Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Vojtěch Vanda ČTK
28. října 2022 18:10
Čas čtení 1:12

V Česku padaly teplotní rekordy. Ve Vimperku bylo 24,3 °C

Kategorie:
News
Uložit Uložené
V Česku padaly teplotní rekordy. Ve Vimperku bylo 24,3 °C
Zdroj: TASR/AP

Nové teplotní maximum zaznamenalo zhruba 20 ze 160 meteorologických stanic.

V Česku dnes opět padaly teplotní rekordy. Nové maximum pro 28. říjen zaznamenalo zhruba 20 ze 160 meteorologických stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo ve Vimperku, kde naměřili 24,3 stupně Celsia. V tomto případě to ale nový rekord nebyl. ČTK to řekl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty přes 20 stupňů očekávají meteorologové i o víkendu.

24. října 2022 12:15 Čas čtení 1:05 Konec října se 20 °C přinese na západě netypické bouřky, tvrdí ČHMÚ Konec října se 20 °C přinese na západě netypické bouřky, tvrdí ČHMÚ

Nový rekord padl například v Javorníku, kde bylo 23,9 stupně Celsia. Stanice České Budějovice – Rožnov pak zaznamenala 23,6 stupně, což je také rekord. „Obecně se dá říct, že nejtepleji bylo dnes v Pošumaví a také v severních výběžcích, například Frýdlantském nebo Osoblažském,“ uvedl Hanzlík.

Teplotní rekordy padaly v Česku už ve čtvrtek a není vyloučeno, že se tak stane i v dalších dnech. Meteorologové upozorňují zejména na nebývale vysoké teploty na horách. Například v neděli se mají pohybovat až o 15 stupňů nad normálem běžným pro tuto roční dobu. Na některých místech Šumavy může být dokonce až 25 stupňů Celsia, což je považováno za letní teplotu.

Neděle bude taktéž teplá

Teplotní mapu, která zaznamenává teplotní výhled o víkendu, zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Twitteru. „V neděli budeme ve výšce 1500 m nad zemí měřit kolem 17 °C. Jedná se o teplotu, která je běžná v teplém létě. Na konci října je to ale výkyv o 15 °C vyšší, než je normální stav,“ zopakoval ústav s varováním.

„Tyto extrémy budou bohužel kvůli klimatické změně s dalšími roky a dekádami častější. Přemýšlejme o klimatu,“ vyzval své sledující.

Domů
Sdílet
Diskuse