Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 5. 12. 2022 svátek má Jitka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Filmy a Seriály - Seriály

Rings of Power: Víme, jak vznikl Mordor a kdo a kde je Sauron? Nová část měla skvělé souboje a atmosféru z Pána prstenů

Co všechno prozradila nejnovější část seriálu Rings of Power?

Dominik Vetrák
1. 10. 2022 16:30 Čas čtení: 5:01
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály - Seriály
0
Dominik Vetrák
1. 10. 2022 16:30
Čas čtení: 5:01

Rings of Power: Víme, jak vznikl Mordor a kdo a kde je Sauron? Nová část měla skvělé souboje a atmosféru z Pána prstenů

Co všechno prozradila nejnovější část seriálu Rings of Power?

Dominik Vetrák
1. říjen 2022, 16:30
Čas čtení: 5:01
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Poslední dvě epizody Rings of Power byly nesmírně odlišné. Pátá část pokračovala v pomalém tempu a nekonečném „intru“, které nás má seznámit s postavami, všemi potřebnými lokacemi a během kterého tvůrci rozkládají své figurky na šachovnici. Trvá to ovšem až příliš dlouho. Koneckonců se obyvatelé Númenoru celé tři epizody pouze rozhodovali, zda vlastně půjdou do Středozemě.

 

Většina diváků si však nevzpomene na to, proč jim to trvalo tak dlouho a o čem dané epizody vůbec byly. Seriál je totiž dějově prázdný, i když určitě ne nudný, a to díky krásné prezentaci. V nejnovější epizodě se to naštěstí změnilo, jelikož tvůrci razantně zrychlili tempo a konečně nabídli i skvělé akční scény, pořádné napětí a vynikající závěr.

Konečně jsme ze seriálu cítili pořádnou atmosféru jako z Pána prstenů, a i když to pořád není dokonalé, je to krok správným směrem. Zbývá jen doufat, že další série už nenatočí tak nezáživně a v extrémně pomalém tempu. 

 

Pokud jsi ještě nejnovější část neviděl a nechceš si pokazit překvapení, dále nečti, v textu jsou spoilery.

 

Rings of Power | Pán prsteňov | Prstene moci | Lotr | Lord of the Rings | Prsteny moci
Zdroj: Amazon Prime Video

Příchod Númenoru do Středozemě

Královna regentka, Isildur a spol. si to načasovali výborně. Nezáleží na tom, že Arondira a jeho lidské přátele našli na první pokus v celých Jižních krajích ani že se počet jejich vojáků ze 300 scvrkl na možná 100 (a následně ještě méně, když dorazili do vesnice). V recenzi se (ne)velkoleposti seriálu, jehož výroba stála půl miliardy dolarů, přičemž to tak nevypadá, budeme věnovat dostatečně. 

 

Nyní je pro nás důležité to, že jízda rytířů vypadala na obrazovce skutečně efektně, i když by se možná hodilo méně zpomalených záběrů (respektive žádné). Na to, aby se seriál vyrovnal filmům a mohli bychom tuto jízdu alespoň přirovnávat k rohirrimské jízdě, by jej museli dělat talentovanější a zkušenější tvůrci.

 

Přesto však celou epizodu musíme pochválit, protože bylo vidět, že si na ní dali záležet a výsledkem je jedna z nejlepších, ne-li nejlepší epizoda celého seriálu.

 

Měla skvělou atmosféru, chvályhodné herecké výkony a povedené akční scény, při kterých se filmaři nespoléhali pouze na efektní tasení mečů, ale také na chytré taktické útoky a pasti na obou stranách. Trochu akorát zamrzelo, že některé byly předvídatelné, což platí i pro další události této části (to, kdo přežije, kdo zemře a jak se to stane...).

 

Rings of Power | Pán prsteňov | Prstene moci | Lotr | Lord of the Rings | Prsteny moci
Zdroj: Amazon Prime Video

 

Zajímavé je, že jsme ještě pořádně neviděli bojovat Isildura, a když si to tak vezmeme, tak ani Galadriel (kromě první části). V nové epizodě se víceméně jen vyhýbala šípům a kopím. Kromě Arondira se tak s nikým nemůžeme sblížit tak, jak to s divákem dokážou jen bojové scény plné napětí a bolesti, kterou postavy musí trpět ve snaze dosáhnout svého cíle.

Adar prozradil, co se stalo se Sauronem

Můžeme mu ale věřit? Galadriel mu rozhodně nedůvěřuje a my také zrovna ne. Proč by se tak rozzlobil kvůli tomu, že mu lidé přišli sloužit s tím, že je Sauron a jsou mu zavázáni?

 

Mohl jim odpovědět povýšeně nebo se tomu jen zasmát, místo toho se však cítil uražený a ohrožený. Navíc si jen stěží dokážeme představit, že Saurona zabil Adar, s nímž si v této epizodě poradil i Halbrand a zřejmě by s ním neměla problém ani Galadriel.

 

Moc na tom však nezáleží. Z historie Středozemě víme, že Sauron ještě nadělá pořádnou paseku, a tak se určitě ukáže. Stále však nevíme, v jaké formě a kdy to bude. Klidně může jít o Annatara, který Celebrimbora přesvědčí o ukutí Prstenů moci. Saurona v jeho pravé podobě tak možná uvidíme až v druhé sérii.

 

Zdroj: Amazon Prime Video

Vznik Mordoru?

To, že se Jižní kraje v historii staly Mordorem, není žádné tajemství. Věděli jsme to při prvním pohledu na mapu v seriálu a postavy se k tomu opakovaně vyjadřovaly. Překvapilo nás však, že jsme viděli počátek Mordoru již nyní. Byla to zřejmě nejpřekvapivější a nejvelkolepější sekvence v celém seriálu.

 

Závěrečné vteřiny zachycující Galadriel sledující nával prachu, temnoty a ohně po probuzení sopky byly nádherné. Konečně tak vidíme, jak vznikl Mordor. Nebylo to zásluhou Saurona (i když vybudoval pevnosti a Mordor jako takový). Byl to Adar, který chtěl pro skřety (respektive Uruk, jak je nazývá) vytvořit domov, v němž by mohli žít.

 

Jejich motivace jsou dostatečně vykresleny, i když by svého cíle mohli docílit jinak než vyvražděním několika vesnic. Tvůrci je chtějí „polidštit“ a snaží se je ukázat jako komplexní bytosti, nejen jako tupá vraždící monstra. Nikdy je tak ale vnímat nebudeme, pokud svých cílů dosáhnou právě takovým chováním.   

Rings of Power | Pán prsteňov | Prstene moci | Lotr | Lord of the Rings | Prsteny moci
Zdroj: Amazon Prime Video

 

Je Halbrand Sauron?

Proč jím je: Adar řekl, že Sauron chtěl po porážce Morgotha ​​skutečně obnovit Středozem a nechtěl být záporákem, což je pravda i podle historie Středozemě tak, jak ji napsal sám J. R. R. Tolkien. Halbrand přitom očividně lituje něčeho z minulosti, a proto nevěří, že by mu lidé z Jižních krajů odpustili, aby mohl být králem. Halbrand/Sauron si tedy může vyčítat, že společně s Morgothem zabíjeli a plenili Středozem. 

 

Adar tvrdil, že Saurona zabil. I proto vůči němu Halbrand přechovává takovou nenávist. Když mu Adar odpověděl, že si ho nepamatuje, může to být proto, že Halbrand tehdy vypadal jinak –⁠ jako Sauron. Halbrand je zároveň dobrý bojovník, je mazaný, inteligentní, velmi zručný kovář a má kolem sebe mysteriózní auru. 

 

Proč jím není: Protože by to bylo až příliš očividné. Tvůrci seriálu na tajemnou identitu Halbranda odkázali již mnohokrát a poskytli několik vizuálních, dějových i dialogových odkazů na jeho možné spojení se Sauronem. Věříme, že se scenáristé snažili více a neudělali něco tak předvídatelného. Sauron by neměl být první osobou, o které si to pomyslí většina diváků už po první části.

 

Pokud tomu tak bude, znamenalo by to, že tvůrci naprosto selhali ve vytvoření tajemství kolem pravé Sauronovy identity a zbytečně by takto natahovali už tak příliš dlouhou sérii. Tu místy vnímáme jako expozici pro další série než jako samostatně funkční a zajímavý příběh ze Středozemě.

Zdroj: Amazon Prime Video

Může být Halbrand někdo jiný?

Teorií je na internetu několik. My se přikláníme ke dvěma z nich. Halbrand může být obyčejný král z lidí, který se však stane někým významnějším. Víme, že předtím, než se nazgûlové stali Sauronovými věrnými sluhy, byli lidskými králi. Halbrand tak může být jedním z nich a klidně i samotným čarodějem z Angmaru (Witch-king of Angmar).

 

Je zde ale ještě jedna možnost, které fandíme víc a doufáme, že to tak i dopadne. Halbrand může být oním králem lidí, jehož zaklel samotný Isildur za to, že mu nepřišel na pomoc v důležité bitvě. Jedná se o armádu mrtvých (Army of the Dead) ze snímku Pán prstenů: Návrat krále. Pokud si pamatuješ, duchové uznali Aragorna jako právoplatného krále a potomka Isildura, takže Isildurovi mohli konečně splatit dluh starý několik tisíc let. 

Propojení s Pánem prstenů

Když je Isildur povolal na pomoc ve Válce poslední aliance (War of the Last Alliance), odmítli, a tak je Isildur proklel, aby nikdy neopustili Středozem (dokonce ani po své smrti). Tyto události můžeme klidně vidět i v seriálu, protože jeho tvůrci historii 2. věku zúžili na kratší období, aby mohli lépe pracovat s lidskými postavami a aby žily déle.

 

Zdroj: Amazon Prime Video

 

Isildur a Halbrand mezi sebou již mají vztah a Halbrand mu v podstatě vděčí za to, že překonal svoji minulost a stal se vládcem. Takže v případě, že ho zradí a odmítne mu pomoc v boji proti Sauronovi, vytvoří to silné propojení s filmy Pán prstenů a emotivnější dopad na dějovou linii s Army of the Dead z Návratu krále.

 

V každém případě, pokud chtějí, aby byla postava Halbranda součástí dalšího dění v seriálu, musí to být buď jeden z nazgûlů, Sauron, nebo onen prokletý král. V opačném případě už v příběhu asi místo mít nebude. Jak to však vidíme s hobity, něco takového scenáristům vůbec nevadí a do příběhu natlačí kdejaké postavy.

Anketa:Zobrazit výsledky >Skrýt výsledky >
Kdo je podle tebe Halbrand?
Jen Halbrand a nikdo jiný.Stane se z něj ten prokletý král.Sauron.Jeden z nazgûlů.Hlasovat
Jen Halbrand a nikdo jiný.17%
Stane se z něj ten prokletý král.52%
Sauron.10%
Jeden z nazgûlů.21%
Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.