutné připočíst čas designéra, který výrobek navrhuje, a platíte si i za to, že každý kus je originál, což je vlastně celý koncept značky Takavete. I oblečení, které nabízíme, má různé potisky a vzory a žádný kus není stejný. Designér pan Šenkýř obecně velmi rád experimentuje s různými povrchy, materiály a vzory a zkouší, co je z čeho možné vyrobit,“ doplňují studentky ceny i koncept značky. 


Infinity UJEP


Svou práci ukazovali i studenti z ateliéru produktového designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem. K vidění byla třeba značka Infinity, která se zaměřuje na porcelán a na Design weeku vystavovala své čajové sety.


„Porcelánové sety bylo téma, které jsme dostali v rámci nějaké naší práce v bakalářském i magisterském studiu. Studenti si často projdou různými tématy, která musí zpracovávat, například asi každý během studia někdy navrhuje a vyrábí židli,“ říká studentka produktového designu na UJEP. 


Dodává také, že pro studenty designu jsou podobné akce velmi přínosné, protože mají možnost si řemeslo a vše s ním spojené vyzkoušet v praxi. „Události, jako je Design Week, jsou právě pro mladé designéry úžasné. Zaprvé je tu obrovská možnosti networkingu a představení produktů, ale také si vyzkoušíte, jak funguje příprava takové akce. Pokud totiž vystavujete, není to jen o tom předměty ukázat, ale i je správně nainstalovat a vyladit si své stanoviště tak, aby kolemjdoucí zaujalo. Za příležitost tady být jsem coby studentka nesmírně vděčná, protože je to něco úplně jiného, než produkty ukazovat během klauzur,“ říká. 

 

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 121943 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: ONI Magazine/Radim Pergl
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu kultura
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.